Festiwal Digital Cultures

Kultura / Kino/Filmy, Festiwale
dodano: 28 września 2020

Termin:
17 - 25 października 2020 – Polska

Tegoroczna, czwarta, edycja Digital Cultures: Imagined Futures odbędzie się w dniach 17 – 25 października w sieci (www.digitalcultures.pl) w nowym, festiwalowym formacie. Tematem będą „Przyszłości wyobrażone”. Jak dawni twórcy kultury (w tym popkultury) wyobrażali sobie przyszłość? Które z tych wyobrażeń się sprawdziły i znalazły odzwierciedlenie we współczesności? Rozmawiać będziemy nie tylko o wątkach z przeszłości, ale też o kierunku rozwoju świata po pandemii.
Digital Cultures: Imagined Futures to nie tylko panele dyskusyjne, prezentacje i sesje Q&A, lecz także interaktywne warsztaty z ekspertami, pokazy filmowe online na platformie NINATEKI i rozmowy z twórcami (m.in z reżyserem The Internet of Everything - Brettem Gaylorem), a także kontemplacyjny program audio. W programie znalazł się również film francuski: „Rok robota". Jego reżyser, Yves Gellie przedstawi go widzom 22 października o godz. 20.00.
Film przedstawia – z perspektywy ulokowanej na przecięciu sztuki i nauki – człowieka wraz z robotem jako jego sztucznym odpowiednikiem. Na dokument składa się ciąg obrazów ukazujących pierwsze kontakty i relacje rozwijające się między wyposażonym w sztucznie wytworzoną autonomię robotem a istotami ludzkimi. W polu obiektywu pojawiają się ludzie starsi, często cierpiący na chorobę Alzheimera bądź demencję, a także młodzi z autyzmem lub problemami neurologicznymi. Po przejściu przez początkową fazę zaskoczenia, mając świadomość syntetycznej natury funkcjonowania robota, próbują mimo wszystko nawiązać z nim więź.
Udział w festiwalu jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.