Festiwal Frankofonii 2022

Kultura / Festiwale
dodano: 21 lutego 2022

Termin:
1 - 31 marca 2022 – Polska

Festiwal Frankofonii 2022

1 – 31 marca 2022

 

Jak co roku w marcu Festiwal Frankofonii jest okazją do świętowania w Polsce różnorodności kultur obszaru Frankofonii!

 

Na Festiwal składa się całe spektrum wydarzeń: od pokazów filmowych, przez spotkania literackie czy spektakle, aż po konkurs oratorski – a wszystkie je łączy język francuski.

To interdyscyplinarne wydarzenie organizowane jest przez instytucje związane z Frankofonią w Polsce: ambasady i instytuty kulturalne państw frankofońskich, placówki Alliance française oraz ośrodki polsko-francuskie, a także szkoły, uniwersytety i instytucje kultury.

Ważnym punktem programu jest Festiwal filmów frankofońskich, który odbędzie się od 18 do 25 marca na platformie Ninateka. Przez cały tydzień będziecie Państwo mogli obejrzeć za darmo 7 filmów wybranych przez organizatorów Festiwalu: ambasady Irlandii, Kanady, Szwajcarii, Rumuński Instytut Kultury, Biuro Walonii-Brukseli i Instytut Francuski w Polsce.

Entuzjaści nauki będą mogli śledzić krajowy etap konkursu „Mój doktorat w 180 sekund”, który daje młodym badaczom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności oratorskich.

Liczne propozycje czekają również na dzieci uczące się języka francuskiego i ich nauczycieli.

Pełen program Festiwalu Frankofonii poniżej.

 

Czym jest Frankofonia?

 

Frankofonia to przede wszystkim wspólnota 300 milionów ludzi posługujących się językiem francuskim na pięciu kontynentach. Jej celem jest budowanie obszaru solidarności, opartego na wartościach humanistycznych i demokratycznych, z poszanowaniem różnorodności kultur i języków.

Międzynarodowa Organizacja Frankofonii (OIF) dzięki wspólnemu językowi ma za zadanie rozwijać współpracę w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami członkowskimi na rzecz ich społeczeństw.

Organizacja zrzesza 88 krajów (54 członków, 7 członków stowarzyszonych i 27 obserwatorów). Polska ma status obserwatora Międzynarodowej Organizacji Frankofonii od 1997 roku.

 

 

Szczegółowy program Festiwalu Frankofonii:

 

 

 • Wystawa „Marianny – kobiety w historii i kulturze francuskiej w zbiorach WBP”

21 lutego – 25 marca

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi od 21 lutego do 25 marca 2022 r. będzie prezentowana wystawa pt. „Marianny – kobiety w historii i kulturze francuskiej w zbiorach WBP”. Marianna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji. Ona i inne kobiety jej współczesne, jak również te, których była spadkobierczynią, tworzyły i tworzą historię i kulturę francuską. Im właśnie poświęcona jest ta wystawa. Ekspozycja prezentuje sylwetki wybranych kobiet: życie, twórczość i działalność na przestrzeni wieków - od średniowiecza poprzez erę nowożytną, aż do czasów współczesnych. Ten barwny i różnorodny korowód otwiera Heloiza i Joanna d’Arc, kontynuują go między innymi Madame de Sévigné, Madame de Pompadour, Maria Antonina, Jane Avril, Colette, Joséphine Baker, Simone de Beauvoir, a zamyka Alice Zeniter. Wśród bohaterek wystawy znajdziemy pisarki, artystki i muzy, kobiety nauki, polityki i władzy, królowe, metresy i święte, bojowniczki, skandalistki, agentki wywiadu i zabójczynie. Każda z przedstawionych sylwetek kobiet może być przyczynkiem do ciekawej dyskusji, ale przede wszystkim zachęca do pogłębienia wiedzy i znajomości tematów związanych nie tylko z tymi konkretnymi postaciami, ale również z historią i kulturą poprzez czytanie książek, słuchanie muzyki, czy też oglądanie filmów, które można znaleźć w zbiorach Biblioteki. Termin wystawy doskonale wpisuje się w obchodzone od kilkudziesięciu lat: Święto Kobiet i Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie 8 marca oraz Dzień Języka Francuskiego i Frankofonii 20 marca. Atmosferę świata kobiet podkreśla oryginalna oprawa plastyczna złożona z prac wykonanych przez uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Są to rzeźby, obrazy i fotografie, z których część została specjalnie przygotowana w ramach szkolnego konkursu plastycznego pt. „Francuzka, która mnie inspiruje”.

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi
Partner: Alliance française w Łodzi

 

*            *            *

 

 • „Don Juan” reż. Radosław Rychcik

26/02/2022 (premiera, kolejne przedstawienia w marcu)

Teatr Nowy w Łodzi

Uwodzi wszystkich – nie tylko kobiety. A może sam daje się uwieść wizji niemożliwej wolności? W przewrotnej interpretacji Radosława Rychcika cyniczny manipulator, kłamca, kpiarz i bezbożnik odsłania drugie oblicze: niespełnionego Romea i niepokornego buntownika. Łowca serc i wrażeń szuka ideału. Znudzony libertyn pokazuje twarz człowieka zagubionego w walce o uwolnienie z okowów społecznych i religijnych zasad; kpiącego z zaściankowej moralności, burzącego porządek społeczny. Bez sukcesu. Miłosny taniec ciał i dusz zamienia się w taniec śmierci, komedia staje się dramatem; Eros przegrywa z Tanatosem, a profanum z sacrum. O tym jest ta historia, która stale się przecież powtarza. O ludzkiej pysze, która bywa zarzewiem buntu. O winie i karze, zdradzie i o miłości, które nie mogą bez siebie istnieć. O złu, które przemawia językiem wzniosłych ideałów i żelaznych norm. O jednostce, która przegrywa z systemowym zakłamaniem. Uwspółcześniona – choć jednak nie całkiem współczesna inscenizacja przenosi widzów w gorące czasy seksualnej rewolucji, przemian obyczajowych i moralnych, oraz w miejsce, w którym Don Juan Molière’a bywał jedynie przy okazji ożenków: do kościoła: miejsca, w którym kształtują się normy moralne, i uchylają bramy piekieł zarazem.

Organizatorzy : Teatr Nowy w Łodzi, Alliance française w Łodzi

*            *            *

 

 • Muzeum cyfrowe Micro-Folie

01/03/2022 – 31/03/2022, 14:00

Alliance française w Łodzi

Program Micro-Folie to narzędzie polityki kulturalnej wspierane przez francuskie Ministerstwo Kultury i koordynowane przez La Villette we współpracy z 12 instytucjami: Centre Pompidou, Château de Versailles, Cité de la Musique – Philharmonie de Paris, Festiwal w Awinionie , Instytut Świata Arabskiego, Luwr, Muzeum Narodowe Picassa-Paryża, Muzeum Orsay, Muzeum Quai Branly-Jacques Chirac, Paryska Opera Narodowa, Réunion des Musées Nationaux – Grand Palais i Universcience. Micro-Madness oferuje zabawne i technologiczne treści kulturalne, które można zainstalować we wszystkich istniejących miejscach (biblioteka, ratusz, miejsce historyczne, ratusz, sklep, szkoła, centrum handlowe...) i nie wymaga żadnej szczególnej infrastruktury . Muzeum Cyfrowe umożliwia odkrywanie blisko domu skarbów największych instytucji narodowych oraz wszystkich instytucji partnerskich, takich jak Muzea Narodowe Warszawy i Krakowa, które udostępniły 33 z 1800 dzieł znajdujących się obecnie w zbiorach. Zeskanowane w bardzo wysokiej rozdzielczości prace tej eklektycznej galerii zadziwiają, zaskakują, stanowią wyzwanie..

Organizatorzy : Alliance française w Łodzi, La Villette

 

*            *            *

 

 • Projekcja filmu „Quai d’Orsay” (komedia, Francja, 114’,  napisy polskie)

03/03/2022, 16:30

Wrocław, Rynek 58, Biblioteka Romańska, III piętro, wstęp wolny

Film w reżyserii Bertranda Tavernier, w rolach głównych Raphaël PersonnazThierry LhermitteNiels ArestrupGayet JulieAnaïs DemoustierJulie GayetJane Birkin.

Młody naukowiec przygotowujący swoją pracę dyplomową, Arthur Vlaminck, zostaje zatrudniony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego zadaniem jest redagowanie przemówień ministra! Ale musi jeszcze nauczyć się radzić sobie ze świtą ministra, znaleźć swoje miejsce między dyrektorem gabinetu a doradcami, którzy poruszają się w meandrach Quai d'Orsay, gdzie stres, ambicje i nieczyste chwyty nie należą do rzadkości. Na podstawie komiksu Christophe'a Blaina i Abela Lanzaca, wydanego przez Dargaud w 2010 i 2011 roku.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Justyna Bacz –récital „FRANCUSKA – chanson française”

5/03/2022, 17:00

Muzeum Przyrody i Techniki, w Sali Kina Kotłownia, Starachowice, ul. Piłsudskiego 95

Na recital Justyny Bacz pt. „FRANCUSKA chanson française” składają się piękne, zaliczane do klasyki piosenki francuskiej nieprzemijające utwory, które znalazły się na płycie artystki pod tym samym tytułem. Justyna Bacz w większości zaśpiewa je w oryginalnej wersji językowej, gdyż piosenka francuska to jej żywioł. Piosenki w interpretacji Justyny na tle wirtuozerskiego akompaniamentu w wykonaniu znakomitych muzyków, we wspołczesnych, subtelnych aranżacjach Mariusza Dubrawskiego tworzą niepowtarzalny klimat recitalu. Program wnosi świeże spojrzenie na znane utwory, nawiązując jednocześnie do muzycznych tradycji piosenki francuskiej. Podczas koncertu usłyszeć można m.in. słynne „Sous le ciel de Paris”, „Et si tu n’existais pas”, a także motywy z filmów: „Kobieta i mężczyzna”, czy „Love story”.

Wystąpią:

Justyna Bacz – śpiew, gitara, scenariusz koncertu

Mariusz Dubrawski – fortepian, aranżacje

Rezerwacja biletów w cenie 15 zł : tel.:83730094, lub recepcja@ekomuzeum.pl

CD „Francuska chanson française” jest dostępna w sieci Empik i Księgarni Atlas oraz na: empik.com i atlas@wa.home.pl

 

*            *            *

 

 • Justyna Bacz - Koncert: „DALIDA – PIEŚŃ MIŁOŚCI”

06/03/2022, 16:00

Ośrodek Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Sala Mediateki, Grodzisk Mazowiecki, ul. 3 maja 57

Koncert pt. „Dalida pieśń miłości” to najpiękniejsze i najważniejsze piosenki pochodzące z repertuaru Dalidy, zaśpiewane w różnych językach: m. in. francuskim, włoskim, arabskim, a także po polsku, w autorskich tłumaczeniach Justyny Bacz, które zabrzmią w nowych, wyrafinowanych aranżacjach Mariusza Dubrawskiego. Utwory, wśród których znalazły się m.in. „Gigi l’amoroso”, Paroles, paroles”, czy „Besame mucho” przeplatane są słowem o Dalidzie. Ten muzyczny spektakl powstał w hołdzie dla wielkiej Artystki w 30. rocznicę Jej odejścia. Program został zarejestrowany na płycie CD pod tym samym tytułem.

Zapraszamy do świata niezapomnianych piosenek Dalidy!

Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na 1 godzinę przed koncertem.

Wystąpią:

Justyna Bacz - śpiew, koncepcja i scenariusz, tłumaczenia

Mariusz Dubrawski – fortepian, aranżacje

Wiesław Wysocki - saksofon 

Płyta CD „Dalida pieśń miłości” jest dostępna w sieci Empik i Księgarni Atlas oraz na: empik.com i atlas@wa.home.pl

 

*            *            *

 

 • Wystawa historyczna „Francuska misja wojskowa w Polsce. Ponad stuletnia historia”

07/03/2022–31/03/2022 - Przez całą dobę

Wernisaż 11/03/2022 o 16:30

Wrocław, ul. Świdnicka (w pobliżu Rynku), wystawa plenerowa

Wystawa przedstawia rolę jaką pełniła Francuska Misja Wojskowa przy kształtowaniu się Armii Polskiej  i walki o niepodległość. Ukazuje historię Misji i powstawania Armii Polskiej we Francji, a także sylwetki bohaterów tamtych wydarzeń m.in. Józefa Piłsudskiego, Ferdynanda Focha, Józefa Hallera. Ekspozycja podkreśla ogromne znaczenie Francji w tworzeniu Armii Polskiej, a także w czasie wojny polsko-bolszewickiej i bitwy warszawskiej.

Organizator : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Wystawa zdjęć Agaty Dobrzańskiej „Magia kobiecości”

08/03/2022–14/04/2022

Wernisaż 08/03/2022, 18:00

Wrocław, Rynek 58, Galeria Pod Plafonem, wstęp wolny

Agata Dobrzańska, rocznik ‘92. Urodzona we Wrocławiu. Romanistka z zawodu, fotografka z pasji, podróżniczka z zamiłowania. Ukończyła Krakowskie Szkoły Artystyczne z tytułem “artysty fotografa”. Artystka szczególnie upodobała sobie fotografię analogową-małoobrazkową

oraz średnio obrazkową. Fascynują ją też tradycyjne techniki ciemniowe i eksperymenty.

W swojej twórczości inspiruje się takimi artystami jak Henri Cartier-Bresson i Vivian Maier.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

*            *            *

 

 • Spotkanie autorskie z Małgorzatą Grąbczewską, Frédérikiem Gueltonem i Janem-Romanem Potockim, autorami książki „Braterstwo broni. Wsparcie wojskowe Francji dla Polski 1917–1924”

11/03/2022,17:00

Wrocław, Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

Rezerwacja miejsc: info@ossolineum.pl

Organizator : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, we współpracy z Ambasadą Francji w Polsce i Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Warsztaty i degustacja win francuskich „Bogactwo Ardèche”

11/03/2022, 18:00

Wrocław, Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro

zapisy do 2 marca (120 zł od osoby): wino@skarbiecbachusa.pl

Tym razem zabieramy Was na wycieczkę do Ardèche, regionu winiarskiego znanego miłośnikom wina. Ardèche jest pierwszym producentem Vins de Pays w regionie Rodan-Alpy i czwartym co do wielkości producentem win z oznaczeniem IGP Indication Géographie Protégée (chronione oznaczenie geograficzne funkcjonujące we Francji od 1992 roku, podkreślające związek produktu z regionem).  

Organizator: Skarbiec Bachusa,  Alliance Française we Wrocławiu

*            *            *

 

 • "A table !" warsztaty garncarskie (od 15 lat), prowadzenie: Silvère Tricoire

12/03/2022 i 26/03/2022, 10:00

Wrocław, Alliance Française, Rynek 58, III piętro

Cel warsztatów: stworzenie przedmiotu powiązanego ze sztuką kulinarną Francji. 2 spotkania : 2 godz. na stworzenie przedmiotu,  1 godz. na pomalowanie, do wyboru : talerzyk, talerz na sery, filiżanka do kawy, maselniczka, foremka na tartę, kieliszek na jajko etc..

zapisy do 7 marca: sekretariat@alliance.wroclaw.pl , cena: 100 zł/osoba

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • „Bla, bla... Komiks”

14/03/2022, 19:00

Spotkanie on-line

Dwa tygodnie przed 11. Krakowskim Festiwalem Komiksu Tomasz Trzaskalik, wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenie Komiksowego, opowie nam o fantastycznej pasji i miłości do specyficznej formy literackiej jaką jest komiks. Czy wiecie, że w Krakowie powstaje Muzeum Komiksów? Od wielu lat pasjonaci i fani komiksów spotykają się w Krakowie i mają możliwość rozmowy z twórcami frankofońskimi. Pan Tomasz Trzaskalik przedstawi gości tegorocznej edycji festiwalu.

Organizator: Instytut Francuski w Krakowie

 

*            *            *

 

 • Projekcja filmu „Caprice” (komedia romantyczna, Francja, 100’,  napisy polskie)

17/03/2022 czwartek, 16:30

Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro, wstęp wolny

Film w reżyserii Emmanuela Mouret, w rolach głównych : Virginie EfiraAnaïs DemoustierEmmanuel MouretLaurent StockerMichaël CohenThomas BlanchardMathilde Warnier.

Clément, jest spełnionym w swoim zawodzie nauczycielem. Alicja, słynna aktorka, którą bardzo podziwia, staje się jego towarzyszką życia. Wszystko się komplikuje, gdy poznaje Caprice, młodą kobietę, która się w nim zakochuje. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, Thomas, zbliża się do Alicji...

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Festiwal filmów frankofońskich w Ninatece

18/03/2022 – 25/03/2022

Online, na www.ninateka.pl

Filmy z krajów członków i obserwatorów Międzynarodowej Organizacji Frankofonii do obejrzenia za darmo na platformie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Ninateka.

„Obietnica poranka” reż. Eric Barbier, Francja, Belgia 2016, 113 min.
„Czerwony żółw” reż. Michael Dudok de Wit, Francja, Belgia 2016, 80 min.
„Bogini świetlików” reż. Anaïs Barbeau-Lavalette, Kanada 2020, 105 min.
„Olga” reż. Elie Grappe, Szwajcaria, Francja 2021, 87 min.
„Zatrzymać” reż. Guillaume Senez, Belgia, Francja, Szwajcaria 2016, 95 min.
„Masz ci los” reż. Paul Negoescu, Rumunia 2016, 86 min.
„Eillen Gray” reż. Jörg Bundschuh, Niemcy 2006, 60 min.

Więcej informacji tutaj.

 

*            *            *

 

 • „Mój doktorat w 180 sekund” - ogłoszenie zwycięzców polskiego finału

18/03/2022, 12:00

Online: https://bit.ly/3h2IoBK

Już czwarty rok z rzędu odbywa się konkurs „Mój doktorat w 180 sekund” dla regionu Europy Środkowej. Instytut Francuski w Polsce, we współpracy z Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Stowarzyszeniem Polskich Romanistów „Plejada” organizuje finał krajowy. Uczestnicy, przez maksymalnie 3 minuty, będą mogli przedstawić temat swojego doktoratu w języku francuskim i spróbować przekonać jurorów i publiczność! Od matematyki po literaturę, poprzez biologię czy architekturę, wszystkie dziedziny są akceptowane!

Organizatorzy : Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich (OKF) na Uniwersytecie Warszawskim, Instytut Francuski w Polsce, Akademickie Towarzystwo Romanistów Polskich „Plejada”

 

*            *            *

 

 • Wystawa grafik Mirona Ciechelskiego „Między Loarą a Wisłą widziane w grafikach”

18/03 – 20/04/2022

Alliance Française w Szczecinie, ul. Zubrow 1/u9, Szczecin

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie  Loara – Wisła w Orléans w ramach współpracy pomiędzy miastami Orleanem
i Krakowem. Miron Ciechelski jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia. W swojej twórczości grafik i litografii obrał za wzór style Jacques Callot, Albrecht Dürer, a także Louis-Joseph Soulas.
Po prezentacji w Alliance Française w Szczecinie wystawa zostanie pokazana
w Stargardzie (maj) i Krakowie (koniec czerwca).

Organizator : Alliance Française w Szczecinie

 

*            *            *

 • Godzina bajki 

19/03/2022

Online 

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Godzinie bajki  na Zoomie ! Z okazji Miesiąca Frankofonii, Ewa i Magda zabiorą Was tym razem w podróż po krajach francuskojęzycznych. Spotykamy się w sobotę 19 marca, o 16-tej. Będziemy opowiadać na dwa głosy, po francusku i po polsku.

Zapisy : https://docs.google.com/forms/d/1Ae-At0ibrl-Kj7-eCErvqrNbrvxy3L_FClP8qXatKWY/edit

Organizator : Mediateka Instytutu Francuskiego w Krakowie, Mediateka Instytutu Francuskiego w Warszawie

 

*            *            *

 

 • Ciné – club Alliance Française

21/03/2022

INKU, al. Wojska Polskiego 90, Szczecin

Pokaz filmu francuskiego « Dziewczyna z bransoletką » w reżyserii Stéphane Demoustier (2019). Film otrzymał nagrodę César 2021 za najlepszy scenariusz adaptowany. Pokaz filmu dzięki partnerowi IF Cinéma.

18-letnia Lise właśnie zdała maturę. Ale od dwóch lat nosi bransoletkę elektroniczną, ponieważ została oskarżona o zamordowanie swojej najlepszej przyjaciółki.

Organizator : Alliance Française w Szczecinie

 

*            *            *

 

 • Wieczór galowy – recital fortepianowy Piotra Alexewicza

22/03/2022, 19:00

Wrocław, Oratorium Marianum, plac Uniwersytecki 1

wstęp wolny, rezerwacja miejsc: sekretariat@alliance.wroclaw.pl

Program koncertu :

Mozart – Sonata C-dur KV 330
Chopin- Walc Des-dur i As-dur op. 64
Chopin- Polonez es-moll op. 26
Schumann – Faschingsschwank aus Wien op. 26
Rameau – Le rappel des oiseaux
Ravel - Toccata z "Le Tombeau de Couperin"

Piotr Alexewicz urodził się w 2000 roku. Edukację muzyczną rozpoczął w PSM I stopnia  im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Od szeregu lat kształci się w OSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. AM dr hab. Pawła Zawadzkiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów pianistów: Dang Thai Sona, Pavla Gililova, Arie Vardiego, Jacquesa Rouvier, Joanny Ławrynowicz-Just, Viery Nosiny, Dmitrija Alexeeva i Mikhaila Voskresensky’ego. Jest laureatem kilkunastu konkursów pianistycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Organizator : Alliance Française de Wroclaw

 

*            *            *

 

 • Konkurs „Plume d’or”

23/03/2022

Alliance Française w Szczecinie, ul. Żubrów 1/u9, Szczecin

Konkurs organizowany przez organizację Défense de la langue française, odbywa się od 2000 roku, a pieczę nad nim sprawuję Senat. Ma on na celu zachęcanie do nauki języka francuskiego i docenianie uczniów ośrodków Alliance Française na świecie, którzy lubią język francuski. Główna nagroda to kilkudniowy pobyt w Paryżu.

Frankofonia jest naszą wartością.

Organizator : Alliance Française w Szczecinie

 

*            *            *

 

 • Spektakl „Un, deux, trois mazurka”

24/03/2022, 11:00

Online

Muzyczno-słowny spektakl na podstawie bajek z Gwadelupy. Przedstawienie odbędzie się w dwóch językach, po francusku i po polsku, a dzieci będą mogły śpiewać wraz z aktorami dzięki napisom.

Organizator: Instytut Francuski w Polsce

 

*            *            *

 

 • Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Frankofonii

24/03/2022,14:30

Wrocław,  Liceum Ogólnokształcące nr VIII, ul. Zaporoska 71

Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeń na stronie Alliance Française https://wroclaw.afpolska.pl/  w zakładce FRANKOFONIA, zgłoszenia przyjmowane są do 15.03 na adres: sekretariat.lo08@wroclawskaedukacja.pl

Organizator: Liceum Ogólnokształcące nr VIII we Wrocławiu, przy współpracy z Alliance Française

 

*            *            *

 

 • Projekcja filmu „Un amour impossible” (dramat, Francja, 135’,  napisy polskie)

24/03/2022, 16:30

Wrocław, Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro, wstęp wolny

Film w reżyserii Catherine Corsini, w rolach głównych : Virginie EfiraNiels SchneiderJehnny BethEstelle LescureCoralie RussierIliana Zabeth

Pod koniec lat 50. w Châteauroux Rachel, skromna pracownica biurowa, poznaje Philippe'a, błyskotliwego młodzieńca z mieszczańskiej rodziny. Z tego namiętnego, ale krótkiego romansu rodzi się mała dziewczynka, Chantal. Filip odmawia małżeństwa spoza swojej klasy społecznej. Rachel będzie musiała samotnie wychowywać córkę. Chantal jest dla niej największym szczęściem, dlatego walczy o to, by Philippe nie wychowywał jej, ale dał jej swoje nazwisko. Ponad dziesięcioletnia walka, która w końcu wstrząśnie życiem jej i jej córki. Na podstawie powieści Christine Angot.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

*            *            *

 

 • Krakowski Festiwal Komiksowy

25-27/03/2022

Arteteka WBP w Krakowie, ul Rajska 12, Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Fundacja Muzeum Komiksu, ul Sarego 7

Krakowski Festiwal Komiksu to coroczne miejsce spotkań miłośników komiksu, ilustracji i animacji. 
W tym roku na Krakowskim Festiwalu Komiksu gościć będą artyści frankofońscy: Rebecca Rosen i Charlotte Pollet (lub Mathilde Van Gheluwe ). Przewidziana jest także wystawa belgijskiego komiksu kobiecego, zrealizowana we współpracy z naszymi przyjaciółmi z Przedstawicielstwa Generalnego Walonii-Brukseli w Warszawie. Instytut francuski z przyjemnością po raz kolejny włącza się w to wydarzenie.

Organizator: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe we współpracy z Instytutem francuskim w Krakowie

 

*            *            *

 

 • Koncert „ Między Sekwaną a Wisłą” w wykonaniu François TRIO

25/03/2022, 19:00

Wrocław, Akademia Sztuk Teatralnych, Sala Czarna, ul. Braniborska 59

wstęp wolny, rezerwacja miejsc: sekretariat@alliance.wroclaw.pl

François Martineau wraz z Adrianną Kućmierz oraz Mateuszem Gurgulem wykonają najpiękniejsze piosenki polskie we francuskim brzmieniu oraz francuskie przeboje przetłumaczone na język polski.

"Urodziłem się w Wandei, we Francji, 23 października 1985 roku. 40 lat temu mój ojciec, Roger Martineau, i jego brat Patrice założyli grupę muzyczną Bracia Martineau. Dzięki nim zakochałem się w muzyce i poezji francuskiej, a w szczególności w filarach piosenki francuskiej ostatniego stulecia: Jacques'u Brelu, Charles'u Aznavourze, Georges'u Brassensie itd. Wśród moich kuzynów czterech zajmuje się zawodowo muzyką. Tę pasję zacząłem rozwijać dopiero po przyjeździe do Polski!” François Martineau.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Kraj naprawdę, kraj na niby. Gujana Francuska: spotkanie z Tomaszem Owsianym

29/03/2022, 18:00

Olsztyn, Centrum Polsko-Francuskie, Dąbrowszczaków 39, I piętro

wstęp wolny

Spotkanie z Tomaszem Owsianym, (facebook.com/towsianyautor/), autorem książki „Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej” (nagroda Magellana 2021 za najlepszą
książkę reportażową), który w trakcie samotnej, pięciomiesięcznej podróży reporterskiej podjął pierwszą w Polsce próbę przekrojowego, a zarazem dogłębnego spojrzenia na ten fragment świata, skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej.

Organizator: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie

 

*            *            *
 

 • Codzienność na Martynice: spotkanie z Lude Réno

30/03/2022, 18:00

Olsztyn, Centrum Polsko-Francuskie, Dąbrowszczaków 39, I piętro

wstęp wolny

Podczas spotkania, niezwykle pozytywny i energetyczny Lude opowie nam o codziennym życiu na niewielkiej wyspie - Martynice, o jej przyrodzie, wulkanach i urokliwych wioskach rybackich. Porozmawiamy również o zależności departamentu zamorskiego Francji i zagadnieniach geopolitycznych. Nie zabraknie tematów związanych z kulturą, gdzie obserwujemy wpływy europejskie, afrykańskie, rdzennie karaibskie, a także hinduskie i tamilskie. Lude Réno, urodzony na Martynice filmowiec, scenarzysta, aktywista, edukator i trener
społeczny, od ponad 10 lat mieszka w Polsce.

Organizator: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie

 

*            *            *

 

 • Projekcja filmu „De Gaulle” (film biograficzny, Francja, 108’,  napisy francuskie)

31/03/2022, 16:30

Wrocław, Biblioteka Romańska, Rynek 58, III piętro, wstęp wolny

Film w reżyserii Gabriela Le Bomin, w rolach głównych : Lambert WilsonIsabelle CarréOlivier GourmetCatherine MouchetLaurent StockerSophie QuintonGilles Cohen.

1940. De Gaulle sprzeciwia się Pétainowi, ponieważ chce kontynuować ofensywę wojskową. W Colombey, Yvonne, jego żona, zostaje zmuszona do wyjazdu. Rodzina zna drogę na exodus do Bretanii. W obliczu zbliżającego się zawieszenia broni de Gaulle zdecydował się na wyjazd do Londynu, gdzie Churchill, który stał się jego sojusznikiem, pozwolił mu na wystąpienie w BBC 18 czerwca. Yvonne i Charles spotykają się ponownie, po długiej podróży, w stolicy Londynu.

Organizator: Alliance Française we Wrocławiu

 

*            *            *

 

 • Réunion. Bogactwo i różnorodność francuskich tropików // spotkanie z Davidem Legrosem

31/03/2022, 18:00

Olsztyn, Centrum Polsko-Francuskie, Dąbrowszczaków 39, I piętro

wstęp wolny

Réunion, wyspa na Oceanie Indyjskim, która od 1946 roku stanowi część departamentów zamorskich Francji. Część Unii Europejskiej oddalona od kontynentu europejskiego o kilka
tysięcy kilometrów, licząca 850 tysięcy mieszkańców. Francuskojęzyczna wyspa o tropikalnym klimacie, stromych górach, pikantnej kuchni kreolskiej. Bogactwo historii i kultury. O
wulkanicznej wyspie opowie David Legros, który pochodzi z Réunion a od przeszło dwóch lat jest mieszkańcem Warmii, współwłaścicielem ekologicznego siedliska „Letnia Kuchnia” położonego niedaleko Olsztyna.

Organizator: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d'Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie

 

*            *            *

 

Festiwal Frankofonii 2022 w Polsce jest organizowany przez GADIF (Grupę ambasad, delegacji i instytucji frankofońskich) w Warszawie oraz Instytut Francuski w Polsce.

Ambasada Belgii
Ambasada Kanady
Ambasada Republiki Demokratycznej Konga
Ambasada Irlandii
Ambasada Maroka
Ambasada Senegalu
Ambasada Szwajcarii
Ambasada Tunezji
Rumuński Instytut Kultury
Biuro Walonii-Brukseli
Instytut Francuski w Polsce
Alliance française

Partnerzy: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, TV5 Monde