Czytanie sceniczne adaptacji „W poszukiwaniu straconego czasu”

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 27 lutego 2023

Termin:
10 marca 2023 – Warszawa

Nie chcę matki piękniejszej od mojej…” to druga już wspólna adaptacja teatralna „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta przygotowana przez polsko-francuski duet Waldemar Matuszewski i Robert de Quelen. Pierwszą próbą było „Ach, Combray!...” – spektakl zrealizowany w roku 1991 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i przeniesiony do Teatru Telewizji Polskiej.

Także i tym razem wracamy do Combray – do krainy dzieciństwa bohatera powieści, krainy której centralną postacią jest Matka. Matka jedyna i wyidealizowana, której pierwowzorem była Jeanne Weil, matka pisarza. Jest w niej matka każdego z nas – matka każdego czytelnika „W poszukiwaniu straconego czasu”, matka każdego z autorów teatralnej adaptacji, matka każdego z aktorów i każdego z widzów biorących udział w spektaklu. Każdy odnajduje tu swoje Combray, wioskę położoną niedaleko Chartres, gdzie Marcel spędza wielkanocne wakacje. Gdziekolwiek się rodzimy, gdziekolwiek spędzamy swoje najmłodsze lata – w powieści Prousta odnajdujemy raj naszego dzieciństwa, krainę zachwytu i czułości, krainę bezpośredniego, niczym nie skrępowanego odczuwania świata, a w jego centrum jest Matka.

Grają aktorzy Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze:

  • Marcel – James Malcolm
  • Matka – Joanna Koc
  • Babka– Iwona Kotzur
  • Ojciec – Janusz Młyński

Reżyseria: Waldemar Matuszewski.

Współorganizatorami czytania scenicznego są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Lubuski Teatr w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego. Patronat nad wydarzeniem objął Instytut Francuski w Polsce.

Piątek 10 marca 2023 r
godz. 19:00
scena Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
ul. Jazdów 1 (przy Placu na Rozdrożu).

Podobnewpisy