Anomalia - wystawa literacka na Uniwersytecie Gdańskim

Studia i nauka / Wystawy
dodano: 22 grudnia 2022

Termin:
9 grudnia 2022 - 31 stycznia 2023 – Gdańsk

9 grudnia 2022 roku w Bibliotece Neofilologicznej Uniwersytetu Gdańskiego była zainaugurowana wystawa Anomalia. Wydarzenie jest kulminacją pierwszego etapu czwartej edycji projektu Atelier littéraire. Gdańsk. Zaprezentowane są 25 wyróżnionych prac fotograficznych inspirowanych powieścią Hervé Le Tellier Anomalia nadesłanych przez studentów polskich romanistyk.

W projekcie udział wzięły następujące uczelnie: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet UMCS w Lublinie, Uniwersytet UMK w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet Łódzki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego. Dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce.

Wystawie towarzyszy ekspozycja dotycząca twórczości autora. Prezentowana będzie do 31 stycznia 2023 roku. W trakcie jej trwania można oddawać głosy na nagrodę publiczności. Po zakończeniu wystawy zdjęcia będzie można oglądać w gdańskim oddziale Alliance française a później w II Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni.

Drugi etap czwartej edycji projektu Atelier littéraire. Gdańsk odbędzie się w maju na spotkaniu studentów polskich romanistyk z Hervé Le Tellier na Uniwersytecie Gdańskim (11-12 maja).

Atelier Littéraire. Gdańsk to zainicjowane przez Instytut Filologii Romańskiej UG przy ścisłej współpracy z La Maison des écrivains et de la littérature w Paryżu coroczne warsztaty prowadzone przez wybranego współczesnego francuskiego pisarza dla reprezentantów Filologii Romańskich polskich uczelni. Do tej pory mieliśmy zaszczyt gościć tak autorów jak Olivier Rolin, Deville i Maylis de Kerangal.

Wystawa powstała dzięki subwencji Instytutu Francuskiego w Polsce.