Koncert Françoise Thinat w ramach 23-go Mieleckiego Festiwalu Muzycznego

Kultura / Koncerty/Muzyka
dodano: 1 września 2020

Termin:
25 września 2020 – Mielec
23. Mielecki Festiwal Muzyczny
Mielecki Festiwal Muzyczny odbędzie się w tym roku po raz 23. Jego organizator – Samorządowe Centrum Kultury w Mielcu – przygotował dla publiczności festiwalowej ofertę muzyczną wysokiej próby. Festiwal słynie z repertuaru, który umiejętnie łączy kilka muzycznych nurtów, wśród których obok muzyki klasycznej, etnicznej, autorskiej, jest także oferta dla miłośników jazzu, a także muzyki popularnej. Wspólnym mianownikiem wszystkich propozycji festiwalowych jest wysoki poziom artystyczny, a tegoroczny program Festiwalu dobrze wpisuje się w to założenie.
Od wielu lat Mielecki Festiwal Muzyczny zyskuje uznanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W tym roku organizatorzy zaplanowali 8 koncertów. Festiwal potrwa od 11 września do 4 października.

Koncert Françoise Thinat
W programie 23. edycji Mieleckiego Festiwalu Muzycznego znajdzie się wyjątkowe wydarzenie artystyczne – w recitalu fortepianowym wystąpi niezwykla pianistka Françoise Thinat. Jest fundatorką (w 1994 roku) i przewodniczącą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Piano XX-siècle” w Orleanie we Francji; prowadzi klasę fortepianu solowego w École Normale de Musique Alfred Cortot w Paryżu. Wybitna interpretatorka muzyki francuskiej XIX i XX wieku. Specjalizuje się również w kreowaniu współczesnej literatury fortepianowej.
               Jest absolwentką Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu. Swoje umiejętności doskonaliła u takich mistrzów jak: Marguerite Long, George Tzipine, Louis Fourestier i Guido Agosti. Laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych w Barcelonie, Paryżu i Genewie. Koncertuje w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Kanadzie, Japonii i Korei. Prowadzi kursy mistrzowskie we Francji i za granicą.
               Jako solistka i w duecie z pianistą Jacquesem Bernier dokonała wielu nagrań płytowych i radiowych (Radio France) z muzyką Chopina, Schumanna, Griega, Dukasa, Séveraca, Debussyego i Ropartza.
               Françoise Thinat jest pomysłodawczynią Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Piano XX-siècle” w Orleanie, który odbywa się co dwa lata i prezentuje sztukę pianistyczną od 1900 roku po dzień dzisiejszy. Konkurs o wielkiej międzynarodowej renomie odkrył i wypromował wielu młodych artystów. Françoise Thinat od kilkudziesięciu lat jest także animatorką cyklu koncertów „Matinées de Piano”, które odbywają się w mieście Joanny d’Arc.
               Pianistka jest znana we Francji i na świecie jako wybitny pedagog. Ma na swoim koncie wiele projektów edukacyjnych oraz bardzo cennych publikacji muzycznych. Prócz École Normale de Musique de Paris była profesorem klas fortepianu w Konserwatoriach w Tuluzie i Orleanie, oraz jest członkiem jury wielu francuskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.
               Françoise Thinat otrzymała nagrodę Music Education Award przyznawaną przez francuskich wydawców muzycznych i została oficerem „Ordre des Arts et des Lettres” – odznaczenia przyznawanego przez Ministra Kultury Republiki Francuskiej za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i jej popularyzację we Francji i na świecie.