Poznajcie autorki scenariuszy audycji „Salut les amis”

Warszawa
Instytut Francuski w Polsce oraz Polskie Radio Dzieciom wspólnie przygotowały audycje pt. „Salut les amis”. Są one nadawane co tydzień na falach radiowych PRD. Udział w nich biorą polskie i francuskie dzieci, które rozmawiają na różne tematy, takie jak rodzina, szkoła, rozrywki czy sposób spędzania wakacji. W każdej audycji pojawiają się nowe francuskie słowa i wyrażenia oraz piosenki. Następnego dnia po emisji audycji jej podcast pojawia się na stronie internetowej Instytutu Francuskiego razem z propozycjami zadań, które pomagają przyswoić nowe słówka. Audycje służą zapoznaniu dzieci z językiem francuskim i kulturami francuskiego obszaru językowego. Dialogi postaci występujących w audycjach zawdzięczamy utalentowanym autorkom scenariuszy.
 
Laëtitia Neumann
Laëtitia jest dziennikarką prasową i nauczycielką języka francuskiego w Instytucie Francuskim w Polsce. Uczy również w Alliance française w Vichy. Pracuje głównie z dorosłymi cudzoziemcami pochodzącymi z różnych kultur, a także z polskimi dziećmi. W pracy nauczyciela cechuje ją otwartość na rozmowę z uczniami oraz różne kultury.
 
Maria Werner-Mickiewicz
Maria jest nauczycielką języka francuskiego w Instytucie Francuskim w Polsce, egzaminatorką DELF/DALF i współautorką podręczników „1, 2, 3, Soleil” oraz „Po francusku przed maturą i DELF-em”. W Instytucie pełniła rolę koordynatorki ds. nauczania dzieci. Lubi tworzyć gry i zabawy dla dzieci, które ożywiają lekcje i motywują uczniów do nauki.
 
Dominika Dukaczewska  
Dominika napisała scenariusze do części audycji pt. „Podróże żyrafy Nali”, które poprzedziły audycje "Salut les amis”. Opracowała podróże do Szwajcarii, Senegalu i Wietnamu.
Dominika jest nauczycielką języka francuskiego od 9 lat. Jest pasjonatką swojego zawodu. Lubi zwłaszcza uczyć dzieci i młodzież. Codziennie pogłębia swoją wiedzę, pracując w Instytucie Francuskim oraz w Szkole Sióstr Nazaretanek w Warszawie, gdzie przygotowuje uczennice do egzaminów DELF.
 
Laure Cieniewski
Laure jest nauczycielką nauczania początkowego od 2008 roku. Najpierw uczyła we Francji w regionie paryskim w departamencie Dolina Marny. Zanim w sierpniu 2019 roku osiedliła się w Warszawie pracowała przez dwa lata (2017-2019) w Liceum Francuskim w czeskiej Pradze. W Instytucie Francuskim w Warszawie pracuje z grupą francuskojęzycznej młodzieży na poziomie B2, prowadzi kurs indywidualny i kursy konwersacji. Pracuje też okazjonalnie w Liceum Francuskim w Warszawie.
 
Trzeba dodać, że audycje nie doszłyby do skutku bez uczniów ze szkół podstawowych nr 12 i 267 w Warszawie, którzy użyczyli swoich głosów. Dwie grupy uczniów wzięły udział w nagraniach w studiu Polskiego Radia Dzieciom. Dzięki ich głosom bohaterowi scenariuszy ożyli.

Nagrania nowych audycji „Salut les amis” zostaną wznowione wraz z nowym rokiem szkolnym. Do tego czasu zapraszamy was do słuchania podcastów wcześniej emitowanych audycji na stronie www.institutfrancais.pl/fr/evs/cty/salut-les-amis.

 

W programie

Przydatne strony