10. Musica Electronica Nova

Kultura / Koncerty/Muzyka
dodano: 23 kwietnia 2021

Termin:
23 - 29 maja 2021 – Wrocław

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Musica Electronica Nova (dyrektor generalny, Andrzej Kosendiak, dyrektor artystyczny, Pierre Jodlowski), zatytułowanej Rytuały, artyści będą szukać odpowiedzi na wiele pytań z obszaru przenikania się światów i kultur. Zastanowią się również nad możliwością dalszego czerpania z tradycji w obliczu narastającej uniformizacji kultury i postępującej nad nią kontroli.

Motyw przewodni będzie rozważany z kilku perspektyw, m.in. podczas koncertów Rytuał: Japonia, Rytuał: Maszyny, Rytuał: Głosy. W programie festiwalu znajdą się zarówno utwory czysto elektroakustyczne, jak i dzieła przeznaczone dla dużych zespołów. Projekty spoza dziedziny samej muzyki – taniec, instalacje, performance czy wideo – będą nadal wizytówką festiwalu. Kierunek ten odzwierciedla wielką ewolucję w muzyce współczesnej, w której kompozytorzy potrzebują poszerzyć wachlarz używanych przez siebie środków artystycznych i tworzyć nowe wizje. Usłyszymy też prawykonania dzieł zamówionych u artystów francuskich, austriackich i niemieckich, podkreślających europejski wymiar festiwalu.

W programie znajdzie się wiele francuskich akcentów. Będą to: wyjątkowa wersja Święta wiosny w wykonaniu zespołu baletowego Davida Wampacha, w której muzyka Igora Strawińskiego jawi się tylko jako pewien duch-inspiracja; rytuał z japońskiej świątyni Tōdai-ji w Narze nagrany przez Bertranda Dubedouta i wykorzystany przez niego we własnej kompozycji; niezwykły performance dla jednego odbiorcy autorstwa Gwen Rouger; finałowy koncert, podczas którego usłyszymy zamówioną przez festiwal kompozycję Davida Hudryʼego na dźwięki maszyn, jedenaście instrumentów, elektronikę i wideo.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie www.musicaelectronicanova.pl.

Linki do opisów projektów francuskich:

Rytuał: Japonia

  • www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8363 – spotkanie odwołane
  • www.nfm.wroclaw.pl/component/nfmcalendar/event/8361 - odwołane

Rytuał: Intymność

Rytuał: Ciało

Rytuał: Maszyny