Francuska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej: program kulturalny

Kultura / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 11 marca 2022

Termin:
30 czerwca 2022 – Polska

Program kulturalny Instytutu Francuskiego w Polsce z okazji Francuskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku Prezydencję w Radzie Unii Europejskiej sprawuje Francja, skupiając uwagę państw członkowskich wokół najważniejszych obszarów działalności, zwłaszcza w dziedzinie kultury.

Z tej okazji Instytut Francuski w Polsce w ścisłej współpracy z polskimi instytucjami partnerskimi przygotował cykl wydarzeń z wielu dziedzin (muzyka, spektakle, dziedzictwo, spotkania, debaty i konferencje), które reprezentują wartości promowane przez Francuską Prezydencję. Przez kolejnych sześć miesięcy zapraszamy polską publiczność do aktywnego udziału oraz wymiany myśli i wrażeń podczas organizowanych spotkań i wydarzeń artystycznych.

 

 • Noc idei 2022 – Wielka debata europejska „(Od)budować razem Europę” współorganizowana z Instytutem Francuskim w Sofii

Adam Michnik, historyk, publicysta i redaktor naczelny Gazety Wyborczej, Toni Nikołow, filozof i publicysta oraz Iwan Krastew, politolog będą dyskutować na temat wyzwań dotyczących kwestii bezpieczeństwa stojących przed Unią Europejską. W roli prowadzącej debatę Irina Nedewa, dziennikarka i prezeska Stowarzyszenia Dziennikarzy Europejskich (Association of European Journalists) w Bułgarii.

27 stycznia — godz. 17.30 — online

 

 • Konferencja na temat wzmocnienia współpracy europejskiej w celu zwalczania nielegalnego handlu dobrami kultury

Spotkanie zrzeszające przedstawicieli Unii Europejskiej oraz specjalistów zajmujących się zwalczaniem nielegalnego handlu dobrami kultury obejmuje trzy główne zagadnienia: 1) nowe technologie i innowacyjne urządzenia służące zwalczaniu nielegalnego handlu; 2) rolę rynku dzieł sztuki i jego regulację w Unii Europejskiej; 3) sposoby i środki waloryzowania działań w zakresie zwalczania nielegalnego handlu dla wszystkich podmiotów (obywateli, specjalistów, studentów, naukowców, itd.). Konferencja jest dla uczestników okazją do wymiany poglądów i przedstawienia wizji przyszłych działań. Przedstawicielką Polski w rozmowach jest Paulina Florjanowicz – dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także autorka publikacji na temat obrotu skradzionymi dziełami sztuki.

 1 lutego

 

 • Rozmowy Instytutu Francuskiego w Polsce: Andrzej Seweryn – Michel Viatteau (dziennikarz AFP)

Andrzej Seweryn, międzynarowej sławy aktor, socjetariusz honorowy Comédie-Française i dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie, w rozmowie z Michelem Viatteau opowiada o swojej drodze artystycznej oraz dzieli się swoją wizją roli teatru i artysty w budowaniu wspólnej Europy.

Organizator: Instytut Francuski w Polsce

3 lutego — godz. 19.00 — transmisja online dostępna na profilu facebookowym oraz na kanale YouTube Instytutu Francuskiego w Polsce

 

 • Cykl dyskusji Café EUROPA

Debata pomiędzy Katarzyną Surmiak-Domańską, dziennikarką i eseistką związaną z Gazetą Wyborczą a francuskim reporterem Jeanem-Paulem Mari (laureatem nagrody Alberta Londresa 1987) będzie toczyła się wokół zagadnień reportażu literackiego i dziennikarstwa śledczego. Spotkanie odbędzie się w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata w Warszawie należącej do fundacji Instytut Reportażu. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Pakieła.

5 marca — godz. 17.00 — Wrzenie Świata, ul. Gałczyńskiego 7, Warszawa

 

 •  Europejskie Forum Młodzieży 

Agata Miętus, aktywistka Centrum Praw Kobiet oraz Filip Nadolny, członek stowarzyszenia BETA Polska, będą reprezentować Polskę na Europejskim Forum Młodzieży w Paryżu. Wraz z innymi młodymi osobami z pozostałych krajów Unii Europejskiej spotkają się tam z politykami i przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego. Będą także uczestniczyć w wizytach i szkoleniach, aby następnie, 12 marca, zabrać głos w Collège de France, kierując swoje propozycje do przedstawicieli politycznych i ekspertów. Od początku grudnia polscy reprezentanci biorą udział w szkoleniu online przygotowującym do udziału w Forum.

9 – 13 marca 

 

 • Koncert Jonathana Fournela

Jonathan Fournel rozpoczął swoją edukację muzyczną w Konserwatorium Sarreguemines i Konserwatorium w Strasburgu. W 2006 został przyjęty do Musikhochschule w Saarbrücken gdzie uczył się pod kierunkiem R. Leonardiego. Po siedmiu latach studiów w Konserwatorium paryskim otrzymał dyplom Master w 2014, a dwa lata później dyplom Artysty Interpretatora. Od 2016, Jonathan Fournal jest artystą rezydentem w Chapelle Musicale Reine Elisabeth gdzie pracuje pod kierunkiem Louisa Lortie. W 2021 został zwycięzcą prestiżowego konkursu pianistycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej.

Jonathan Fournel – fortepian

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

Lawrence Foster – dyrygent

Program: Gabriel Faurée, Pelléas et Mélisande suita op. 80, César Franck, Variations symphoniques M. 46, Hector Berlioz Symfonia fantastyczna op. 14

11 kwietnia 2022, godz. 19:00, Warszawa, Festiwal Beethovena, Filharmonia Narodowa

 

 • Pour une démocratie de combat – spotkanie autorskie z Michelem Wieviorka

Michel Wieviorka jest socjologiem. W ramach swoich badań zajmuje się kategoriami konfliktu, terroryzmu i przemocy, rasizmem, antysemityzmem, ruchami społecznymi, demokracją oraz zjawiskami różnic kulturowych. Spotkanie jest organizowane z okazji polskiego wydania (przy wsparciu Programu Boy-Żeleński Instytutu Francuskiego w Polsce) jego książki Pour une démocratie de combat (Wydawnictwo Nieoczywiste).

12 kwietnia — godz. 19.00 — Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

 

 • Urodziny Moliera: 400 rocznica urodzin Moliera

26 kwietnia 2022  Teatr Polski w Warszawie

Instytut Francuski w Polsce zaprasza na otwarcie cyklu „Komedia Francuska 2022 – urodziny Moliera”, w ramach którego w polskich kinach będą wyświetlane nagrania sztuk Moliera wystawionych w Comédie-Française i zarejestrowanych przez Pathé. Cykl zainauguruje przedpremierowy pokaz sztuki „Świętoszek” w reżyserii Ivo Van Hove w wykonaniu aktorów Comédie-Française*. Wieczór otworzy Andrzej Seweryn, socjetariusz honorowy tej słynnej francuskiej sceny.

*Retransmisja spektaklu z 15 stycznia 2022 wystawionego na deskach Comédie-Française.

Już wkrótce podamy szczegółowe informacje o pokazach sztuk w kinach w całej Polsce.

 

 • Konferencja z udziałem prof. Françoise Combes

Prof. Françoise Combes, znana francuska astrofizyczka wykładowczyni w Collège de France, członkini Francuskiej Akademii Nauk odznaczona złotym medalem Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS). Zajmuje się badaniami dynamiki galaktyk, ciemnej materii i cząsteczek chemicznych we Wszechświecie.

26 kwietnia 

 

 • Koncert na cześć Olivier Messiaen

W ramach 34. Krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów odbędzie się koncert poświęcony twórczości francuskiego kompozytora Olivier Messiaen, w wieczór 30. rocznicy jego śmierci.

27 kwietnia — Kraków

Transmisja na żywo dostępna tutaj

 

 •  Międzynarodowa konferencja Wielokulturowe muzea

Dyskusje i prezentacje przedstawicieli muzeów europejskich na temat roli społecznej muzeów i instytucji kultury we włączaniu społeczności migrantów i publiczności z utrudnionym dostępem do kultury. Konferencja organizowana przez Muzeum Warszawy we współpracy z Instytutem Francuskim w Polsce.

Prelegenci: Jean-François Chougnet, Dyrektor Musée des civilisations de l'Europe et de la Méditerranée, Sophia Labadi, Uniwersytet w Kent, Prerana Reddy, Queens Museum of Art, Mapel Tapia, Muzeum Reina Sofia w Madrycie

9-10 maja — Muzeum Warszawskiej Pragi

 

 • Wykład o zrównoważonym rozwoju i transformacji energetycznej w kontekście przyszłości Europy („La relance verte et la transition énergétique dans le contexte de l’avenir de l’Europe”)

Wykład i dyskusję poprowadzi Nicolas Berghmans, badacz zagadnień polityki klimatycznej i energetycznej z Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Relacji Międzynarodowych (IDDRI), zajmujący się kwestiami energii odnawialnej i jej wprowadzania na europejskie rynki energetyczne.

5 maja – Kraków

 

 •  European Film Factory w Polsce

Między 9 a 13 maja szkolna publiczność i młodzi amatorzy kina są zaproszeni, aby odkryć 11 filmów, będących częścią europejskiego dziedzictwa. Młodzi widzowie będą mogli obejrzeć wyświetlane w salach kinowych filmy w 8 europejskich językach. Seansom towarzyszyć będą prelekcje i dyskusje po filmie.

Filmy w programie:

 • Stella, Michael Cacoyannis, Grecja, 1955
 • 400 batów, François Truffaut, Francja, 1959
 • Historia miłosna, Roy Andersson, Szwecja, 1970
 • Europa Europa, Agnieszka Holland, Polska, Francja, Niemcy, 1990
 • Billy Elliot, Stephen Daldry, Wielka Brytania, Francja, 2000
 • Good Bye, Lenin!, Wolfgang Becker, Niemcy, 2006
 • 12:08 na wschód od Bukaresztu, Corneliu Porumboiu, Rumunia, 2006
 • Sekret księgi z Kells, Tomm Moore, Nora Twomey, Irlandia, Francja, Belgia, 2008
 • En Tierra Extraña, Iciar Bollain, Hiszpania, 2014
 • Persepolis, Marjane Satrapi, Francja, 2007
 • Dziennik dla moich dzieci, Márta Mészáros, Węgry, 1984

9 - 13 maja 2022  Kino Muranów (Warszawa), Kino Nowe Horyzonty (Wrocław)

Partner: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

 

 • Stoisko francuskie na Warszawskich Targach Książki

Międzynarodowe Biuro Wydawnictw Francuskich (Le Bureau International de l’Edition Française - BIEF) reprezentuje na arenie międzynarodowej interesy kilkudziesięciu francuskich wydawnictw i grup wydawniczych różnych rozmiarów. Na swoim stoisku przedstawi kilka tysięcy nowych książek, obrazujących różnorodność francuskiego rynku wydawniczego. Przedstawiciele francuskich wydawnictw przyjadą do Polski, aby podpisać z ich polskimi partnerami umowy o sprzedaży praw autorskich, zwiększając tym samym liczbę książek francuskich tłumaczonych na język polski.

Organizator: Bureau International de l’Edition Française (BIEF)

26-29 maja 2022  Warszawa, Plac Defilad

 

 • 2. edycja Biennale Warszawa

3 czerwca 2022 r. w przestrzeni Domów Towarowych Wars Sawa Junior w Warszawie otwarta zostanie druga edycja Biennale Warszawa, zatytułowana Seeing Stones and Spaces Beyond the Valley/Widzące kamienie i przestrzenie poza Doliną, poświęcona splotowi władzy, kapitału i technologii.

W ramach wystawy zostanie zaprezentowana m.in. instalacja francuskich artystów pt. „Bezzałogowe”. To zainicjowany w 2014 roku długoterminowy projekt Fabiena Girauda i Raphaëla Siboniego w formie serii filmów składającej się z trzech sezonów. Obszerna epopeja, naśladująca klasyczną formę wielkiej narracji, przedstawia dzieje techniki, które nie są dziejami przyrządów i narzędzi służących człowiekowi do produkcji, ale dziejami samego człowieka jako wytworu technologii.

3 czerwca - 17 lipca 2022 – Warszawa, Centrum Handlowe Wars Sawa Junior

 

 • 13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego

13. edycja Przeglądu Kina Francuskiego organizowanego wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce odbędzie się w 11 polskich miastach między10 a 28 czerwca 2022 roku.

W jej trakcie będzie można obejrzeć m.in. zwycięzcę festiwalu w Wenecji – oparty na faktach głośny film Audrey Diwan „Zdarzyło się”, nagrodzone siedmioma Cezarami (w tym za najlepszy film i adaptację) „Stracone złudzenia” Xaviera Giannoli, filmową rekonstrukcję walki z pożarem katedry Notre-Dame – „Notre Dame płonie”, reż. Jean-Jacques Annaud i trzecią część sagi o rodzinnych kłopotach państwa Verneuil, których 40. rocznica ślubu będzie daleka od wymarzonej – „A oni dalej grzeszą, dobry Boże”, reż. Philippe de Chauveron, czy "Paryż, 13. dzielnica" Jacquesa Audiarda.

10 - 28 czerwca 2022 – 11 miast w Polsce

 

“Mechaniczne dusze” (premiera na festiwalu Sundance w 2019 r.) to kolaboracyjne, immersyjne przedstawienie teatralne i doświadczenie na żywo wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, angażujące aktorów i widzów oraz ich zdolności detektywistyczne. 

Przedstawienie teatralne w reżyserii Gaëlle Mourre będzie najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Teatr Studio z okazji obchodów jego 50-lecia.

 

Gaëlle Mourre jest reżyserką filmów immersyjnych i scenarzystką działającą w Londynie, kształciła się w London Film School. Jej dzieła pokazywano na festiwalach Sundance, SXSW, Venice Production Bridge, Series Mania, Story Futures Academy oraz LSFF. Jest autorką regularnie nagradzanych filmów krótkometrażowych.

Czerwiec 2022 – Warszawa, Teatr Studio (na Placu Defilad)

 

 •   Wtorki geopolityczne*

Wtorki geopolityczne to projekt będący efektem współpracy Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych i niezależnego think tanku Groupe d’études géopolitiques. Odbywające się co dwa tygodnie dyskusje z udziałem intelektualistów i badaczy z różnych dziedzin dotyczą poszczególnych zagadnień geopolitycznych.

Harmonogram spotkań (w języku angielskim):

 •  „France, Germany and Europe between two elections” — 22 lutego
 • „Women, Gender and Security in International Relations and International Law: a dialogue under construction” — 8 marca
 • „Legal problem with the Extraordinary Measures in the Republic of Poland” — 22 marca
 • „The new gas game in the Eastern Mediterranean and its ensuing strategic issues” — 5 kwietnia
 • „God did not save the kings : Environmental consequences of the 1982 Falklands War” — 26 kwietnia
 • „Why intenational organizations hate politics” — 10 maja
 • „The Governance of EU External Migration : Law and Formal Informality” — 24 maja

15.00 – 16.30 — Uniwersytet Warszawski, sala 210, ul. Nowy Świat 69, Warszawa

 

 • Konwersatorium Actualité critique européenne*

Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Wydział Filozofii UW wraz z francuską uczelnią École normale supérieure organizują spotkania w ramach w ramach cyklu „Akademickie spojrzenia: konwersatorium Actualité critique européenne”.

 • „Politics of symbolization” – prof. Elżbieta Hałas, prof. Luba Jurgenson, prof. Dennis Smith (spotkanie w języku angielskim) — 1 marca
 • „Autriche aujourd’hui – la politique européenne et sécuritaire, les relations polono-autrichiennes au XXIe siècle” – prof. Dariusz Popławski — 15 marca
 • „Philosophie – la langue des traductions ou du conflit ? Le cas de populisme” – prof. Agnieszka Nogal — 29 marca 
 • „Démocratie et état de droit” – prof. Michel Wieviorka (spotkanie w języku angielskim) — 12 kwietnia 
 • „Les droits des femmes sur le marché du travail et dans la vie publique” – prof. Grażyna Ferlit — 26 kwietnia 
 • „Importance politique du mythe. Sommes-nous sortis de la pensée mythique sur la politique ?” – prof. Agnieszka Nogal — 17 maja
 • „Europe centrale – une idée ou un euphémisme” – dr Ludwika Włodek — 31 maja 

16.45 – 18.15 — Wydział Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, sala 4, ul. Krakowskie Przedmieście 3, Warszawa.

 

* Wydarzenia organizowane przez Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.