Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Kultura / Festiwale
dodano: 28 września 2023

Termin:
19 - 22 października 2023 – Kraków

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Termin: 19 – 22 października - Kraków

Temat 12. edycji  Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab to SPACE/S, czyli przestrzeń oraz jej różne odmiany. 

Przestrzeń to jedna z podstawowych kategorii filozoficznych, która odnosi się do wszystkich relacji, które zachodzą pomiędzy obiektami, wydarzeniami oraz nami — ludźmi.  To jeden z dwóch, obok czasu, wektorów naszego życia, na który możemy mieć wpływ, tworząc przestrzeń społeczną, kulturową i artystyczną.

W ciągu czterech dni festiwalu jego uczestnicy będą się poruszali w szerokim kontekście tego pojęcia i wpływu technologii na tworzenie przestrzeni twórczej, duchowej oraz przestrzeni wspólnej, w której porusza się każdy z nas: tej, w której żyjemy jako zbiorowość w relacji ze sobą i środowiskiem. Przestrzeni w znaczeniu wolności i nieskrępowanego bytu, przestrzeni do działania, tworzenia, obszaru nieograniczonej, wciąż rozwijającej się ekspresji artystycznej VR/AR/XR i w multiversie. Sięgniemy też do gwiazd — do przestrzeni uniwersum, które jest polem nieograniczonych eksploracji i inspiracji do wyobrażania niewyobrażalnego. 

#ALPHALOOP interaktywny VR performance

Terminy spacerów VR: 20-22.10 | 9:30 | 11:00 | 14:30 | 16:00 | 18:30 (czas trwania 50 min)

#ALPHALOOP to projekt realizowany przez francuskiego artystę Adelina Schweitzer, który podszedł do tematu sacrum przez pryzmat wyimaginowanej praktyki techno-szamanizmu. Stwierdził on, że nie istnieje opozycja pomiędzy Naturą a Technologią i nie ma żadnej strukturalnej różnicy pomiędzy komputerem a innymi „naturalnymi” przejawami rzeczywistości.
Podczas tego performansu #ALPHALOOP uczestnicy są prowadzeni przez dwóch przewodników – ON i META – w bezprecedensową duchową przygodę.  Uczestnicy wyposażeni w gogle do odbioru mieszanej rzeczywistości oraz słuchawki, uważnie badają swoje otoczenie, odkrywają nowy sposób postrzegania krajobrazu, poznają inny rodzaj kontroli nad swoim ciałem i doświadczają nowych, zaskakujących wrażeń. Każdy performance jest unikalny, gdyż to otoczenie determinuje przebieg wydarzeń.

Performans #ALPHALOOP jest inspirowany teoriami Timothy’ego Leary’ego na temat szamanizmu cybernetycznego i opiera się na wyprawach badawczych badaniach mitów i kultury północnego Quebecu, które wzmocniły dramatyczny charakter projektu, wzbogacając go o krytyczne spojrzenie na technologie rozszerzonej rzeczywistości (XR), ideologię innowacji oraz duchowości.

Projekt otrzymuje wsparcie Instytutu Francuskigo w Polsce.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

19 – 22 października 2023

Kopernika 15, Kraków