Współpraca

RESA to sieć, która zrzesza szkoły działające w Polsce i angażujące się w nauczanie języka francuskiego oraz promocję kultur frankofońskich wspólnie z Instytutem Francuskim oraz Ambasadą Francji w Polsce.

Państwa placówka jest przedszkolem, szkołą podstawową lub ponadpodstawową i prowadzi nauczanie języka francuskiego?

Język francuski ma wyjątkową pozycję w Państwa placówce?
Państwa nauczyciele promują dynamiczny wizerunek języka francuskiego i angażują się w projekty zachęcające do poznawania języka francuskiego i kultur frankofońskich?

 

Jak przyłączyć się do RESA?

Proszę wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go na adres: resa@institutfrancais.pl

Pobierz ulotkę PDF

Jak znaleźć szkołę partnerską do prowadzenia wymiany w języku francuskim?

Akademickie delegatury ds. stosunków europejskich i międzynarodowych (DAREIC)
 
Otwarcie francuskich placówek oświatowych na współpracę międzynarodową jest ważną częścią polityki francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Wyższego i Badań.
By jak najlepiej realizować tę politykę w akademiach utworzono stanowisko delegata ds. stosunków międzynarodowych i współpracy (DARIC) a następnie delegata ds. stosunków europejskich i międzynarodowych oraz współpracy (DAREIC). Delegaci odpowiadają za koordynację działań akademii w powierzonym sobie zakresie.
 
Delegatury mogą Państwu pomóc w zakresie wymiany międzyszkolnej, zajęć międzynarodowych w szkołach o profilu technicznym i zawodowym, doskonalenia językowego nauczycieli, pomocy dydaktycznej dla szkół zagranicznych i umów o współpracy między placówkami szkolnymi.
 
Kontakt z delegaturami można nawiązać za pomocą strony

Dowiedz się więcej

Szkolenia i mobilność

Szkolenia dla egzaminatorów DELF/DALF
Szkolenia dla egzaminatorów DELF/DALF

Instytut Francuski w Polsce proponuje nauczycielom języka francuskiego szkolenia na egzaminatora DELF/DALF.
Szkolenia te pozwalają uzyskać uprawnienia egzaminatora na okres 5 lat. Zaświadczenie potwierdzające nabycie uprawnień jest ważne także za granicą, w tym we Francji. Warunkiem wydania zaświadczenia jest zdanie wymaganego testu.
Szkolenia te odbywają się w ośrodkach egzaminacyjnych.

Szkolenia współorganizowane z ORE
Szkolenia współorganizowane z ORE

Co roku Instytut Francuski w Polsce organizuje wspólnie z polskim Ośrodkiem Rozwoju Edukacji (ORE) trzy szkolenia dla nauczycieli języka francuskiego zatrudnionych w polskim systemie oświaty, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

Asystenci językowi - program dla studentów
Asystenci językowi - program dla studentów

3 Lorem ipsum dolor sit amet enim. Etiam ullamcorper. Suspendisse a pellentesque dui, non felis. Maecenas malesuada elit lectus felis, malesuada ultricies. Curabitur et ligula. Ut molestie a, ultricies porta urna. Vestibulum commodo volutpat a, convallis ac, laoreet enim. Phasellus fermentum in, dolor.

Pellentesque facilisis. Nulla imperdiet sit amet magna. Vestibulum dapibus, mauris nec malesuada fames ac turpis velit, rhoncus eu, luctus et interdum adipiscing wisi. Aliquam erat ac ipsum. Integer

Mobilność nauczycieli (BELC, FIPF)
Mobilność nauczycieli (BELC, FIPF)

Poza szkoleniami organizowanym w Polsce proponujemy nauczycielom udział w szkoleniach we Francji i w innych krajach. Promujemy profesjonalizację nauczycieli języka francuskiego zaangażowanych w pracę stowarzyszeń oraz upowszechnianie polskich dokonań w zakresie praktyki pedagogicznej i dydaktyki języka francuskiego jako obcego.
Z tego tytułu publikujemy zaproszenia do udziału w szkoleniach wyjazdowych (staż BELC w Nantes, staże regionalne) lub zdalnych (uniwersytety letnie, cyfrowe kampusy) oraz w kolokwiach i seminariach (spotkania TV5 Monde, kongresy FIPF).
Wszyscy nauczyciele języka francuskiego pracujący w Polsce mogą się zgłaszać na te formy szkoleń, niezależnie od miejsca swojej pracy (szkoła podstawowa, liceum, uniwersytet, Alliance française, ośrodek francusko-polski, Instytut Francuski…).

Partner strategiczny

Wszyscy
partnerzy