Wystawa „Inwazja Praga 68” Josef Koudelka

od 25 kwietnia
2018
do 27 maja
2018
Gdańsk
25.04 – 27.05. 2018
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk
 
Urodzony w 1938 roku w niedużym miasteczku na Moravii, Josef Koudelka od samego początku swojej przygody z fotografią zainteresowany był człowiekiem i otaczającym go światem. Zaczynał od portretowania swojej rodziny średnioformatowym aparatem Bakelite 6×6. W późniejszych latach, w trakcie studiów na Politechnice Praskiej, wykonywał zlecenia dla magazynów o sztuce fotografując spektakle teatralne starym Rolleiflexem. Po ukończeniu Politechniki zrezygnował z kariery inżyniera i postanowił całkowicie oddać się fotografii. Najbardziej inspirowała go kultura i tradycja społeczności, w której żył, bądź z którą miał styczność. Jego prace stały sie dogłębną analizą środowisk Cyganów, Słowaków oraz Rumunów.
W 1968 roku Koudelka był świadkiem wkroczenia wojsk sowieckich do Pragi. Negatywy dokumentujące to wydarzenie udało się przemycić poza czechosłowacką granicę, trafiły one do agencji Magnum i zostały anonimowo opublikowane. Zdjęcia stały się międzynarodowym symbolem dziejącej się historii i jako wymagające niezwykłej odwagi przyniosly ich autorowi nagrodę im. Roberta Capy.
Dzięki rekomendacji agencji Magnum, w 1970 roku Koudelka otrzymał 3-miesięczną wizę na wyjazd do Anglii, gdzie uzyskał polityczny azyl pozostając tam ponad dekadę i realizując jeden z jego najdłużej trwających projektów pod tytułem "Exiles" (Wygnańcy). Przy wielkim poparciu i uznaniu czołowego założyciela agencji Magnum, Henri Cartier-Bressona, sam został jej członkiem. Mając możliwości swobodnego poruszania się po Europie Koudelka kontynuował swoje projekty, w których zawsze pojawiał się temat bezpowrotnie zanikającego życia. Zdobył liczne nagrody za swoje reporterskie cykle. W 1987 roku uzyskał obywatelstwo francuskie a 4 lata później powrócił do Czechosłowacji by stworzyć reportaż pt. ‘Czarny trójkąt’, w którym pokazał zniszczony krajobraz swojej ojczyzny.
W roku 2006 we Francji i w 7 innych krajach ukazała się pierwsza książka poświęcona całokształtowi twórczości Josefa Koudelki zrealizowana przez Roberta Delpire’a. W 2008 album „Inwazja Praga 68” został opublikowany w 13 krajach, a w 2011 ukazała się reedycja książki „Cyganie”. Tego samego roku wystawa „Inwazja Praga 68” po raz pierwszy została pokazana w Moskwie.
Josef Koudelka jest laureatem wielu nagród w tym Grand Prix National de la Photographie we Francji (1987), nagrody im. Henri Cartier-Bressona (1991) oraz ICP Infinity Award (2004).


 

 © Josef Koudelka / Magnum Photos
1. Invasion by Warsaw Pact troops in front of the Radio headquarters, Prague, août 1968
2. Warsaw Pact tanks invade Prague, Prague 1968
 

Wydarzenia w Twoim mieście


09
sierpnia

Nasze filmy

Przydatne strony