29. Malta Festival Poznań

Kultura / Spektakle
dodano: 5 czerwca 2019

Termin:
21 - 30 czerwca 2019 – Poznań
29. Malta Festival Poznań odbywa się w szczególnym czasie, kiedy świat wokół nas – ten bliski, lokalny, jak i rzeczywistość globalna, rozpada się na wiele nieprzystających do siebie narracji i obrazów. Choć, jako Europejczycy, mieszkańcy demokratycznych krajów, przywykliśmy sądzić, że żyjemy w najbardziej pokojowych czasach od zakończenia drugiej wojny światowej, konflikt wyznacza dynamikę naszego życia, relacji społecznych, możliwości. To właśnie konflikt, napięcie między dwoma stanami – wojny i pokoju – jest ramą programową tegorocznej edycji Malty (...).
MICHAŁ MERCZYŃSKI
Dyrektor Malta Festival Poznań

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy kolorowa parada z ewolucjami w powietrzu poprowadzona przez francuski zespół Transe Express. Grupa powstała w 1982 r. z inicjatywy tancerki i choreografki Brigitte Burdinor i rzeźbiarza Gilles’a Rhode’a. Obecnie składa się z aktorów, tancerzy, wokalistów, perkusistów, akrobatów, dzwonników, spawaczy i kowali, którzy wspólnie realizują efemeryczne kreacje lub pozycje repertuarowe, widowiska powietrzne lub akcje rozgrywające się w bliskim kontakcie z widzem. Zespół występuje zarówno na festiwalach sztuk performatywnych na całym świecie, jak i na wielkich imprezach, takich jak otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Albertville w 1992 r. czy Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Val d’Isère w 2009 r.
Poznański występ zacznie się kolorową paradą prowadzoną przez trzy pięciometrowe śpiewaczki. Krocząc z pl. Wolności na pl. Mickiewicza zamienią miasto w wielką salę operową. Będą im towarzyszyć tancerze, akrobaci i liczni bębniarze wprowadzający szaleństwo w spokojną tkankę miasta. Finałem parady będzie nowa wersja „Mobile Homme” – spektaklu, który Transe Express pokazał na Malcie w 1993 roku. Zespół ponownie zagra zawieszony wysoko nad głowami widzów, przypominając karuzelę-zabawkę, którą rodzice umieszczają nad głową dziecka w kołysce.

Fot. Spektakl Divas / zdjęcie z archiwum zespołu