Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 26 lutego 2021

Termin:
19 - 26 marca 2021 – Polska

Po raz pierwszy w Polsce, Festiwal Filmów Frankofońskich odbędzie się całkowicie online w dniach 19-26 marca 2021 na stronie ninateka.pl.

9 edycja tego cenionego przez polską publiczność i wspólnotę frankofońską w Polsce wydarzenia ma na celu przedstawienie bogactwa i różnorodności kinematografii krajów frankofońskich poprzez ambitny program składający się z 8 filmów w większości nie pokazywanych Polsce.

Wybrane filmy dotykają wielu tematów. Kwestii społecznych - jak nagrodzony w Cannes film braci Dardenne „Młody Ahmed”, przepiękny, doceniony na festiwalu w Annecy, film animowany „Jaskółki z Kabulu” Zabou Breitman i Eléi Gobbé-Mévellec czy komedia „Uderz w bęben”, która opowiada o transformacji szwajcarskiego miasteczka wywołanej przez … miejscową orkiestrę dętą.

Skomplikowane relacje międzyludzkie sportretowali twórcy filmów: „Miłość mojego brata” „Adoracja” i „Horyzont”.

„Dalida. Skazana na miłość” to przejmujący portret słynnej piosenkarki, międzynarodowej ikony francuskiej piosenki.

Irlandzki film dokumentalny „De Gaulle w Irlandii” opowiada o ważnym epizodzie życia kolejnej postaci historycznej,  generała de Gaulle’a, który na krótko przed śmiercią spędził w Irlandii 6 tygodni.

Festiwal jest organizowany przez Ambasady Belgii, Irlandii, Kanady, Luksemburga i Szwajcarii, Instytut Francuski w Polsce, Rumuński Instytut Kulturalny i Biuro Walonii-Brukseli, Filmoteka Narodowa –Instytut Audiowizualny i TV5 Monde.

Filmy dostępne za darmo, bez konieczności rejestracji, w oryginalnej wersji językowe z polskimi napisami.

 Program:

„Adoracja”

Paul, wrażliwy dwunastolatek mieszkający samotnie z matką, która pracuje w pobliskim szpitalu psychiatrycznym, zakochuje się w starszej o kilka lat Glorii, pacjentce szpitala. Martwiąc się o zdrowie ukochanej postanawia pomóc jej uciec – nie wiedząc, że będzie musiał porzucić dotychczasowe życie i na każdym kroku wybierać pomiędzy uczuciem do dziewczyny a zdrowym rozsądkiem.

„Adoracja” (Adoration) reż. Fabrice du Welz, Belgia, Francja 2019, 98 min
Obsada : Fantine Harduin, Thomas Gioria, Benoît Poelvoorde
Zwiastun 

„Dalida. Skazana na miłość”

Niezwykła, oparta na faktach, historia burzliwego i pełnego namiętności życia francuskiej piosenkarki Dalidy
Artystka wszechstronna, miss Egiptu, zdobywczyni 70-ciu złotych płyt. Urodą porównywana do Kleopatry, była uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Na scenie wszystko, czego dotknęła stawało się złotem, w życiu osobistym, przeciwnie. Szaleńczo poszukiwała miłości, a zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna femme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.

„Dalida. Skazana na miłość” (Dalida) reż. Lisa Azuelos, Francja 2017, 126 min
Obsada : Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve
Zwiastun 

„De Gaulle w Irlandii”

Przez sześć tygodni w 1969 roku Irlandia gościła generała Charlesa de Gaulle'a – film dokumentalny wyemitowany z okazji 50. rocznicy śmierci de Gaulle'a przedstawia niezwykłe okoliczności tej wizyty.

Natychmiast po rezygnacji ze stanowiska prezydenta Francji w kwietniu 1969 r., generał De Gaulle wyjeżdża do małego miasteczka Sneem, w hrabstwie Kerry w Irlandii, w poszukiwaniu spokoju i samotności. Niestety, tłum paparazzi z całego świata podąża jego tropem.  Film zawiera wywiady z mieszkańcami Kerry, którzy opowiadają anegdoty o tym niezwykłym czasie. Odkrywa także fascynację de Gaulle'a Danielem O'Connellem i pokazuje, jak wizyta w domu O'Connella w Derrynane w hrabstwie Kerry pomogła mu pogodzić się z wewnętrznymi rozterkami.

„De Gaulle w Irlandii” (De Gaulle in Éirinn) reż. David Ryan i Jean-Charles Deniau, Irlandia 2020, 49 min
Zwiastun

 Miłość mojego brata”

Wygląda na to, że akademicka kariera Sophii stanęła pod dużym znakiem zapytania. Kobieta musi przełknąć gorycz porażki, gdyż nie udało jej się zdobyć wymarzonej pracy. Co więcej, jako bezrobotna jest zmuszona, by przynajmniej na jakiś czas, wprowadzić się do mieszkania brata — Karima. Rodzeństwo zna się na wylot i nadspodziewanie dobrze odnajduje w nowej sytuacji. Sielanka nie trwa jednak wiecznie, a kończy się z chwilą, gdy Karim spotyka na swojej drodze atrakcyjną kobietę…

Miłość mojego brata” (La femme de mon frère) reż. Monia Chokri, Kanada 2019, 117 min
Obsada: Anne-Élisabeth Bossé, Patrick Hivon, Sasson Gabai
Zwiastun

„Jaskółki z Kabulu”

Lato 1998 roku. W okupowanym przez Talibów Kabulu zakochani Mohsen i Zunaira wciąż mają nadzieję na lepszą przyszłość. 
Animowany film jest adaptacją powieści Yasminy Khadra i został zaprezentowany w Cannes w sekcji Un Certain Regard.

„Jaskółki z Kabulu” (Les hirondelles de Kaboul) reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec, Francja, Luksemburg, Szwajcaria 2019, 81 min
Zwiastun 

 „Horyzont”

Lucian i Andra są małżeństwem, które decyduje się wyprowadzić z miasta, by prowadzić zajazd w małej górskiej wiosce na północy Rumunii. Tuż po przyjeździe na miejsce lokalni mieszkańcy ostrzegają małżonków przed Zoltanem, groźnym, trzęsącym okolicą gangsterem. Tymczasem Zoltan staje się częstym gościem zajazdu, a Lucian decyduje się przymykać oko na jego występki - wszystko w imię bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny. Jednak im dłużej to toleruje, tym bardziej zbrodnia zaczyna wnikać w jego prywatne życie. „Horyzont” jest oparty na klasycznej rumuńskiej noweli „Młyn szczęścia” (1881) podejmującej temat chciwości i ludzkiego losu.

„Horyzont” (Orizont) reż. Marian Crișan, Rumunia 2015, 93 min
Obsada: András Hatházi, Rodica Lazăr, Zsolt Bogdán
Zwiastun 

„Uderz w bęben”

Wczesną wiosną 1970 roku mała wioska Monchoux w Valais przeżywa niezwykłe poruszenie. Czy to z powodu głosowania nad prawem wyborczym dla kobiet? A może z powodu zbliżającego się referendum w sprawie wydalania cudzoziemców? Nie, gorzej: rozpada się miejscowa orkiestra dęta! Połowa wioski obwinia Aloysa, a druga połowa - Pierre'a.  Początkowo jedynie muzyczny konflikt, przeradza się w debatę polityczną i nie oszczędza nawet miłości…

„Uderz w bęben” (Tambour Battant) reż. François-Christophe Marzal, Szwajcaria 2019, 90 min
Obsada: Pascal Demolon, Pierre Mifsud, Jean-Luc Bideau, Sabine Timoteo
Zwiastun 

„Młody Ahmed”

Tytułowy bohater filmu braci Dardenne to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem
Złota Palma za reżyserię na Festiwalu Filmowym w Cannes 2019

„Młody Ahmed” (Le jeune Ahmed) reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Francja, Belgia 2019, 84 min
Obsada: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou
Zwiastun