20. Biennale Sztuki Mediów WRO 2023 Fungible content / Treści wymienialne

Kultura / Wystawy, Festiwale
dodano: 20 kwietnia 2023

Termin:
10 - 27 maja 2023 – Wrocław

O Biennale

Co dwa lata we Wrocławiu,  na jednym z najważniejszych w Europie, największym i najstarszym (istniejącym od 1989 roku) forum sztuki nowych mediów w Polsce, prezentowane są wybrane najnowsze dzieła sztuki tworzonej cyfrowymi środkami kreacji i komunikacji. Biennale WRO w szeregu wystaw, performansów, spotkań i wydarzeń, odbywających się w 13 lokalizacjach we Wrocławiu przedstawia rolę sztuki mediów we współczesnej kulturze; tak upowszechnia nowe obszary sztuki, jak umożliwia tworzenie perspektywy krytycznej wobec nowych narzędzi kultury i komunikacji. 

Wystawy, trwające w dniach od 10 do 27 maja 2023  w różnych lokalizacjach zaprezentują dzieła w  znacznej części premierowe, oryginalne, niezwykłe, ale adresowane do szerokiej publiczności i pokazywane w przystępny sposób. WRO większość dzieł zaprezentuje „bez barier”- tak architektonicznych, jak kompetencyjnych. W programie Junior WRO dla najmłodszych widzów, osób z niepełnosprawnościami, widzów starszych. W planach wędrówki po wystawach i po artystycznym Wrocławiu, wycieczki w światy wirtualne, wyprawy rowerowe, spacery z psami i wózkami. Swoiste metawersum, dostępne bez opłat. Wstęp wolny wszędzie, na wszystkie wydarzenia  pod hasłem: zamiast bileterów- Przewodnicy Sztuki. 

W programie ponad 50 tytułów najnowszych prac artystycznych i dzieł sztuki eksperymentalnej, twórców i twórczyń uznanych i debiutujących w tym francuski kolektyw Rybn.org razem z Marie Lechner z projektem Human Computers.

Więcej informacji

 

Projekt z Francji Human Computers

Rybn.org + Marie Lechner
2016 - ongoing
instalacja z przewodnikiem audio
Reinterpretacja historii technologicznej nowoczesności łączącej teorie naukowe oraz pewną mitologię.

Zanim słowo "komputer" określiło maszyny, używano go w odniesieniu do robotników, którzy wykonywali obliczenia ręcznie. Zarówno komputer, jak i podział pracy, dwie koncepcje, które ukształtowały nowoczesny świat, pojawiły się pod koniec XVIII wieku. Francuski inżynier Gaspard de Prony, zainspirowany lekturą "Bogactwa narodów" Adama Smitha, fundamentalnego dzieła liberalizmu gospodarczego, postanowił zaimportować metody fabryczne do pracy obliczeniowej, ponieważ zapotrzebowanie na nią gwałtownie rosło.

W tym miejscu RYBN.ORG podejmuje badanie ludzkich komputerów.

nstalacja obraca się wokół "mechanicznego Turka", (rzekomego) szachowego automatu z 1770 roku, którego nazwę wykorzystał Amazon w swojej platformie mikropracy dla zadań, których nie może jeszcze wykonać AI.

Audioprzewodnik inspirowany zarządzaniem algorytmicznym centrów dystrybucyjnych Amazona, poprowadzi nas przez długą historię automatyzacji pracy.
RYBN.ORG to kolektyw artystyczny utworzony w 1999 roku i mający siedzibę w Paryżu i Marsylii, który prowadzi pozadyscyplinarne badania w sferze finansów offshore, rynków wysokiej częstotliwości i cybernetyki. Wśród dzieł sztuki opracowanych przez kolektyw znajdują się: survivalowy algorytm handlu o niskiej częstotliwości (ADM8, 2011), algorytmiczny gabinet osobliwości (The algorithmic trading freak show, 2012), psychogeograficzny GPS do odwiedzania lokalizacji offshore (Offshore Tour Operator, 2017), kabalistyczne samodestrukcyjne środowisko obliczeniowe (GOLEM, 2018), rynek pracy dla mikropracowników osadzony w grze w szachy (AAI Chess, 2018), zbiorowa platforma do obalania technologii monitorowania telepracy (Telecommuters, 2020).

 

Daty pokazu Human Computers:
10 – 17 maja 2023
godz. 11:00 - 18:00
NFM, foyer -1
plac Wolności 1, Wrocław

20.Biennale Sztuki Mediów WRO 2023 Fungible content / Treści wymienialne
10 – 27 maja 2023 Wrocław