SKIP THE LINE! Populizm i obietnice współczesności — wystawa

od 26 października
2018
do 30 listopada
2018
Warszawa
26 października - 30 listopada
Nowa przestrzeń Biennale Warszawa
Warszawa, ul. Marszałkowskiej 34/50.

 
 
Populizm, niespełnialne obietnice, zawody społeczne. 26 października w nowej przestrzeni Biennale Warszawa wernisaż wystawy Jakuba Gawkowskiego i Stanisława Rukszy SKIP THE LINE! Populizm i obietnice współczesności. Na wystawie zobaczymy różnorodne formalnie i tematycznie prace polskich „klasyków” I „klasyczek” – między innymi Katarzyny Górnej, Jarosława Kozłowskiego, Joanny Rajkowskiej – a także młodych rodzimych twórców i twórczyń (Nagrobki, Adelina Cimochowicz) oraz artystów i artystek zagranicznych, pokazywanych w Polsce bardzo rzadko.
 
Na wystawę złożą się prace Anny Baumgart, Adeliny Cimochowicz, Davida Chichkana, Ditte Ejlerskov (Ejlerskov Ditte), Katarzyny Górnej i Jakuba Majmurka, Szabolcsa KissPála, Jarosława Kozłowskiego, Kulik-KwieKulik, Dóry Maurer, Karoliny Mełnickiej, Jozefa Mrvy, Grupy Nagrobki, Aleki Polis, Joanny Rajkowskiej, Aleksandry Ska, Łukasza Surowca, Moniki Szpener, Marii Toboły i Jiříego Žáka.
 
Francję reprezentować będzie Odile Bernard Schröder

Odile Bernard Schröder (ur. 1962 w Paryżu) – fotografka, autorka filmów, obiektów, instalacji. W wieku szesnastu lat rozpoczyna pracę dla renomowanych paryskich laboratoriów fotograficznych (Atelier Demi-Teinte, Studio 44, PICTO), gdzie uczy się zawodu laborantki i wykonuje czarno-białe odbitki. Kontynuuje doświadczenia na terenie fotografii profesjonalnej jako fotografka studyjna oraz prasowa, realizując portrety dla czasopism takich jak « Challenges » czy « Libération ». Od 1992 r. poświęca się wyłącznie własnej pracy twórczej, rozpoczętej już w latach 80. Prace tego okresu wpisują się w tradycję fotografii ulicznej o akcentach konceptualnych i humanistycznych. W drugiej połowie lat 90. realizuje kilkuletni cykl dokumentalny poświęcony prostytutce z paryskiej dzielnicy Strasbourg-Saint-Denis (Anne/Anna, 1996-1998). W kolejnych dekadach cykle dotyczące spraw społecznych stają się bardziej aluzyjne, często posługując się metonimią (La Petite ceinture, 2000-2003). Okres ten łączy się także z nadaniem pracy w ciemni większej roli w interpretacji, jak również w samym komponowaniu obrazu. Powstają prace wykorzystujące alternatywne procesy fotograficzne, dawne techniki oraz samą chemię fotograficzną (fotogramy, cyjanotypie, cliché-verre, chemigramy), które bliskie są formalnie abstrakcji geometrycznej oraz malarstwu gestu i poruszają tematy instrospekcyjne czy mistyczne. Równocześnie artystka nie opuszcza terenu figuracji, wykonując antropomorficzne artefakty, które następnie fotografuje. Często używa starych papierów fotograficznych (Brovira, Orwo) czy estetyk minionego wieku, które łączy ze współczesnymi interfejsami graficznymi, podkreślając w ten sposób łatwowierność wobec fotografii, trwającej w dobie rewolucji cyfrowej. W 2017 r. rozpoczyna cykl, komentujący ostatnią kampanię prezydencką we Francji i towarzyszący jej strumień obrazów, przez pryzmat ezoteryki (Jak zaszyfrowane lustro, 2017-2018). Od 2009 r. artystka regularnie współpracuje z projektantami mody (m. i. z Rickiem Owensem) oraz z muzykami (Yula Kasp, Jacek Sienkiewicz, Matias Aguayo). Jej prace znajdują się w kolekcji Bibliothèque Nationale de France w Paryżu oraz w kolekcjach prywatnych. Mieszka i pracuje w Vitry-Sur-Seine we Francji.

 
Kuratorzy: Jakub Gawkowski, Stanisław Ruksza      
Scenografia: Michał Korchowiec
Produkcja: Dominik Skrzypkowski
 
Bilety:
10 PLN normalny | 5 PLN ulgowy | 1 PLN studencki/branżowy
 
Godziny otwarcia:
wtorek - czwartek 12.00 - 20.00 | piątek - sobota 14.00 - 22.00 | niedziela 11.00-19.00
 
Organizator: Biennale Warszawa
 
Partnerzy: TRAFO | Duński Instytut Kultury/Danish Cultural Institute in Poland | Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie | Czeskie Centrum Warszawa
 
Patronat medialny: Radio TOK FM | Le Monde Diplomatique | Co Jest Grane 24 | Magazyn Szum | Notes Na 6 Tygodni
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


19
maja

Przydatne strony