TEMPLE OF LOVE: lot w otchłań

od 13 kwietnia
2019
do 09 czerwca
2019
Warszawa
Miejsce Projektów Zachęty, ul. Gałczyńskiego 3
13 kwietnia–9 czerwca 2019
 
Jest to kolejna odsłona projektu TEMPLE OF LOVE francuskiej artystki Gaëlle Choisne, inspirowanego Fragmentami dyskursu miłosnego Rolanda Barthesa. W Miejscu Projektów Zachęty zostaną pokazane rzeźby z poprzedniej prezentacji artystki w Bétonsalon — Centre d’art et de recherche w Paryżu w 2018 roku oraz instalacje i eksperymentalny film powstały specjalnie na warszawską wystawę, inspirowany niedawną podróżą artystki na Haiti.
Pokazywane obiekty cechuje dwuznaczność i ulotność, organiczność i sztuczność. Połączone są łańcuchami, które przywołują na myśl to, co cenne i zmysłowe, ale kojarzą się również ze zniewoleniem.

Wideo odwołuje się do skomplikowanej historii łączącej Polskę i Haiti, a składa się z fragmentów filmów nakręconych przez artystkę zmontowanych z materiałami archiwalnymi dotyczącymi historii śmierci, miłości, polityki, poezji, metysażu kulturowego, w nawiązaniu do myśli Rolanda Barthesa, Karola Marksa i Stuarta Halla. Obraz został zestawiony z rytmicznymi, hipnotyzującymi kompozycjami dźwiękowymi The Snowhoe muzyka Arghtee.
Instalacje rzeźbiarskie są połączeniem politycznych transparentów i malowanych tkanin pełnych kieszonek, abstrakcyjnych płaskich motywów oraz zatopionych przedmiotów i amuletów. Niektóre z nich przyjmują formę popularnych kapliczek.

Partner wystawy: Instytut Francuski w Polsce

Wydarzenia w Twoim mieście


24
września

Przydatne strony