Instytut Francuski wspiera tłumaczy i wydawców!

Kultura, Nowości w Mediatece, Warszawa / Książki/Spotkania/Debaty
dodano: 20 lipca 2021

Termin:
14 września 2021

Instytut Francuski w Paryżu i Instytut Francuski w Polsce poprzez swoje programy (w tym Program „Boy-Żeleński”) wspierają wydawanie książek francuskich i frankofońskich autorów w polskich przekładach. Dzięki tym działaniom od 1990 r. polscy czytelnicy mogli odkryć aż 700 tytułów. Dziś nowe pokolenia autorów i tłumaczy zasługują na wyróżnienie.

Wśród pozycji, które ostatnio uzyskały wsparcie, na uwagę zasługuje m.in. książka pt. „Dyskryminacja. Powiedz: stop!” autorstwa Emmy Strack z ilustracjami Marie Frade, opublikowana w Polsce przez Wydawnictwo Adamada w tłumaczeniu Tomasza Swobody.

Rasizm, niewolnictwo, zbrodnie przeciw ludzkości, dyskryminacja ze względu na orientację seksualną czy wyznawaną religię…
To wszystko wciąż się zdarza, choć trudno to zrozumieć i nie sposób się z tym pogodzić. Książka, przedstawiając rozmaite przejawy dyskryminacji, czyli odrzucania drugiego człowieka ze względu na to, kim jest, uwrażliwia czytelników na prześladowanie jednostek i grup społecznych. Przywołując fakty i dowody, otwiera oczy na niesprawiedliwość i składa hołd tym, dzięki którym coś się w tej kwestii zmieniło.
To zachęta, by się nie poddawać, lecz działać!

Książka dostępna jest już teraz w księgarniach. Będzie ją także można wypożyczyć, po polsku lub po francusku, w mediatece Instytutu Francuskiego w Polsce w Warszawie, która zostanie ponownie otwarta 14 września.