Polsko-francuskie seminarium historyczne

26 marca
2019
Kraków
26 marca, godz. 18.00
Instytut Francuski, ul. Stolarska 15
Nicolas Maslowski, dyrektor OKF

60 lat Ośrodka Kultury Francuskiej: rola, misja i transformacje

 
Utworzony w 1958 r. Ośrodek Kultury  Francuskiej i Studiów Frankofońskich jest niezależnym ośrodkiem Uniwersytetu Warszawskiego będącym  "centrum badań". Jego pierwszym dyrektorem był filozof Michel Foucault, z którego inicjatywy powstał ośrodek. Centrum jest bliźniakiem  instytucji założonej w tym samym czasie we Francji, Centrum Polskiej Cywilizacji na Sorbonie, której pierwszym dyrektorem był sławny intelektualista i dysydent polski, prof. Bronisław Geremek.
Do 2017 r. Działalność Centrum koncentrowała się głównie na wymianie naukowej i organizacji debat we francusko-polskim środowisku akademickim. Od 2017 r. Centrum nabrało nowego wymiaru poprzez zainaugurowanie ośrodka badawczego w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Osie badań opracowane w ramach tego centrum mają charakter interdyscyplinarny o wymiarze europejskim: bezpieczeństwo w Europie; problemy migracyjne; pamięć i pojednanie w stosunkach międzynarodowych.
Centrum skupia obecnie 14 członków, w tym 7 naukowców i 5 współpracowników. Działalność badawcza ośrodka skupia się na organizacji międzynarodowych konferencji, seminariach naukowo-badawczych oraz publikacji badań naukowych i opracowaniu zbiorowych prac na ten temat.
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


16
października

Przydatne strony