Festiwal Frankofonii 2021

Kultura / Festiwale
dodano: 26 lutego 2021

Termin:
11 - 31 marca 2021 – Polska

20 marca każdego roku na całym świecie świętowany jest Międzynarodowy Dzień Frankofonii, a przez cały marzec trwają obchody Miesiąca Frankofonii.

Instytut Francuski w Polsce, jako główny ambasador Frankofonii w naszym kraju, poświęca cały miesiąc językowi Moliera, proponując program kulturalny we współpracy z ambasadami krajów frankofońskich.

Podczas dziewiątej edycji Festiwalu na polską publiczność czeka cała gama wydarzeń: spotkania literackie, konkursy, warsztaty teatralne i inne propozycje na terenie całego kraju, przygotowane przez instytucje związane z Frankofonią (szkoły, uniwersytety, placówki Alliance française oraz przedstawicielstwa krajów frankofońskich).

Zapraszamy na główne wydarzenia tegorocznej edycji Festiwalu online:

  • „Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece” od 19 do 26 marca.
    Na platformie Ninateka będzie można obejrzeć za darmo osiem filmów wybranych przez organizatorów : ambasady Belgii, Irlandii, Kanady, Luksemburga, Szwajcarii, Rumuński Instytut Kultury, Biuro Walonii-Brukseli i Instytut Francuski w Polsce. To idealna okazja, aby odkryć różnorodność współczesnego kina frankofońskiego.
  • Koncert, który francuski piosenkarz Antoine Villoutreix zagra na żywo 28 marca specjalnie dla polskiej publiczności.
  • Spotkania literackie z udziałem pisarzy frankofońskich.
  • Etap krajowy konkursu Mój doktorat w 180 sekund – zachęcamy do głosowania na najciekawsze prezentacje młodych naukowców, opowiadających o swoich badaniach po francusku!
  • Liczne propozycje dla dzieci uczących się języka francuskiego i ich nauczycieli.

Świętujmy razem niezwykłe bogactwo kultury z obszaru Frankofonii!

Czym jest Frankofonia?
Frankofonia to przede wszystkim wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Jej celem jest budowanie obszaru solidarności, opartego na wartościach humanistycznych i demokratycznych, z poszanowaniem różnorodności kultur i języków.

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) ma za zadanie dzięki wspólnemu językowi rozwijać współpracę w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami członkowskimi na rzecz ich społeczeństw.

Organizacja zrzesza 88 krajów (54 członków, 7 członków stowarzyszonych i 27 obserwatorów). Polska ma status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii od 1997 roku.

Szczegółowy program Festiwalu Frankofonii:

10/03/2021
godz. 19:00
Wydarzenie online

Klub czytelników « Le bouche-à-oreille »
Lubicie czytać? Cenicie literaturę w języku francuskim? W takim razie dołączcie do klubu czytelników online organizowanego przez mediatekę Instytutu Francuskiego w Warszawie!

Co miesiąc będziemy spotykać się aby podyskutować po francusku o książkach, które Wam się spodobały. Klub czytelników jest darmowy i dostępny dla wszystkich bez względu na poziom znajomości francuskiego. Najważniejsze to zacząć!

Na najbliższym spotkaniu, w środę 10. marca o godz. 19.00, na ZOOM-ie, można będzie zaprezentować jedną albo kilka wybranych przez siebie książek na temat Frankofonii.
Aby zapisać się wystarczy wypełnić ten formularz: https://forms.gle/xDDQi7ote7DFmvLC6
Organizator: Mediateka Instytutu Francuskiego w Warszawie

 

11/03/2021
godz. 17:00

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Wydarzenie online

„Głos w sprawie pisarstwa kobiet”
Z okazji Święta Frankofonii Biuro Walonii-Brukseli w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK) organizują dyskusję poświęconą pisarkom i pisarstwu kobiet w literaturze frankofońskiej. Zaprosiliśmy do udziału dwie belgijskie pisarki, Veronikę Mabardi i Annick Walachniewicz (polskiego pochodzenia) oraz socjolingwistkę - profesor Laurence Rosier z Uniwersytetu w Liège i Przemysława Szczura - badacza literatur frankofońskich na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Dyskusja toczyć się będzie wokół zagadnienia równości kobiet i mężczyzn w twórczości literackiej, różnic w literaturze ze względu na płeć autora, zaprezentowania polskiej publiczności pisarek z Belgii, dialogu międzykulturowego między Belgią i Polską oraz ukazania języka francuskiego jako narzędzia promocji szeroko rozumianej różnorodności i wartości uniwersalnych.

Wydarzenie przygotowane jest w ramach projektu badawczego « Polska-Belgia: skrzyżowanie spojrzeń literackich », który realizowany jest przez polsko-belgijską grupę badawczą złożoną z naukowców z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, Archiwów i Muzeum Literatury w Brukseli i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Organiztorzy: Biuro Walonii-Brukseli w Polsce, Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK)

 

12/03/2021 – 2/04/2021
przez całą dobę
Wrocław, Rynek – wystawa plenerowa

Wystawa France eMotion

Objazdowa wystawa France eMotion – animowana podróż, zorganizowana przez francuską agencję Atout France we współpracy z Institut français w Paryżu, to projekt artystyczny łączący prace młodych, międzynarodowych fotografów, nowe technologie i francuskie obiekty kultury. Trzydzieści pięć niezwykłych dzieł ożywa dzięki rzeczywistości rozszerzonej, a celem wystawy jest rozbudzenie u widzów z całego świata ciekawości i ochoty na (ponowne) odkrycie bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

16/03/2021
9:00
Online, na stronie:
https://www.facebook.com/Culture.Gouv

Dyktando frankofonów

Chcecie odkryć co znaczą wyrażenia w języku francuskim takie jak „lancer un chameau”, „eau à ressort”, czy „clavardage”?
Zachęcamy do obejrzenia relacji z Dyktanda frankofonów, które odczyta Leïla Slimani, patronka Tygodnia Frankofonii w 2021 roku.
 
Organizator: francuskie Ministerstwo Kultury

 

19/03/2021 – 26/03/2021
Online, na stronie www.ninateka.pl

Festiwal Filmów Frankofońskich w Ninatece

1. „Adoracja” (Adoration) reż. Fabrice du Welz, Belgia, Francja 2019, 98 min
Obsada : Fantine Harduin, Thomas Gioria, Benoît Poelvoorde
2. „Dalida. Skazana na miłość” (Dalida) reż. Lisa LAzuelos, Francja 2017, 126 min
Obsada : Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve
3. „De Gaulle w Irlandii” (De Gaulle in Éirinn) reż. David Ryan i Jean-Charles Deniau,Irlandia2020, 49 min
4. „Miłość mojego brata” (La femme de mon frère) reż. MoniaChokri, Kanada 2019, 117 min
Obsada: Anne-Élisabeth Bossé, Patrick Hivon, Sasson Gabai
5. „Jaskółki z Kabulu” (Les hirondelles de Kaboul) reż. Zabou Breitman, Eléa Gobbé-Mévellec, Luksemburg, Francja, Szwajcaria 2019, 81 min
6. „Horyzont” (Orizont) reż. Marian Crișan, Rumunia 2015, 93 min
Obsada: András Hatházi, Rodica Lazăr, Zsolt Bogdán
7. „Uderz w bęben” (Tambour Battant) reż. François-Christophe Marzal, Szwajcaria 2019, 90 min
Obsada : Pascal Demolon, Pierre Mifsud, Jean-Luc Bideau, Sabine Timoteo
8. „Młody Ahmed” (Le jeune Ahmed) reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia, Francja 2019, 84 min
Obsada: Idir Ben Addi, Olivier Bonnaud, Myriem Akheddiou

Organizatorzy: ambasady Belgii, Irlandii, Kanady, Luksemburga, Szwajcarii, Rumuński Instytut Kultury, Biuro Walonii-Brukseli i Instytut Francuski w Polsce oraz Filmoteka narodowa – Instytut Audiowizualny

Partner: TV5 Monde

 

19/03/2021
En ligne
„Mój doktorat w 180 sekund” – ogłoszenie wyników etapu krajowego


W 2021 roku po raz trzeci odbywa się polska edycja konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”, współorganizowana przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich oraz stowarzyszenie „Plejada” we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce i Wallonie-Bruxelles International.  Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja odbywa się w całości online. Najlepsi kandydaci i kandydatki wezmą udział w finale Europy Środkowej, organizowanym przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie w maju 2021 roku (na miejscu, jeśli sytuacja na to pozwoli) we współpracy z Instytutami Francuskimi z Polski, Austrii, Węgier, Czech i Słowacji oraz agencją Wallonie-Bruxelles International. Laureat lub laureatka etapu środkowoeuropejskiego weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”, który odbędzie się we wrześniu w Paryżu.
Organizatorzy: Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (OKF) na Uniwersytecie Warszawskim, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Francuski w Polsce

Partnerzy: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), Polska Akademia Nauk sciences (PAN), Agence universitaire de la francophonie (AUF), Mazars Groupe, Wallonie Bruxelles International

 

19/03/2021
14:00
Online, na profilu Ambasady Argentyny w Polsce na Facebooku

Spotkanie o książce „Desertar” Ariany Harwicz i Mikaela Gomeza Gutharta
Wirtualne spokanie z argentyńskimi pisarzami, mieszkającymi we Francji, Arianą Harwicz i Mikaelem Gomezem Guthartem, którzy opowiedzą o swojej książce i o wyzwaniach, z jakimi mierzy się pisarz i tłumacz pracujący za granicą. Ich opowieść uzupełni komentarz krytyczny Zuzanny Geremek (Uniwersytet Warszawski), specjalistki od twórczości Ariany Harwicz oraz punkt widzenia wydawcy: Anity Musioł z wydawnictwa Pauza. Na zakończenie również publiczność będzie miała okazję zadać pytania twórcom.

Organizator: Ambasada Argentyny w Polsce

 

20/03/2021
godz. 16:00
Wydarzenie online

Godzina bajki
Godzina bajki w Instytucie powraca w cyfrowym formacie na ZOOM-ie! Zapraszamy dzieci i rodziców w sobotę, 20. marca o godzinie 16:00.
Dajcie się porwać pięknie ilustrowanym bajkom opowiadanym po francusku i po polsku!
Aby zapisać się wystarczy wypełnić ten formularz: https://forms.gle/FoiKakERUNzw5xDn8
Organizatorzy: Mediateki Instytutu Francuskiego w Warszawie i Krakowie

 

23/03/2021
11:00 - 12:00
Online

„Contes illustrés” - spektakl dla dzieci grupy Compagnie Troll

Aktor opowiada po francusku, ilustrator rysuje na żywo… Uczniowie polskich szkół podstawowych odkryją pięć opowieści z pięciu różnych krajów.
Po spektaklu odbędzie się wirtualne spotkanie uczniów z twórcami.

Organizator: Instytut Francuski w Polsce

 

24/03/2021
19:30
Online

Bla,bla ... livres - literatura frankofońska (Louis- Philippe Dalembert, Danny Laferrière, Joël Dicker i inni)

Zapraszamy na kolejne spotkanie Bla, bla ...livres on line, poświęcone pisarzom francuskojęzycznym, dla których francuski nie jest językiem rodzimym.
Na początek, Frédéric Mounier – lektor języka francuskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i pasjonat czytania, przedstawi dwóch autorów z Haiti  (Louis- Philippe Dalembert i Danny Laferrière).
Potem zapraszamy do dyskusji o Waszych ulubionych pisarzach frankofońskich.
Być może w trakcie dyskusji z innymi czytelnikami odkryjecie coś nowego !

By wziąć udział w spotkaniu, wystarczy wysłać mail:
mediatheque.cracovie@institutfrancais.pl

Organizator: Instytut Francuski w Polsce - oddział w Krakowie, Frédéric Mounier (UJ)

 

 

28/03/2021
Godz. 19.00
Antoine Villoutreix
Koncert online

Zapraszamy na koncert online francuskiego piosenkarza, autora i kompozytora tekstów organizowany w ramach festiwalu Frankofonii.
Transmisja na kanałach Facebook i YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce

Antoine Villoutreix (śpiew i gitara), François Perdriau (kontrabas) i Florent Chaintiou, Nadandi Studio (nagranie, montaż).

 

30/03/2021
17:00 – 18:00
Online
Inauguracja sieci RESA

Inauguracja sieci RESA (Réseau des Etablissements Scolaires Associés), zrzeszającej szkoły zaangażowane w promocję języka francuskiego, przez dział współpracy językowej i edukacyjnej Instytutu Francuskiego w Polsce. W programie m.in. quiz wiedzy o Frankofonii z nagrodami.

Organizator: Instytut Francuski w Polsce

 

Przez cały miesiąc

„Dis-moi dix mots”  - konkurs dla uczniów

Konkurs „Dis-moi dix mots” po raz kolejny wpisuje się w obchody Miesiąca Frankofonii! W marcu szkoły z Warszawy i okolic zorganizują konkurs na najciekawszą ilustrację w formie plastycznej lub literackiej jednego z dziesięciu zaproponowanych słów dotyczących „Powietrza”.

Organizatorzy: Instytut Francuski w Polsce i szkoły partnerskie


Festiwal Frankofonii 2021 w Polsce jest organizowany przez GADIF (Grupę ambasad, delegacji i instytucji frankofońskich) w Warszawie oraz Instytut Francuski w Polsce.

Ambasada Belgii
Ambasada Kanady
Ambasada Republiki Demokratycznej Konga
Ambasada Irlandii
Ambasada Luksemburga
Ambasada Senegalu
Ambasada Szwajcarii
Ambasada Tunezji
Rumuński Instytut Kultury
Biuro Walonii-Brukseli
Instytut Francuski w Polsce
Alliance française

Partnerzy:  TV5Monde, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (Filmothèque Nationale – Institut audiovisuel polonais)

Tegoroczna edycja Festiwalu Frankofonii została objęta oficjalnym patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.