Kilka słów od dyrekcji i zespołu Instytutu Francuskiego w Polsce

Kursy Warszawa, Kursy Kraków
dodano: 6 maja 2020

Termin:
7 maja 2020

Drodzy Internauci, Uczniowie, Partnerzy, Przyjaciele,

W tym trudnym czasie kryzysu epidemiologicznego, który w tak drastyczny sposób zmienia nasze dotychczasowe życie, kierujemy do Państwa kilka słów w imieniu dyrekcji i zespołu Instytutu Francuskiego w Polsce.

Razem z Państwem i przy Państwa wsparciu staramy się już teraz wprowadzić nowy sposób funkcjonowania – zachowując zasady bezpieczeństwa, lecz nie rezygnując z naszej wspólnej ambicji wzajemnej wymiany i kontaktu. Teraz bardziej niż kiedykolwiek łącząca nas więź musi sprostać wyzwaniom dialogu i kreatywności, tak aby wspólnie przygotować czekającą nas przyszłość.

Jak Państwo wiedzą, nasze siedziby pozostają zamknięte dla publiczności od 14 marca aż do odwołania. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby przejść przez tę próbę razem, pobudzić naszą i Państwa kreatywność, kontynuować świadczenie naszych usług na innych zasadach, towarzyszyć Państwu każdego dnia izolacji.

Słowa wdzięczności kierujemy w pierwszej kolejności do nauczycieli i pracowników działu kursów Instytutu Francuskiego, którzy – zarówno w Warszawie jak i w Krakowie – w rekordowo szybkim czasie przystosowali się do nowej sytuacji, aby za pośrednictwem Internetu dalej prowadzić większość naszych zajęć. Ich starania zostały wynagrodzone przez naszych słuchaczy,  którzy równie szybko zmienili swoje przyzwyczajenia i kontynuują naukę w nie zawsze sprzyjających warunkach domowych.

Dziękujemy również wszystkim osobom tworzącym Instytut Francuski w Polsce, niezależnie od stanowiska. Praca każdego z nich, ta widoczna i ta pozostająca w cieniu,  pozwala kontynuować naszą działalność w trudnych i zmiennych okolicznościach.

Kontynuujemy wszystkie nabory do programów stypendialnych dla polskich studentów i badaczy, chcących wyjechać do Francji. W naszych mediach społecznościowych opublikowaliśmy niedawno pierwszy z serii filmów, których bohaterami są Polacy, którzy odbyli staż lub studiowali we Francji – naprawdę warto go obejrzeć.

Regularnie dzielimy się też z Państwem różnymi propozycjami kulturalnymi dostępnymi w sieci. W tym niełatwym czasie kultura powinna jeszcze częściej gościć w naszych domach. Pozostańmy w kontakcie, dzielmy się i wymieniajmy interesującymi treściami. Dziękujemy za liczne zdjęcia przesłane w ramach konkursu dla uczniów „Frankofonia w moim domu”, zorganizowanego przy wsparciu nauczycieli języka francuskiego, jak również za Państwa recenzje i polecenia materiałów z mediateki cyfrowej „Culturethèque”. Tak właśnie tworzy się obieg pozytywnych myśli, które nas stymulują, wywołują uśmiech, przeciwdziałają izolacji i samotności, pozwalają podróżować bez opuszczania domu, dają nowe narzędzia do wyobrażenia sobie jutrzejszego świata.

Chcemy również wyrazić solidarność z naszymi partnerami i sponsorami, którzy także zostali dotknięci obecnym kryzysem. Razem musimy wyznaczać nowe cele, konstruować nowe sposoby funkcjonowania i współpracy, wierni naszej ambicji promowania różnorodności kultur i języków. Dziś egzystencjalne pytania o kształt naszej wspólnej przyszłości nasuwają się bardziej niż kiedykolwiek. To także Państwo tworzą na co dzień Instytut Francuski w Polsce, wspierając w ten sposób kulturę, edukację, sztukę, kreatywność, naukę, debatę – jednym słowem – otwartość oraz tę niezwykle silną więź, która łączy Francję i Polskę w Unii Europejskiej. Będzie to jeszcze prawdziwsze po wyjściu z obecnego kryzysu.

Wreszcie pragniemy podkreślić, że przy planowaniu spraw logistycznych, naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Pracujemy intensywnie nad dostosowaniem naszych usług i przestrzeni, aby, kiedy tylko  będzie  to możliwe, być gotowymi przyjąć Państwa w jak najlepszych warunkach sanitarnych.

Do zobaczenia wkrótce!

Georges Diener
Linda Marchetti
Frédéric de Touchet