Wystawa 130 zdjęć Wieży Eiffla na 130-lecie jej istnienia

od 06 września
2019
do 05 października
2019
Warszawa Polska
6 - 25 września
Winosfera, Warszawa
27 września – 5 października
Dom Kultury, Konstancin
 
Wystawa 130 zdjęć Wieży Eiffla na 130-lecie jej istnienia
Z okazji 130-lecia Wieży Eiffla, znana aktorka polsko-francuska Elisabeth Duda i artysta światowej sławy, Jean-Paul Lubliner postanowili zaprezentować 130 zdjęć Żelaznej Damy w kilku miastach w Polsce. Organizatorzy mają nadzieję, że wystawa spodoba się polskiej publiczności.
 
Jean-Paul Lubliner urodził się w Paryżu. Jego ojciec był Polakiem, a matka Francuzką pochodzenia ormiańskiego. Fotografik, architekt i designer. Mówi o sobie, że jest miłośnikiem sztuki. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Architektury w Paryżu La Villette. W 1980 r., wspólnie z Jean-François Bizotem utworzył francuskie radio Radio Nova. W 1990 r., założył czasopismo poświęcone modzie i trendom sztuki, słynne „Citizen K”. Od ponad sześćdziesięciu lat, prowadzi szeroką działalność artystyczną: wystawy, realizacje i przedsięwzięcia zawodowe na całym świecie. W 1999 r., podjął niezwykłe wyzwanie - wykonywał przez rok, dzień po dniu, jedno wyjątkowe zdjęcie Wieży Eiffla!
Fotografując zaskakujące sceny z życia paryskiego (dalekie od legendarnej monotonii), o świcie, w południe czy o północy, w rytmie i barwach czterech pór roku, Jean-Paul Lubliner dodał do każdego zdjęcia napis w formie podświetlonego szyldu, odliczając dni do roku 2000. Artysta stał się świadkiem upływającego czasu, przybliżył i uwiecznił wydarzenia ostatniego roku przed nadejściem nowej ery. Podobnie jak artysta-fotograf Robert Doisneau, który uwiecznił niegdyś życie paryskie, Jean-Paul Lubliner utrwalił przejście do trzeciego millenium.
Wieża Eiffla jest jednym z najbardziej popularnych zabytków świata. Co roku zwiedza ją 7 milionów ludzi. Roztacza swą niezwykłą aurę na cały świat. Dlatego dzieło fotograficzne Jean-Paula Lublinera poświęcone „Żelaznej Damie” powinno podróżować. Rok 2005 był obchodzony jako Rok Francji w Chinach. Artysta został wybrany, aby reprezentować swój kraj. Przedstawił wystawę zatytułowaną „Tour Eiffel, nieruchoma podróż", której uroczystą inaugurację zaszczycił swoją obecnością francuski premier Jean-Pierre Raffarin.
Jean-Paul Lubliner otrzymał wówczas nagrodę FUJI AWARD dla najlepszego fotografa, a minister kultury przyznał mu prawo posługiwania się znakiem tego resortu.
Wspólnie z aktorką Elisabeth Dudą, Jean-Paul Lubliner postanowił, że w kolejną podróż uda się do kraju przodków. Będzie to podróż, na którą czeka od wielu lat.
 
Elisabeth Duda jest polsko-francuską aktorką, pierwszą zagraniczną absolwentką PWSFTviT w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem. Zagrała w wielu filmach długo i krótkometrażowych, wcielając się między innymi w role Cosimy Wagner, Ifigenii w Taurydzie czy Marii Skłodowskiej-Curie. Otrzymała Złotego Lwa na Kargowskim Festiwalu za najlepszą kreację aktorską w filmie “Biegnij, chłopcze biegnij” a także dwukrotnie nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą na 44. Festiwalu Teatru w Kaliszu i na 22. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Dziennikarka i prezenterka telewizyjna, napisała trzy książki, tłumaczyła sztuki teatralne. W 2017r. zajmowała się opieką artystyczną trójjęzycznej wystawy o Marii Sklodowskiej-Curie w paryskim Panteonie z okazji 150-tej rocznicy urodzin dwukrotnej noblistki. Jest miłośniczką i kolekcjonerką sztuki, wspiera artystów, organizuje wydarzenia, takie jak tydzień polski w Paryżu z okazji stulecia odzyskania Niepodległości, w którym wzięło udział 6000 osób. Postanowiła uczcić 130 lecie Wieży Eiffel’a organizując wystawę fotografii Żelaznej Damy i zapraszając do Polski ich autora, znanego paryskiego artystę, Jean-Paula Lublinera.
 
Wystawa zostanie pokazana w kolejnych miastach w Polsce: Lublinie, Łodzi, Gdańsku, Wrocławiu, a następnie ponownie w Warszawie, w Liceum Francuskim gdzie zostanie oficjalnie zamknięta.
Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.
Istnieje możliwość kupienia fotografii po wcześniejszym złożeniu zamówienia.
 
 

Wydarzenia w Twoim mieście


19
lutego

Przydatne strony