« History of the Universe » : Konferencja astrofizyczki Prof. Françoise COMBES na UW

Studia i nauka / Konferencja
dodano: 20 kwietnia 2022

Termin:
26 kwietnia 2022 – Warszawa

"History of the Universe" : Konferencja astrofizyczki prof. Françoise COMBES na Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

 

Z okazji francuskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, prof. Françoise COMBES (patrz biografia) wygłosi konferencję pt. « History of the Universe », skierowaną do szerokiej publiczności w ramach cyklu „Zapytaj fizyka”. Konferencja odbędzie się 26 kwietnia 2022 r. o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5).

Wykład będzie trwał ok. 40-50 minut. Po nim nastąpi dyskusja z publicznością.

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Zdjęcie: Patrick Imbert

 

Streszczenie konferencji « History of the Universe »:

Od czasu odkrycia przez Einsteina ogólnej teorii względności na początku XX wieku wiemy, że Wszechświat nie może być statyczny. Przestrzeń musi się rozszerzać lub kurczyć. Obserwacje pokazują, że wszystkie galaktyki oddalają się od siebie z prędkością proporcjonalną do ich odległości - jest to zależność Hubble'a-Lemaitre'a.  Zbieżne obserwacje silnie potwierdziły teorię "Wielkiego Wybuchu", według której Wszechświat zaczyna się w stanie ekstremalnie gorącym i skoncentrowanym: pierwotna nukleosynteza lekkich pierwiastków, takich jak hel czy deuter, wykrycie kosmicznego tła mikrofalowego jako ciała czarnego o temperaturze 2,73 Kelvina, odkrycie niewielkich fluktuacji gęstości w tym mikrofalowym tle, 400 000 lat po Wielkim Wybuchu, które następnie dają początek galaktykom. Od 1998 r. wiemy, że ekspansja Wszechświata przyspiesza z powodu tajemniczej ciemnej energii. Zgodnie z teorią o rozszerzaniu się Wszechświata, cieszącą się obecnie największym powodzeniem, wszystkie duże struktury Wszechświata pochodzą z kwantowych fluktuacji próżni.