Tour de Pologne: Ambasador na starcie 74. edycji

29 lipca
2017
Kraków

Ambasador Francji przebywał 29 lipca 2017 r. w Krakowie w związku ze startem 74. wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Towarzyszyli mu Radca kulturalny i ds. współpracy Stanislas Pierret, będący również Dyrektorem Instytutu Francuskiego w Polsce, oraz Attaché ds. współpracy w Ambasadzie Sébastien Durrmeyer.

Ambasadora przywitali Dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang, Prezes Carrefour Polska Guillaume de Colonges (będący głównym sponsorem Tour de Pologne), oraz Konsul Honorowy Francji w Trójmieście Alain Mompert (komisarz tegorocznej edycji wyścigu).

Wizyta przebiegająca pod znakiem sportu stała się okazją do przypomnienia faktu, że kolarstwo jest kolejną pasją, która łączy Francję i Polskę. W obu krajach ten sport jest bardzo popularny, w obu organizowany jest wyścig uwzględniany w klasyfikacji UCI World Tour.

W pierwszej części wizyty ambasador zagrzewał do współzawodnictwa obie francuskie drużyny biorące udział w tegorocznym wyścigu po Polsce, czyli „La Française des Jeux” oraz „AG2R la Mondiale”. Następnie wraz z Guillaume de Colonges śledził przebieg pierwszego etapu z samochodu prowadzonego przez Czesława Langa. Na zakończenie wziął udział w uroczystym wręczeniu żółtej koszulki lidera. Zwycięzcą tego pierwszego etapu był Słowak Peter Sagan (z ekipy Bora).

Przy tej okazji Instytut Francuski w Krakowie, reprezentowany przez ekipę w składzie: Michaël Magne, Joanna Wnęk i Romane Joly, prowadził w miasteczku Tour de Pologne stoisko, na którym promowano naukę języka francuskiego.


Wydarzenia w Twoim mieście


19
lipca

Przydatne strony