Café Europa 2022

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 25 lutego 2022

Termin:
5 marca 2022 – Polska

Wyjątkowy dialog pomiędzy europejskimi dziennikarzami a obywatelami

5 marca 2022 r. w kultowych kawiarniach, miejscach, które są symbolem długiej europejskiej tradycji debat i spotkań odbędą się dyskusje pomiędzy francuskimi a lokalnymi dziennikarzami na temat wolności oraz przyszłości prasy. Wydarzenie to będzie miało charakter otwarty, z udziałem publiczności i odbędzie się w około 30 miastach w całej Europie. Studenci z lokalnych szkół dziennikarskich będą pełnić rolę moderatorów podczas wymiany poglądów oraz dyskusji na temat zmian, które mają istotny wpływ na współczesne dziennikarstwo.   

Obywatele europejscy zostaną zaproszeni do dyskusji z dziennikarzami na temat wyzwań związanych z niezależnością mediów. W programie Café Europa 2022 znajdą się dyskusje o zaufaniu pomiędzy dziennikarzami a społeczeństwem, o politycznej i ekonomicznej niezależności mediów, o przyszłości tego zawodu w kontekście przełomów cyfrowych i technologicznych, o dezinformacji i fake newsach... Poprzez bezpośredni i otwarty dialog Café Europa zamierza pokazać napięcia i perspektywy charakteryzujące dzisiejszą sferę medialną.   

W Warszawie, w wydarzeniu weźmie udział Katarzyna Surmiak-Domańska reporterka i eseistka, od lat związana z Gazetą Wyborczą. Jest autorką wielokrotnie nagradzanych książek non-fiction i zasiada w jury Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki. Reprezentantem strony francuskiej będzie Jean-Paul Mari, sławny reporter międzynarodowy, pisarz i laureat Nagrody im. Albert’a Londres’a w 1987 r. Dyskusja odbędzie się w kawiarnio-księgarni Wrzenie Świata Instytutu Reportażu. Instytucję utworzyli Paweł Goźliński, Mariusz Szczygieł i Wojciech Tochman. Zajmuje się ona promocją reportażu literackiego i dziennikarstwa śledczego. 

W Krakowie z Jean-Paul Mari będzie rozmawiać Marcin Żyła, zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego” i reporter wojenny zainteresowany także sprawami migracji i Europy. Punktem spotkania będzie Dom Rzemiosł, krakowskie centrum kultury. Rozmowa będzie dotyczyła kwestii pracy dziennikarza w strefach konfliktów i będzie okazją do
dyskusji na temat aktualności międzynarodowych.

Café Europa 2022 jest oryginalną inicjatywą Instytutu Francuskiego, organizowaną przez działy kulturalne Ambasad Francji w Europie i placówki francuskiej sieci kulturalnej za granicą: Alliances Françaises oraz Instytuty Francuskie. Café Europa 2022 powstało dzięki wsparciu stowarzyszenia Reporters Sans Frontires (Reporterów bez Granic), Prix Albert Londres, i we współpracy z mediami Le Monde, Radio France oraz TV5Monde.

 

5 marca — 17h00 — Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa

4 marca  — Dom Rzemiosł, Kraków