Festiwal Musica Electronica Nova

Kultura / Festiwale
dodano: 25 kwietnia 2023

Termin:
13 - 21 maja 2023 – Wrocław

To już 11. edycja festiwalu muzyki współczesnej Musica Electronica Nova, którego podstawowe założenia to eksplorowanie nowych form koncertowych, integracja muzyki i nowych mediów, oraz zróżnicowana oferta programowa uwzględniająca artystów z wielu stron świata. Podczas nadchodzącej edycji pojawią się także projekty, których ze względu na pandemię nie udało się zrealizować w 2021 r.

 

Koncerty francuskie

FLUID MECHANICS

Program: Benjamin de la Fuente, Samuel Sighicelli Fluid Mechanics. Muzyczne zanurzenie w wyobrażonym mieście na zespół i elektronikę (2021)
Wykonawcy : zespoły Caravaggio et Court-Circuit
13 maja 2023, godz. 20.00
NFM, Sala Czerwona

Fluid Mechanics to projekt szczególny, stworzony przez Benjamina de la Fuentego oraz Samuela Sighicellego, działających również jako aktywni muzycy. Ponad dziesięć lat temu założyli oni z dwoma francuskimi jazzmanami i improwizatorami zespół jazzowy Caravaggio. Fenomen projektu polega na łączeniu energii i aspektu improwizacyjnego muzyki jazzowej z elektroniką oraz partiami skomponowanymi wcześniej, specjalnie dla muzyków z francuskiego zespołu Court-circuit. W efekcie powstaną więc dźwiękowe fuzje splatające ze sobą spontaniczność wraz z pewnego rodzaju ukierunkowaniem. Za każdym razem brzmienie kompozycji przybiera jednak postać zupełnie odmienną, tak też się stanie podczas koncertu w Narodowym Forum Muzyki.

Dowiedz się więcej

 

AUDIODROME

W programie koncertu m.in. kompozycja Sebastiana Rivasa Esodo infinito. La scomparsa delle lucciole na orkiestrę symfoniczną i elektronikę (2015/2016)
20 maja 2023, godz. 19.00
NFM, Sala Główna

Podczas koncertu symfonicznego z udziałem artystów tworzących elektronikę na żywo oraz NFM Filharmonii Wrocławskiej nastąpi fuzja klasyki z tym, co nowe. Muzycy wykonają dzieła zagranicznych twórców – pochodzących z Włoch Daniele Ghisiego oraz Fausta Romitellego, a także urodzonego we Francji Sebastiana Rivasa. Wieczór rozpocznie wykonanie utworu SPIN na orkiestrę symfoniczną i elektronikę jednego z najbardziej znanych współczesnych kompozytorów – Krzysztofa Wołka. 

Dowiedz się więcej

 

NARA

Program: Bertrand Dubedout Nara. Elektroakustyczny fresk oparty na buddyjskim rytuale Shuni-e (Omizutori) ze świątyni Todai-ji w Narze
21 maja 2023, godz. 21.00
NFM, Sala Czarna

Dzieło Dubedouta składa się z sześciu ogniw, noszących następujące tytuły: Czuwanie o zachodzie słońca, Czuwanie jedenastu czcicieli, Czuwanie przed jedenastoma aspektami pokuty, Czuwanie przed czerpaniem wody, Czuwanie ognistej surowości i Czuwanie o wschodzie słońca. Pracę nad cyklem artysta rozpoczął podczas swojego pobytu w Japonii w 1999 roku. Zafascynował go rytuał Shuni-e (nazywany też Omizutori) ze świątyni Tōdai-ji w Narze. Ten zbudowany w VIII wieku naszej ery ośrodek buddyjski jest jednym z największych w całej Azji Wschodniej. Dubedout porównał odbywający się tam co roku w marcu rytuał do podróży kosmicznej, a doświadczenie uczestniczenia w nim zainspirowało go do stworzenia nowego dzieła. Artysta nagrał dźwięki ceremonii, które później zestawił z brzmieniem charakterystycznym dla Japonii: gagaku, czyli japońską prastarą muzyką dworską, muzyką teatru no, pieśnią liturgiczną shōmyō ze świątyni Koyasan, a także z odgłosami bicia dzwonów, targu rybnego, tłumów zgromadzonych w różnych miejscach, ulicy, transportu publicznego oraz japońskich lasów i gór.

Dowiedz się więcej

 

Festiwal Musica Electronica Nova
13 – 21 maja 2023
Narodowe Forum Muzyki, Wrocław