Wystawa DROGI DONIKĄD?

od 19 czerwca
2018
do 31 lipca
2018
Kraków
W ramach Międzynarodowego Dnia Uchodźcy
Wystawa DROGI DONIKĄD?Apartheid po europejsku

Od 19 czerwca do 31 lipca
Wernisaż, 19 czerwca, godz. 19.00
Instytut Francuski w Krakowie, ul. Stolarska 15
 
W ramach wydarzeń organizowanych z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, Instytut Francuski w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy DROGI DONIKĄD?Apartheid po europejsku
Światowy Dzień Uchodźcy został ogłoszony po raz pierwszy w 2000 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ by uwrażliwić ludzi na trudności z którymi borykają się osoby uciekające ze swojego kraju. Każdego roku 20 czerwca, organizowane są manifestacje w celu lepszego zrozumienia potrzeb uchodźców na całym świecie.
Wystawa prezentuje zdjecia młodych uchodźców z Afganistanu (Abdul Saboor), Iraku (Firas Darwish) i Syrii (Hamza, Abdulmonem, Amr, Zakaria oraz Mohammad) podczas ich tułaczki po Europie.
Abdul Saboor musiał uciekać z Afganistanu, ponieważ przez kilka lat pracował dla wojska amerykańskiego, co go naraża na smiertelne niebezpieczeństwo.

Podczas długiej tułaczki zaczął robić zdjęcia komórką, potem ktoś mu podarował aparat fotograficzny:
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,127763,22127458,jan-uchodzca-tak-naprawde-moze-nim-zostac-kazdy-z-nas.html?disableRedirects=true
 Zdjęcia Firasa, Hamzy, Abdulmonema, Amra, Zakariego i Mohammada powstały z inicjatywy 'Refugee Cameras' Kevina McElvaney, młodego fotografa z Hamburga, którego zdjęcia na tematy humanitarne są publikowane w prestiżowej prasie międzynarodowej i wystawiane w galeriach (http://kevinmcelvaney.com/about/)

W grudniu 2015 r. Kevin rozdał jednorazowe kamery młodym uchodźcom których spotkał w Turcji i Grecji i część z nich do niego wróciła ze zdjęciami.
Kilka kamer zostało skonfiskowanych na granicach a trzy zaginęły wraz z ich właścicielami.
 Tylko jeden z autorów zdjęć ma prawo podrózować po Europie, młody Irakijczyk Firas Darwish, mieszkający teraz w Niemczech. Toteż on będzie gościł na wernisażu wystawy, razem z Kevinem McElvaney
 

Wydarzenia w Twoim mieście


02
czerwca

Nasze filmy

Przydatne strony