Święto Frankofonii w Kinie Kultura : Maurice Richard "The Rocket" obok Youssou N'Doura

WarszawaL'acteur Roy Dupuis dans The Rocket

Frankofonia jest wspaniała: wszyscy mogą się porozumieć! Francuski z wielką radością zaprasza na wieczór kina frankofońskiego organizowany przez naszych kolegów z Ambasady Kanady i Wielkiego Księstwa Luksemburga 16 marca od godz. 18.30 w warszawskim kinie Kultura z okazji czterdziestolecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.


W pierwszej części zostaną pokazane filmy kanadyjskie, nawiązujące do zakończonych niedawno Igrzysk Olimpijskich w Vancouver: animowany krótki metraż  pt. Sweter (Le Chandail, 1980, 10 min), oraz film pt. Maurice Richard (2005, 123 min), który opowiada o życiu gwiazdy hokeja z lat 40 zwanego "Rocket" (rakietą) ze słynnej drużyny Canadiens de Montreal, który w 1955 roku został pozbawiony prawa do wzięcia udziału w eliminacjach do puchara Stanleya za pobicie sędziego.


Nie przegapcie o godz. 20:45 poczęstunku i degustacji białego wina z Wielkiego Księstwa Luksemburga (tak, na tym też polega Frankofonia, że Francuzi mogą spróbować z czystym sumieniem win z całego świata). Drugą część rozpocznie o 21.30 pokaz filmu Powrót do Gorée (Retour à  Gorée) w reżyserii Pierre-Ives Borgeaud (Luksemburg/Szwajcaria, 2008, 109 min). Muzyczny dokument pokazujący afrykańskiego muzyka Youssou N'Dour, który podąża śladami czarnych niewolników i ich muzyki - jazzu. Chce zebrać utwory tego gatunku i zaprezentować je na senegalskiej wyspie Goree, która jest symbolem handlu niewolnikami. Niezwykły hołd dla ofiar tego procederu i dla ich muzyki.

16.03, od godz. 18.30, www.kinokultura.pl

Wydarzenia w Twoim mieście


15
grudnia

Przydatne strony