Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Kultura / Festiwale
dodano: 12 września 2022

Termin:
6 - 9 października 2022 – Kraków

W tym roku Festiwal skupia się na roli technologii i sztuki cyfrowej w budowaniu świadomości ekologicznej i możliwych zmianach w relacji z naturą.
W programie prace ponad 40 artystów z różnych stron świata, w tym z Francji: wystawy, performensy, koncerty audiowizualne, wydarzenia muzyczne, pokazy filmowe i dyskusje panelowe. Wspólnie z zaproszonymi artystami, podobnie jak w ubiegłych latach, skupiamy się na najważniejszych zjawiskach współczesnego świata: komentując je, skłaniając do refleksji, szukając twórczych rozwiązań, dających nadzieję na przyszłość.
Tytuł kolejnej 11-ej edycji Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab -_econtinuum nawiązuje do relacji między nowymi technologiami („e-” jak elektronika) a naturą („eco-” to ekologia), z naciskiem na przyszłość („continuum”, czyli kontynuacja naszej współegzystencji).

www: patchlab.pl
Facebook: www.facebook.com/patchlabfestival
Event: https://bit.ly/Patchlab2022_econtinuum    
Instagram: www.instagram.com/patchlabfestival/
Trailer video: https://bit.ly/Patchlab_trailer

Poniżej prezentujemy francuskie projekty obecne na festiwalu Patchlab.  Otrzymują one wsparcie w ramach partnerstwa strategicznego Instytutu Francuskiego w Polsce i firmy Orange.

 

Acqua Alta - Crossing the mirror | Adrien M & Claire B
6 – 9.10, godz. 12-18.00 Małopolski Ogród Sztuki
W ramach wystawy „_econtinuum” 

Książka, która - dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości - staje się sceną do krótkiego spektaklu tanecznego. To doświadczenie na skrzyżowaniu teatru, tańca, komiksu i filmu animowanego. Minimalistyczne, czarno-białe rysunki tuszem, łączą się z bielą papieru, by ukazać wirtualne życie miniaturowych istot, ukrytych w wyimaginowanym świecie wody. Acqua Alta opowiada historię kobiety, mężczyzny, domu, których zwykłe życie wywraca się do góry nogami, gdy pewnego deszczowego dnia, podnoszący się poziom wody zatapia ich dom. Ta poetycka historia opowiada o katastrofie, niepowtarzalnej i uniwersalnej, a także o lęku przed tym, co gwałtowne i nieznane.
 
Produkcja Adrien M & Claire B
Koncept i kierownictwo artystyczne Claire Bardainne i Adrien Mondot
Rysunki i paper design Claire Bardainne
Projekt cyfrowy Adrien Mondot
Choreografia Dimitri Hatton i Satchie Noro
Dźwięk Olivier Mellano
Programowanie Rémi Engel
Paper engineering Eric Singelin
Scenariusz Marietta Ren
Administracja Marek Vuiton, Mathisa Guyetanda
Kierownictwo techniczne Raphaël Guénot
Produkcja Joanna Rieussec, Juli Allard-Schaefer, Margaux Fritsch i Delphine Teypaz
Mediacja i produkcja Johanna Guerreiro
 
Adrien M & Claire B
Światowej sławy współcześni artyści i choreografowie Adrien M i Claire B, przekraczający granice sztuki, wyobraźni i realnego świata. Od 2004 r. poszerzają narzędzia pracy o cyfrowe technologie. Ich twórczość to performanse i wystawy, które łączą rzeczywistość z wirtualnością. Specjalizują się w projektowanych na miarę narzędziach obliczeniowych i kreatywnym kodowaniu. Skupiają się na człowieku i jego ciele, wykorzystując współczesne narzędzia w służbie ponadczasowej poezji, rozwijając i używając wizualnego języka opartego na grze i przyjemności jako medium wyobraźni. Autorzy poetyckiego widowiska interdyscyplinarnego “Hakanaï” , który był prezentowany był na Festiwalu Patchlab w 2016.

 

The Island - Franck Vigroux & Kurt D’Haeseleer
9.10, godz. 18:00 Małopolski Ogród Sztuki

Zmysłowy i intensywny performens, inspirowany dystopijnymi opowieściami o wyspach i dolinach, zatapianych przez budowy zapór wodnych, które powodują̨ perturbacje dla ludzi i środowiska. Dobry przykład to zapora Trzech Przełomów w Chinach, największa na świecie elektrownia wodna, której budowa wpłynęła nawet na prędkość obrotową naszej planety. The Island kwestionuje ślepą̨ wiarę̨ w postęp, bez brania pod uwagę konsekwencji środowiskowych.

Franck Vigroux
Francuski muzyk i kompozytor Franck Vigroux jest wszechstronnym artystą, którego twórczość obejmuje szerokie spektrum od elektroakustycznej i eksperymentalnej muzyki elektronicznej, po współczesną kompozycję, improwizację, utwory radiowe, avant rock, często integrując nowe media i sztuki sceniczne.
Występuje zarówno solo, jak i z innym artystami. Współpracował m.in. z Elliottem Sharpem, Zeeną Parkins, Miką Vainio, Reinholdem Friedlem (Zeitkratzer). Kolaboruje z wytwórniami: Raster Noton, DAC Records, Leaf Label, Cosmos Rhythmic oraz naszą rodzimą Monotype Rec.
Reżyseruje interdyscyplinarne spektakle i koncerty audiowizualne. Współtworzy z artystami wizualnymi: Antoine’em Schmittem i Kurtem d’Haeseleerem. Od 2009 związany z Compagnie D’autres Cordes - agencją produkcyjną zajmującą się sztukami scenicznymi.  

 

Panorama | TS/CN
7.10, godz. 20, Hevre+1
W ramach wydarzenia AVnoc

Spektakl audiowizualny, w którym seria cyfrowych fragmentów rozwija się w złożonych środowiskach. Hybrydowy materiał jest tworzony i zniekształcony przez dźwięk, który generuje wciągające i hipnotyzujące cyfrowe krajobrazy.

TS/CN
Valentin Fayaud i Nicolas Michel to duet artystów audiowizualnych z Paryża. Komponują koncerty i tworzą instalacje audiowizualne: poetyckie kompozycje, nastrojowe i medytacyjne krajobrazy. Eksperymentują z różnymi gatunkami muzycznymi: ambient, electro, downtempo, IDM, post-rock. Brali udział w licznych wydarzeniach we Francji i festiwalach w Europie. Wydają w takich oficynach jak XVIIP //, czy Basilar Records.