Koncert Aline Zylberajch-Gester i Martina Gestera

Kultura / Koncerty/Muzyka
dodano: 1 września 2020

Termin:
5 września 2020 – Kielce
5 września 2020, Kielce
Podczas Mid-Europe Early Music Festival
 
Mid-Europe Early Music Festival - Pierwsze Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej odbędzie się w Kielcach w dniach od 4 do 6 września.
 
Jest to cykl trzech koncertów, które obejmą Wzgórze Katedralne z dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich. W koncercie inauguracyjnym usłyszymy Muzyków Wawelskich - Floripari w repertuarze polskiego Renesansu wykonywanym na instrumentach i w strojach z tej epoki. Muzykom towarzyszą pary taneczne i - w części sakralnej Schola Cantorum Kielcensis (piątek - 4 września godzina 18.00).
 
Następnie koncert na dwa klawesyny (sobota - 5 września godzina 17.00) w wykonaniu wytrawnych mistrzów muzyki dawnej - francuskiego małżeństwa Aline Zylberajch-Gester i Martina Gestera. Poprowadzą oni w piątek otwarty dla publiczności  kurs mistrzowski.
 
W Niedzielę (6 września) Mszę Świętą o 18.00 pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego w Bazylice Katedralnej uświetni śpiew Scholi gregoriańskiej Clamaverunt Iusti z Warszawy pod kierunkiem Michała Sławeckiego. 
 
Po mszy zespół wystąpi z koncertem złożonym ze śpiewu gregoriańskiego oraz najstarszych form polifonii wokalnej, a na organach zagra prof. Marek Toporowski - wybitny polski organista i klawesynista. Usłyszymy m.in. fragmenty Mszy Organowych Francois Couperin`a. 
 
Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną wejście na koncerty w Pałacu Biskupów Krakowskich odbywają się za okazaniem zaproszeń, natomiast niedzielny koncert w Bazylice Katedralnej jest otwarty dla wszystkich.
 
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia bezpośredniej transmisji.
 
Dodatkowe informacje na stronie internetowej: http://www.earlymusicfestival.pl/