Święto Niemego Kina w Iluzjonie: w hołdzie Mélièsowi

od 14 kwietnia
2011
do 17 kwietnia
2011
Warszawa
Wielbiciele kina i języka francuskiego oczywiście... Filmoteka Narodowa zaprasza wszystkich na organizowaną w dniach 14-17 kwietnia 9 edycję Święta Niemego Kina. W programie: przegląd filmów Bustera Keatona i Friedricha Wilhelma Murnaua, dwa filmy z udziałem polskiej gwiazdy Poli Negri, nieme filmy z Japonii i Australii... oraz wyjątkowy wieczór, organizowany 16 kwietnia wspólnie z Ambasadą Francji. Będzie on poświęcony Georgesowi Mélièsowi w 150. rocznicę jego urodzin. To świetna okazja by zapoznać się lub ponownie zobaczyć sześć filmów zrealizowanych w latach 1902–1907, w tym słynną Podróż na księżyc [Voyage dans la lune]. Projekcji będzie towarzyszyć grana na żywo muzyka rockowego zespołu Pustki, przygotowana specjalnie na ten, na zapowiadający się jako wyjątkowy, wieczór.

9. Święto Niemego Kina,  14-17 kwietnia, Iluzjon Filmoteki Narodowej Biblioteka Narodowa, al. Niepodległości 213,  sala im. St. Dembego, wejście A

Szczegółowy program na stronie www.fn.org.pl, a już wkrótce konkurs na naszej stronie na facebooku!
Czy wiecie, że:
  • Autor, aktor, scenograf, producent, reżyser, Georges Méliès (1861- 1938) jest uważany za twórcę widowiska filmowego i prawdziwego pioniera sztuki kinematograficznej. Z wykształcenia  iluzjonista, zapisał się w historii kina jako wynalazca efektów specjalnych w kinie, będąc prekursorem w tej dziedzinie, na długo przed Georgem Lucasem i Stevenem Spielbergiem.

  • Pierwszy publiczny pokaz filmu w dziejach kinematografii odbył się 28 grudnia 1895 w Paryżu, w podziemiach  Salonu Indyjskiego. Zgromadzona publiczność obejrzała dziesięć krótkich filmów, w tym Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie (La Sortie de l'usine Lumière à Lyon) braci Lumière (jeden z pierwszych filmów na świecie), i Ogrodnik [Le Jardinier], (którego tytuł zmieniono na Polewacz polany [L'Arroseur arrosé]).


Wydarzenia w Twoim mieście


04
sierpnia

Nasze filmy

Przydatne strony