17. Filmowa Stolica Lata

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 29 czerwca 2022

Termin:
6 lipca 2022, 13 lipca 2022, 20 lipca 2022, ... – Warszawa

W każdą środę lipca, Instytut Francuski we współpracy z telewizją France 24 zaprasza do Ogrodu Saskiego w Warszawie na pokazy komedii francuskich. Wstęp wolny!

Program:

1. środa 6 lipca, g.21:30

Komedianci debiutanci” (Un triomphe) reż. Emmanuel Courcol, Francja 2019, 105 min.
Obsada: Kad Merad, Marina Hands, Laurent Stocker

Zagraliby w stand-upie lub komedii. Etienne, aktor prowadzący warsztat teatralny w więzieniu, proponuje wystawić „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Początkowo niechętna grupa kilku skazanych, z czasem angażuje się w próby poważnego przedsięwzięcia. Jest jednocześnie głośno, wesoło i filozoficznie. Wspólne wycieczki poza areszt zbliżają mężczyzn. Między reżyserem i aktorami rodzi się specyficzna więź. Jej zwieńczenie nastąpi podczas premiery w Paryżu.

Podnosząca na duchu komedia obyczajowa inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

2. środa 13lipca, g.21:30

„Aline. Głos miłości” (Aline) reż. Valérie Lemercier, Francja 2020, 123 min.
Obsada: Valérie Lemercier, Sylvain Marcel, Danielle Fichaud, Roc Lafortune

Quebec, lata 60. Sylvette i Anglomard witają na świecie swoje czternaste dziecko – Aline. W tej skromnej rodzinie muzyka jest najważniejsza. Kiedy producent muzyczny Guy Claude odkrywa Aline i jej złoty głos, na myśl przychodzi mu tylko jeden pomysł – uczynić z niej najlepszą piosenkarkę na świecie. Dzięki wsparciu rodziny i doświadczeniu Guy’a Claude’a oraz rodzącej się między nimi miłości, Aline będzie podążać ku wyjątkowemu przeznaczeniu.

3. środa 20 lipca, g.21:30

„Żegnajcie, głupcy” (Adieu les cons) reż. Albert Dupontel, Francja 2019, 87 min.
Obsada: Virginie Efira, Albert Dupontel, Nicolas Marié

Kiedy 43-letnia Suze Trappet dowiaduje się, że jest nieuleczalnie chora, postanawia odszukać dziecko, które zmuszona była oddać, gdy miała 15 lat. Na swojej drodze spotyka wypalonego zawodowo 50-latka JB oraz niewidomego archiwistę i niepoprawnego optymistę - pana Blina. Wspólnie rozpoczynają spektakularne, a zarazem nieprawdopodobne poszukiwania.

4. środa 27 lipca, g.21:30

„Weselny toast” (Le Discours) reż. Laurent Tirard, Francja 2020, 88 min.
Obsada: Benjamin Lavernhe, Sara Giraudeau, Kyan Khojandi

Wszyscy znamy wesela, z których chce się uciec i przemowy, których nie chcemy wygłaszać. Ciepły, dający nadzieję „Weselny toast" ma wszystko, za co uwielbiamy francuskie komedie.  Adrien niedawno rozstał się z dziewczyną. A dokładnie to ona oświadczyła, że potrzebuje przerwy i zatrzasnęła za sobą drzwi. Kiedy więc zostaje poproszony o wygłoszenie tytułowego toastu na weselu siostry, kreśli w wyobraźni kolejne jego wersje i są to głównie scenariusze porażki. Rozpamiętując początki swojego związku i usiłując dociec, co poszło nie tak, bohater „Weselnego toastu" zerka pod stołem na telefon. Czy była odpowie na jego wiadomość?