Niedziele z filmem francuskim w kinie Amondo

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 14 września 2022

Termin:
18 września - 18 grudnia 2022 – Warszawa

Instytut francuski w Warszawie organizuje wspólnie z kinem Amondo cykl poświęcony francuskiemu kinu. Pokazy będą się odbywać w niedziele o godz. 20.00, dwa razy w miesiącu.

Program:

18 września „400 batów”, reż. Francois Truffaut
Pełnometrażowy debiut jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiej nowej fali, pierwszy z pięcioczęściowego cyklu film z tym samym, młodym bohaterem. Akcja rozgrywa się w Paryżu. Trzynastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud) nie znajduje zrozumienia u rodziców - słabowitego ojca interesującego się tylko samochodami oraz matki nie poświęcającej mu uwagi. W szkole także nie czuje się dobrze, a jego życie, pozbawione zasad, powoduje konflikty z dorosłymi. Marzeniem chłopca jest ucieczka nad morze. W tym celu, wraz z jedynym przyjacielem, kradnie maszynę do pisania, lecz jego czyn zostaje odkryty.
„400 batów” (Les Quatre cents coups) reż. François Truffaut, Francja 1985, 93 min.
Obsada : Claire Maurier, Jean-Pierre Léaud, Albert Rémy, Jeanne Moreau, Jacques Demy

2 października „Panienki z Rochefort”, reż. Jacques Demy
Delphine jest młodą nauczycielką. Wraz ze swoją siostrą Solange, która komponuje oraz uczy gry na fortepianie, mieszkają w miasteczku Rochefort. Maxence właśnie odbywa służbę wojskową. Z zamiłowania jest poetą oraz malarzem. Simon opuścił Paryż i postanowił otworzyć sklep muzyczny. Czwórkę tych bohaterów łączy pragnienie odnalezienia miłości. Nie zdają sobie sprawy z tego, że idealni dla nich partnerzy znajdują się tak blisko...
„Panienki z Rochefort” (Les demoiselles de Rochefort) reż. Jacques Demy, Francja 1966, 120 min.
Obsada : Michel Piccoli, Jacques Perrin, Gene Kelly, Catherine Deneuve, Danielle Darrieux, Françoise Dorléac, George Chakiris

16 października „Jules i Jim”, reż. Francois Truffaut
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz - to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poslubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół...
„Jules i Jim” reż. François Truffaut, Francja 1961, 95 min.
Obsada : Oscar Werner, Henri Serre, Jeanne Moreau, Marie Dubois

30 października „Oczy bez twarzy”, reż. Georges Franju
Genialny chirurg Génessier z pomocą swojej asystentki porywa młodą kobietę. Planuje przeszczepić jej skórę córce, której twarz została poważnie pokiereszowana w wypadku.
„Oczy bez twarzy” (Les jeux sans visage) reż. Georges Franju, Francja 1959, 88 min.
Obsada : Edith Scob, Pierre Brasseur, Alida Valli, François Guérin, Claude Brasseur

13 listopada „Windą na szafot”, reż. Louis Malle
Julien postanawia pozbyć się męża swojej kochanki. Gdy próbuje wrócić na miejsce zbrodni, wskutek awarii prądu zostaje uwięziony w windzie.
„Windą na szafot”  (L’ascenseur pour l’échafaud) reż. Louis Malle, Francja 1957, 90 min.
Obsada : Maurice Ronet, Georges Poujouly, Jeanne Moreau

27 listopada „Nocturama”, reż. Bertrand Bonello
Grupa rozczarowanych światem młodych ludzi podkłada bomby na ulicach Paryża, po czym chowa się w luksusowym domu towarowym.
„Nocturama” reż. Bertrand Bonello, Francja 2016, 130 min.
Obsada: Finnegan Oldfield, Vincent Rottiers, Manal Issa, Hamza Meziani, Martin Guyot

4 grudnia „Towarzysze broni”, reż. Jean Renoir
Bohaterami filmu są francuscy jeńcy, którzy przytłoczeni niewolą i pełną stagnacji atmosferą obozu, walczą o niezależność duchową i dążą do wolności w skrajnych warunkach. Na uwagę zasługuje znakomita obsada filmu, w której znaleźli się Jean Gabin oraz Erich von Stroheim.
„Towarzysze broni” (La Grande illusion) reż. Jean Renoir, Francja 1937, 117 min.
Obsada : Eric Von Stroheim, Jean Gabin, Marcel Dalio, Pierre Fresnay

18 grudnia „Na pokład”, reż. Guillaume Brac
W pewien sierpniowy wieczór chłopak spotyka dziewczynę. Są w tym samym wieku, ale pochodzą z różnych środowisk. Félix pracuje, a Alma nazajutrz wyjeżdża na wakacje. Ale to nic! Félix postanawia zrobić Almie niespodziankę i przyjechać do niej na drugi koniec Francji. Bierze ze sobą swojego przyjaciela Chérifa, bo we dwóch jest raźniej, a ponieważ nie mają samochodu, zabierają się z Édouardem. Oczywiście nic nie odbywa się zgodnie z planem. Czy może być inaczej, kiedy marzenia mylą się z rzeczywistością?
„Na pokład” (A l’abordage) reż. Guillaume Brac, Francja 2020, 95 min.
Obsada : Salif Cissé, Éric Nantchouang, Edouar