Francuskie niedziele w kinie Amondo

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 1 marca 2023

Termin:
5 marca 2023, 12 marca 2023, 19 marca 2023, ... – Warszawa

Instytut francuski w Warszawie organizuje wspólnie z kinem Amondo cykl poświęcony francuskiemu kinu. Pokazy będą się odbywać w niedziele o godz. 20.00 i będą poprzedzone wstępem pana Michała Konarskiego.

Michał Konarski (ur. 2002) – student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępca redaktora naczelnego portalu Pełna Sala, pracownik Amondo. Pisze, redaguje i prowadzi prelekcje oraz spotkania wokół filmów. Entuzjasta kina francuskiego, zwłaszcza twórczości Jean-Luca Godarda i Marguerite Duras.

Program na marzec:

5 marca: „Na los szczęścia, Baltazarze!” reż. Robert Bresson
Jeden z najpiękniejszych filmów kinematografii francuskiej jest liryczną, refleksyjną opowieścią o dramatycznych losach osiołka Baltazara, którego życie splata się z życiem Marii - dziewczyny, dla której kiedyś został kupiony. Ona także doświadcza wiele złego, odzierana, w miarę upływu lat, ze złudzeń i wiary w ludzi. To jeden z najokrutniejszych filmów o świecie, o złym świecie. Ale jest w tym filmie czystość i wiara w człowieka pomimo wszystko - pisała francuska krytyka.
„Na los szczęścia Baltazarze” (Au hasard Balthazar) reż. Robert Bresson, Francja, Szwecja 1966, 92 min.
Obsada : Anne Wiazemsky, Francois Lafarge, Philippe Asselin

12 marca: „Spowiedź” reż. Costa-Gavras
Anton Ludwik, pseudonim Gerard, jest wiceministrem spraw zagranicznych Czechosłowacji. Zdaje sobie sprawę, że jest obserwowany oraz śledzony. Pewnego dnia zostaje aresztowany i trafia do więzienia. Na własnej skórze przekona się o mechanizmach psychicznych tortur w czasie śledztwa, a także w jaki sposób wierny urzędnik państwowy wysokiego szczebla może być zmuszony do przyznania się do zdrady...
Spowiedź (L'Aveu) reż. Costa-Gavras, Francja, Włochy 1970, 140 min
Obsada : Yves Montand, Simone Signoret, Michel Vitold

19 marca „Windą na szafot” reż. Louis Malle
Julien postanawia pozbyć się męża swojej kochanki. Gdy próbuje wrócić na miejsce zbrodni, wskutek awarii prądu zostaje uwięziony w windzie.
„Windą na szafot” (L’Ascenseur pour l’échafaud) reż. Louis Malle, Francja 1957, 90 min
Obsada : Maurice Ronet, Georges Poujouly, Jeanne Moreau

26 marca „Oczy bez twarzy” reż. Georges Franju
Genialny chirurg Génessier z pomocą swojej asystentki porywa młodą kobietę. Planuje przeszczepić jej skórę córce, której twarz została poważnie pokiereszowana w wypadku.
„Oczy bez twarzy” (Les Yeux sans visage) reż. Georges Franju, Francja 1959, 88 min.
Obsada : Edith Scob, Pierre Brasseur, Alida Valli, François Guérin, Claude Brasseur