Wykład Luisa Izcovicha pt.: „Wybory płci”

17 lutego
2018
Warszawa
Forum Polskie Pola Lacanowskiego, Szkoła Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego EPFCL-Francja i Instytut Francuski zapraszają na wykład Luisa Izcovicha pt.: „Wybory płci”, 17 lutego br. o godz. 17.00 w warszawskim Instytucie Francuskim, ul. Widok 12, Mediateka, I p. (winda). Wykład w języku francuskim z tłumaczeniem konsekutywnym na język polski. Wstęp wolny.

A oto zapowiedź wykładu:
Kwestia wydaje się dziwna, no bo kto ma poczucie wyboru odnośnie płci? Zagadnienie jest dwojakiej natury: z jednej strony chodzi o płeć, do której każdy przynależy, a z drugiej o płeć partnera, którego się wybrało. Każdy wie, że rodzi się chłopcem lub dziewczynką. Ale jeszcze przed urodzeniem już sam wybór imienia warunkuje naszą relację do płci. Nic więc nie pozwala przypuszczać, że istnieje jakakolwiek wolność w zakresie wyboru własnej płci; nawet gdy wybiera się partnera nie ma się wrażenia, że można decydować o tym, do jakiej płci ma on przynależeć.
A jednak doświadczenie psychoanalizy uczy nas, że można stać się mężczyzną lub kobietą jakakolwiek by nie była płeć biologiczna i że na dodatek to ten nieświadomy wybór, który nie jest zależny od anatomii, jest tu determinujący. W czasie wykładu zajmiemy się tym, co wraz z psychoanalizą zmienia się w kwestii tożsamości seksualnej oraz różnicami pomiędzy mężczyznami i kobietami w odniesieniu do miłości, pragnienia i rozkoszy.
Luis Izcovich, z wykształcenia psychiatra, ma doktorat z psychoanalizy (Uniwersytet Paryż VIII), jest członkiem Międzynarodowej Federacji Forów Pola Lacanowskiego (IF-EPFCL) oraz członkiem -założycielem jej Szkoły Psychoanalizy (EPFCL-Francja), z tytułem Analityk Członek Szkoły. Przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Psychoanalizy Uniwersytetu Paryż VIII, aktualnie naucza w Kolegium Kliniki Psychoanalitycznej i praktykuje psychoanalizę w Paryżu. Jest współautorem, autorem i wydawcą [Édition Stilus] licznych publikacji odnoszących się do dyskursu psychoanalizy ukierunkowanego nauczaniem Jacquesa Lacana.

FPPL, należące do IF-EPFCL wraz z jej Szkołą Psychoanalizy EPFCL-Francja, od 2010 r. rozwija i upowszechnia w Polsce nauczanie psychoanalityka Jacquesa Lacana za pośrednictwem różnorodnych działań swoich członków: seminariów, wykładów, karteli pracy i publikacji.
W programie spotkań z Luisem Izcovichem przewidziane są jeszcze dwa otwarte seminaria, które odbędą się z tłumaczeniem konsekutywnym z języka francuskiego na język polski. 17go lutego (sobota) w godz. 11.00 – 14.00 odbędzie się seminarium pracy z tekstem J. Lacana: „Seminarium X Lęk” [Séminaire X L’Angoisse, Éd. du Seuil, Paris, 2004], r. XIX „Fallus ulotny” [tłum. A. Magdziarz]. Z kolei 18 lutego w godz. 12:00 - 14:00 odbędzie się seminarium pracy z fragmentem tekstu J. Lacana „Przemowa do Paryskiej Szkoły Freudowskiej” [tłum. FPPL.; str. 273 – 276 w „Autres Ecrits”, Éd. du Seuil, Paris, 2001].

Oba seminaria odbywają się w Warszawie, w Lingua Nova, ul. Wspólna 41, II. p. Na każde seminarium wstęp jest płatny: 60 pln/30 pln studenci. Przy udziale w obu seminariach: 100 pln/50 pln studenci. Więcej informacji www.fppl.pl Kontakt: zarzad@fppl.pl
 

Wydarzenia w Twoim mieście


20
lipca

Nasze filmy

Przydatne strony