Festiwal cyrkowo-artystyczny OFCA

Kultura / Spektakle, Festiwale
dodano: 30 lipca 2019

Termin:
9 - 11 sierpnia 2019 – Oleśnica

9 – 11 sierpnia 2019
Oleśnica
Cyrk w mieście czy miasto w cyrku? Magiczny czas festiwalu rozleje się w przestrzeni starego miasta wypełniając jego uliczki festiwalowym klimatem. Na trzy dni miejsca  niedostępne otworzą swoje podwoje, a te na co dzień zwykłe nabiorą nowego znaczenia. Niepowtarzalny klimat festiwalu stworzą mistrzowie i artyści podróżujący po całym świecie wywołując u widzów uśmiech, podziw i przerażenie… Niebo w tych dniach zostanie poprzecinane przez taśmy rozwieszone w Rynku oraz na Zamku, namioty cyrkowe dodadzą miastu koloru, a blask ognia rozgrzeje amfiteatr do czerwoności. Na te kilka sierpniowych dni uśmiech i radość będzie rządzić miastem!
Szczegółowy program festiwalu : festiwalofca.pl/#programme

Polecamy artystów z Francji, którzy wystąpią podczas festiwalu :
1. La Compagnie Singulière “SoliloqueS”
Francja, czas trwania: 70 minut, wiek: 10+
 
“SoliloqueS” to coś więcej niż pokaz cyrkowych umiejętności. To zaskakujące show, które stopniowo odkrywa przed widzem zasady rządzące sceniczną rzeczywistością. Reguły gry zmieniają się tu jak w kalejdoskopie - elementy, które jeszcze przed chwilą mogły szokować, nagle stają się normą. Najważniejsi są tu jednak performerzy i ogrom ich umiejętności. To oni nadają dynamikę scenicznym wydarzeniom i budzą podziw wśród zgromadzonych. Publiczność odnajdzie w show elementy gimnastyki naziemnej i wysokościowej, aerial fabric - czyli akrobacje na szarfach, pokazy na trapezie, ekwilibrystykę z rekwizytami i triki na linie. Pięcioro cyrkowych artystów będzie mogło liczyć także na dodatkowe wsparcie w kojących dźwiękach pianina na żywo. 

2. Cirque Inextremiste “Inextremiste”
Francja, czas trwania: 50 minut, wiek: 10+
 
Przedstawiamy cyrkowego szaleńca i jego akrobatyczne show uliczne opowiadające o  ekstremistycznych wybrykach. Surowa dekoracja spektaklu budzi niepokój, a tajemnicza postać z butlami gazowymi w ręku zdecydowanie potęguje to wrażenie. Nic bardziej mylnego! Na widzów czekają imponujące pokazy akrobatyczne na trampolinie, w których artysta lekceważy prawo grawitacji i zdroworozsądkową ostrożność. Z wprawą balansuje na ruchomych przedmiotach i wysokich instalacjach. Obserwując popisy performera z użyciem butli gazowych, na pewno nie można posądzić go o brak równowagi, natomiast w każdym innym aspekcie wygląda podejrzanie. Nie ma tu jednak ani miejsca, ani czasu na lęki - dopuszczalny jest tylko śmiech i podziw, a jedynym możliwym “BUM” jest wybuch wielkich braw.

3. Mattatoio Sospeso “Les amants du ciel”
Francja, czas trwania: 45 minut, wiek: b/o

Ona i On. Powietrzny duet akrobatów gotowych na śmiałe wejścia i imponujące zejścia po ścianach miejskich budowli. W czasie festiwalu OFCA wystąpią na wieży kościoła świętego Jerzego. Wysokościowe show w ich wykonaniu to nietuzinkowy spektakl akrobatyczny z elementami tanecznymi i gimnastycznymi. Lekkie i subtelne układy, w baletowej stylizacji, przyprawią widzów o zawrót głowy. Aktorzy wirują bowiem ponad publicznością, przyjmując poziomą orientację względem zdumionych obserwatorów. To romantyczne widowisko eksponujące bliskie relacje artystów i ich wzajemne zaufanie, bez którego tak prezycyjne show nie mogłoby się udać.

4. Eric Tarantola “L'Orchestre imaginaire”
Francja, czas trwania: 40 minut, wiek: b/o

Muzyk, który zdumiewa publiczność, grając na przedmiotach codziennego użytku, starym, połatanym puzonie, czy elektroakustyku łączącym gitarę i banjo. Eric Tarantola sięga po instrumenty pojedynczo i nagrywa ich muzyczną sekwencję za pomocą specjalnego urządzenia. Następnie dźwięki tworzą zapętlony utwór gotowy na przyjęcie kolejnych instrumentalnych warstw.