Francuskie niedziele w kinie Amondo, maj

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 4 maja 2023

Termin:
7 maja 2023, 14 maja 2023, 21 maja 2023, ... – Warszawa

Instytut francuski w Warszawie organizuje wspólnie z kinem Amondo cykl poświęcony francuskiemu kinu. Pokazy będą się odbywać w niedziele o godz. 20.00 i będą poprzedzone wstępem pana Michała Konarskiego.

Michał Konarski (ur. 2002) – student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, zastępca redaktora naczelnego portalu Pełna Sala, pracownik Amondo. Pisze, redaguje i prowadzi prelekcje oraz spotkania wokół filmów. Entuzjasta kina francuskiego, zwłaszcza twórczości Jean-Luca Godarda i Marguerite Duras.

7 maja : Jules i Jim reż. François Truffaut
Paryż, rok 1912. Jules, Niemiec i Jim, Francuz - to para nierozłącznych przyjaciół pisarzy, którzy dzielą wspólną pasję do literatury, sztuki i kobiet. Po powrocie ze wspólnej wycieczki do Grecji, spotykają czarującą Catherine i obaj zakochują się w niej. Catherine poslubia Julesa, nadal żywiąc uczucie do Jima. Wybuch I Wojny Światowej rozdziela trójkę przyjaciół...
Jules i Jim reż. François Truffaut, Francja 1961, 95 min
Obsada : Oscar Werner, Henri Serre, Jeanne Moreau, Marie Dubois

14 maja : Cezar i Rosalia reż. Claude Sautet
Rozalia jest związana z Cezarem, bogatym, sympatycznym, ale zaborczym właścicielem firmy handlującej złomem. Kiedy pewnego dnia niespodziewanie wraca David, młodzieńcza miłość bohaterki, jej uczucia odżywają. Cała trójka zamieszkuje razem, mężczyźni wkrótce zostają przyjaciółmi, nie wiadomo jednak kogo tak naprawdę kocha Rosalie?
Cezar i Rozalia (César et Rosalie) reż. Claude Sautet, Francja, Niemcy, Włochy 1972, 110 min
Obsada: Yves Montand, Romy Schneider, Sami Frey

21 maja : India Song reż. Marguerite Duras
Historia miłosna rozgrywająca się w latach 30. w środowisku francuskiej dyplomacji wiodącej osamotnione życie w kolonii w Azji Południowo-Wschodniej.
India Song reż. Marguerite Duras, Francja 1974, 95 min
Obsada : Delphine Seyrig, Lonsdale Michael, Mathieu Carriere

28 maja : Pogarda reż. Jean-Luc Godard
Studium rozpadu małżeństwa scenarzysty Paula i jego żony Camille. W trakcie najeżonej przeszkodami produkcji filmowej ich związek zostaje wystawiony na ciężką próbę.
Pogarda (Le Mépris) de Jean-Luc Godard, Francja, Włochy 1963, 110 min
Obsada : Brigitte Bardot, Michel Piccoli, Fritz Lang