„Dzięki za wszystko”: parada na otwarcie Malta Festival

Kultura / Festiwale
dodano: 30 maja 2022

Termin:
27 czerwca 2022 – Poznań

Générik Vapeur to symbol Malty lat 90. Zespół wystąpił na festiwalu pięciokrotnie, zawsze wywołując spore zamieszanie w przestrzeni publicznej – bawiąc, prowokując i wciągając w swoje działania masy uczestników.

W tym roku wraca ze spektaklem Dzięki za wszystko plenerową paradą, która otworzy 32. edycję Malta Festival Poznań. Dzięki za wszystko to opowieść o kondycji współczesnego człowieka i jego zmaganiach ze światem przepełnionym bodźcami, za którym nie nadąża ludzka natura. Nowy człowiek przemierzył wszystkie kontynenty, rozpoznał nowe technologie, przeszedł transformację od idei do antyutopii, ale czy potrafi poradzić sobie ze zmaganiami codziennego życia?

Générik Vapeur z akrobatyczną gracją przemierza umysł nowego człowieka, by w połączeniu sztuki, kultury i naturalnego środowiska odnaleźć wspólny wewnętrzny spokój.

Générik Vapeur powstał w 1984 r. z inicjatywy Cathy Avram (rockowej wokalistki) i Pierre’a Berthelota (aktora) i skupił wokół siebie kilkadziesiąt osób o różnych artystycznych rodowodach. Od początku tworzył pełne rozmachu akcje uliczne, łącząc różne dziedziny sztuki (teatr, taniec, muzykę, a także wideo), testując – z zacięciem i uporem godnym lepszej sprawy – cierpliwość mieszkańców europejskich miast, ich otwartość i wytrzymałość – na śmiech, hałas, prowokację. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych zespołów teatru ulicznego na świecie. Do Poznania zespół przyjechał po raz pierwszy w 1995 r. ze spektaklem Bivouac – „przejazdem emocjonalnym” inspirowanym Tour de France. W 1997 r. wystąpił z Wielką niedźwiedzicą i Wieśniakami. Do legendy maltańskich wydarzeń przeszedł spektakl Taxi (1998), który dosłownie sparaliżował miasto. W 2007 r. Génerik Vapeur pokazał z kolei przedstawienie En campagne – nawiązujące do wyborów prezydenckich we Francji.

Générik Vapeur „Dzięki za wszystko”
Parada na otwarcie Malta Festival 
Poznań, 27 czerwca 2022