Szalone Dni Muzyki narodziły się we Francji w 1995 roku i od chwili swojego powstania stanowią prawdziwą rewolucję w świecie muzyki klasycznej. Ich pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, a głównym organizatorem polskiej edycji jest orkiestra Sinfonia Varsovia. Instytut Francuski w Polsce od pierwszej polskiej edycji w 2010 roku jest partnerem tego wyjątkowego festiwalu i aktywnie go wspiera.
Polska edycja festiwalu powstała z inicjatywy Sinfonii Varsovii, która od początku gościła na festiwalu we Francji oraz uczestniczyła w wielu edycjach japońskich, rosyjskich i hiszpańskich. Szalone Dni Muzyki zbudowały sobie w kraju renomę największego święta muzyki klasycznej, na który zarówno melomani, jak i okazjonalni miłośnicy muzyki czekają przez cały rok. To jedyny w kraju festiwal, który łączy koncerty symfoniczne i kameralne w wykonaniu największych gwiazd światowych scen z szerokim repertuarem edukacyjnym. Co roku w trakcie festiwalu występują setki artystów, a w koncertach uczestniczą dziesiątki tysięcy osób.
12. edycja Szalonych Dni Muzyki poświęcona będzie muzyce europejskiego romantyzmu z racji dwóch ważnych jubileuszy, które mają miejsce w tym roku. Są to 200-lecie wydania Ballad i romansów, manifestu romantycznego Adama Mickiewicza, uważanego za symboliczny początek polskiego romantyzmu, a także 225. rocznica urodzin Franciszka Schuberta, jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych, którego twórczość wyznaczyła kierunki artystyczne XIX w.
Przez trzy dni festiwalu będzie można wziąć udział w 35 koncertach. Zabrzmią gatunki muzyki kameralnej i symfonicznej, które w epoce romantyzmu przeżywały swoją świetność, m.in. symfonia programowa, poemat symfoniczny, koncerty instrumentalne, uwertura koncertowa, miniatury, transkrypcje i pieśni. W programie festiwalu szczególny nacisk zostanie położony na twórczość Franciszka Schuberta. Wysłuchać będzie można także muzyki dawnej, jazzowej i wydarzeń familijnych dla najmłodszych. Wśród wykonawców nie zabraknie artystów z Francji, wystąpią m.in. Airelle Besson, Emmanuel Rossfelder, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt, a także Kwartet Modigliani i Trio Nebelmeer.
Wsparcie: ORANGE i Instytut Francuski w Polsce w ramach partnerstwa strategicznego
Miejce: Teatr Wielki-Opera Narodowa (pl. Teatralny 1), Kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska 18B)
Więcej informacji o programie wkrótce na: szalonednimuzyki.pl