AUF (Uniwersytecka Agencja Frankofonii) jest światowym stowarzyszeniem szkół wyższych i ośrodków naukowych. Agencja powstała w 1961 roku. Zrzesza blisko 850 jednostek w ponad 100 krajach na wszystkich kontynentach. 

Misją AUF jest promocja uniwersyteckiej frankofonii solidarnej i zaangażowanej w rozwój kulturalny, ekonomiczny i społeczny.

Agencja działa w dziesięciu regionach świata, w tym w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce.

Założone w Bukareszcie od 1994 roku Biuro Regionalne Europy Środkowej i Wschodniej prowadzi sieć 109 członków w 24 krajach: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Gruzja, Łotwa, Litwa, Kazachstan, Kosowo, Macedonia, Czarnogóra, Polska, Mołdawia, Czechy, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Ukraina i Węgry.

W tym regionie AUF ma siedem lokalizacji w sześciu krajach: Dyrekcję Regionalną w Europie Środkowej i Wschodniej w Rumunii, dwa oddziały w Bułgarii i Mołdawii; trzy kampusy cyfrowe w języku francuskim (CNF) w Albanii, Armenii i Gruzji; oraz Wyższej Szkoły Frankofonii Francuskiej ds. Administracji i Zarządzania (ESFAM) w Bułgarii.

W Polsce jest czterech członków AUF: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Znajdź na stronie internetowej AUF, www.auf.org:

  • Zaproszenia do składania wniosków: staże naukowe, stypendia mobilności dla studentów lub nauczycieli-badaczy, szkolenia itp.
  • Zasoby i usługi: francuskie kampusy cyfrowe, portal zasobów francuskojęzycznych, mapowanie certyfikowanych kursów itp. 
  • Wiadomości o AUF: wydarzenia, konferencja, zgromadzenie ogólne itp.
 

Przydatne strony