Uwaga wydarzenie: konferencja poświęcona Berkowi Joselewiczowi

Warszawa
Berek Joselewicz to postać ważna ze względu na jego godną pamięci historię, której jest poświęcona konferencja 20 kwietnia.


Bojownik o wolność, symbol narodowych powstań, zarówno dla Żydów jak i dla Polaków, w których brał udział podobnie jak w Powstaniu Kościuszkowskim, gdzie stał na czele konnego pułku żydowskiego. Po powstaniu wyemigrował do Włoch, gdzie przyłączył się do Legionów Polskich a następnie powrócił do Polski wraz z Wielką Armią Napoleona, której służył od Austerlitz aż po Friedland; zmarł w 1809 w Kocku, niedaleko Lublina.


Na jego nagrobku, ufundowanym przez hrabiego Edwarda Żółtowskiego w 1909, składającym się ze zwykłego kamienia, można przeczytać słowa, niestety częściowo zamazane : Berek Joselewicz - Józef Berkowel Berkowicz ur. w Kretyndze na Litwie 1760. Pułkownik Wojsk Polskich, szef szwadronu 5-go Pułku Strzelców Konnych Wielkiego Księstwa Warszawskiego, kawaler krzyżów Legii Honorowej i Virtuti Militari. Zginął w bitwie pod Kockiem 1809 roku. Tu pochowany. Nie szacherką, nie kwaterką, lecz on krwią dorobił sławy. W setną rocznicę śmierci 1909 .


Konferencja zorganizowana przez Ambasadę Francji i Centre de Civilisation Française, we współpracy z Instytutm Napoleona w Paryżu, Instytutem Historii Uniwersytetu WarszawskiegoOśrodkiem Studiów Epoki Napoleońskiej w Pułtusku, Instytutem Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie, oraz Muzeum Historii Żydów Polskich.


Tu pobierzecie program konferencji.
Uwaga, wstęp wolny po zarejestrowaniu się pod adresem: joselewicz@ifv.pl

20 kwietnia, w godz. 16.00-19.00 | Ambasada Francji, ul. Piękna 1, Warszawa

Wydarzenia w Twoim mieście


19
lutego

Przydatne strony