Środy à la française w krakowskim kinie Agrafka !

07 października
2015
14 października
2015
21 października
2015
Kraków
Przez trzy pierwsze środy miesiąca kino Agrafka i Instytut Francuski zapraszają na pokazy francuskich filmów z polskimi napisami. W październiku świętujemy kino animowane!

7 października 20:15
Opowieści nocy (Les contes de la nuit), reż. Michel Ocelot, Francja 2011, 84’

Sześć osobnych historii, rozgrywających się w wyjątkowych miejscach – od Tybetu czy imperium Azteków po afrykańskie równiny i świat umarłych. Opowieści snuje dwójka dzieci i technik ze starego kina. W animacji Ocelota historia miesza się z bajką, która przenosi widzów do zaczarowanych krain pełnych smoków, wilkołaków, księżniczek w niewoli czarnoksiężników oraz ogromnych gadających pszczół. Film od 9 lat.

 14  października 20:15

Obraz (Le tableau), reż. Jean-François Laguionie, Francja, Belgia 2011, 76’

W niedokończonym przez malarza obrazie, jego postaci podzieliły się na trzy grupy: Dokończonych, którzy jako jedyni mają wstęp do pałacu i uważają się za postaci najwyższego pochodzenia, Niedokończonych, czyli wybrakowanych zamieszkujących ogród oraz Bohomazy - zupełnie pozbawione kolorów szkice, które ukrywają się w niebezpiecznym lesie. Pomiędzy Dokończonym Ramo a pozbawioną kolorów twarzy Claire rodzi się gorące uczucie, ale ich miłość jest zakazana. Ramo wyrusza w pełną przygód podróż poza granice obrazu w poszukiwaniu jego Stwórcy.
21 października

Kot Rabina (Le Chat du Rabbin), reż. Joann Sfar, Antoine Delesvaux, Francja 2010, 96'

Film jest adaptacją popularnej na całym świecie serii komiksowej. Jej autorem jest także reżyser filmu oraz alter-ego jednego z bohaterów komiksu, Joann Sfar. Obraz został nagrodzony Cezarem dla najlepszego filmu animowanego w 2010 roku.

Algier, 1920. Rabin Sfar mieszka ze swoją córką Zlabyą, hałaśliwą papugą i sprytnym kotem. Pewnego dnia kot pożera papugę i zaczyna mówić ludzkim głosem. Rabin chce się go pozbyć, ale kot tak bardzo kocha swoją panią, że jest gotów na wszystko, żeby tylko zostać przy niej, nawet na bar micwę! Rabin musi więc nauczyć kota podstaw prawa mojżeszowego, ale pewne wydarzenie sprawia, że kot traci dar ludzkiej mowy. Zaprzyjaźnia się jednak z rosyjskim malarzem, z którym wyrusza na poszukiwanie mitycznej Jerozolimy zamieszkanej przez czarnoskórych Żydów…
Po szkole (En sortant de l’école) zestaw animacji na podstawie poezji Jacquesa Préverta, Francja 2013, 40'

Cykl krótkometrażowych animacji zrealizowanych na podstawie najsłynniejszych wierszy Jacques’a Préverta. Ich adaptacji na potrzeby filmu podjęli się absolwenci najlepszych szkół animacji: La poudrière, Gobelins, EMCA czy Supinfocom Valenciennes.


 

Wydarzenia w Twoim mieście


06
grudnia

Przydatne strony