Festiwal Filmów Frankofońskich w kinie Muranów

Kultura / Kino/Filmy, Festiwale
dodano: 27 lutego 2023

Termin:
22 - 26 marca 2023 – Warszawa

Marzec to miesiąc, w którym obchodzimy święto Frankofonii, czyli wspólnoty 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na całym świecie.
Z tej okazji Instytut Francuski w Polsce wraz z Ambasadami Belgii, Kanady, Luksemburga, Maroka, Rumunii i Szwajcarii, a także z Instytutem Kultury Rumuńskiej zapraszają na Festiwal Filmów Frankofońskich, który odbędzie się od 22 do 26 marca 2023 w kinie Muranów w Warszawie.

W programie znalazło się dziewięć filmów, w większości pokazywanych w Polsce po raz pierwszy. Wśród nich są między innymi dwa filmy z Quebecu, francuskojęzycznej prowincji Kanady. Do widzenia szczęście (reż. Ken Scott) to komedia o perypetiach czterech braci usiłujących godnie pożegnać swojego ojca. Czwórka odtwórców głównych ról została nagrodzona na Festiwalu Filmów Komediowych l’Alpe d’Huez w 2022 roku. Natomiast Przemytniczka (reż. Caroline Monnet) opowiada o trudnym powrocie do przeszłości w pięknej scenerii rezerwatu na północy Kanady.

Widzowie będą mogli również obejrzeć filmy prezentowane i nagrodzone na festiwalu w Cannes: Tori i Lokita w reżyserii doskonale znanych w Polsce braci Dardenne, a także Metronom (reż. Alexandru Belc) o nastolatkach z komunistycznej Rumunii, którzy postanawiają wysłać list do nielegalnie nadającego radia.

Gościem festiwalu będzie szwajcarski reżyser Lionel Baier, który po pokazie Wędrówki kontynentów (na Południe) zaplanowanym na sobotę 25 marca o godz. 19.00,  spotka się z publicznością, aby opowiedzieć o swoim filmie. Jego bohaterka to wysłanniczka Unii Europejskiej (Isabelle Carré) organizująca bardzo ważną podróż dyplomatyczną, w trakcie której znienacka pojawia się jej syn.

Warto zwrócić uwagę na propozycję Luksemburga, film Jak nigdy (reż. Emily Atef) z ostatnią rolą zmarłego przedwcześnie francuskiego aktora, Gasparda Ulliela i na film marokański Rock the Casbah (reż. Laïla Marrakchi), w którym występuje znana m.in. z serialu Sukcesja Hiam Abbass.

Ukraina, podobnie jak Polska, posiada status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii dlatego też w programie festiwalu znalazł się film ukraiński – doskonała, prezentowana wcześniej na festiwalu w Karlowych Warach, komedia Moje myśli są ciche Antonio Lukicha.
Ostatni film programu, francuski Pamiętnik przelotnego romansu (reż. Emmanuel Mouret) to subtelna komedia romantyczna z Sandrine Kiberlain i Vincentem Macaigne, który za rolę nieśmiałego, niezdarnego Simona otrzymał nominację do nagrody Cezara.

 

 

Program:

środa 22 marca:
18 :00    Jak nigdy (Plus que jamais)

czwartek 23 marca                                                        
18 :00    Przemytniczka (Bootlegger)
20:00     Rock the Casbah (Rock the Casbah)

piątek 24 marca                                        
18:00     Tori i Lokita (Tori et Lokita)
20:00     Metronom (Radio Metronom)                                                        

sobota 25 marca                                                       
17:00     Moje myśli są ciche (мої думки тихі)
19 :00    Wędrówka kontynentów (na Południe) (La Dérive des continents (au sud)
Po pokazie spotkanie z reżyserem

niedziela 26 marca                                                      
18:00     Pamiętnik przelotnego romansu (Chronique d’une liaison passagère)
20:00     Żegnaj szczęście (Au revoir le bonheur)