Konferencja-debata „Płeć a konflikty”

Studia i nauka / Konferencja
dodano: 17 listopada 2023

Termin:
8 grudnia 2023 – Kraków

16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji, 25 listopada to dzień walki z przemocą wobec kobiet i dziewcząt, a 10 grudnia to Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

Od 1991 roku Center for Women's Global Leadership (CWGL) utworzone przy Uniwersytecie Rutgersa prowadzi coroczną międzynarodową kampanię 16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć. W 2008 roku, aby wesprzeć tę inicjatywę, Sekretarz Generalny ONZ rozpoczął kampanię „Zjednoczmy się do 2030 roku” na rzecz położenia kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt, która prowadzona jest równolegle z kampanią 16 Dni.

Center for Women's Global Leadership (CWGL) zostało założone przez feministyczną aktywistkę Charlotte Bunch jako projekt realizowany w Douglass College w 1989 roku. Jest również częścią Biura Programów Międzynarodowych i członkiem Institute for Women’s Leadership (IWL), który łączy instytuty i ośrodki zaangażowane w rozwój kobiet na uniwersytecie.

W Polsce kampanię realizują Fundacje Autonomia i Juniper z siedzibą w Krakowie.

W tym roku Ambasada Francji w Polsce, Konsulat Generalny Francji w Krakowie i Instytut Francuski w Polsce przyłączają się do tej inicjatywy i organizują w dniu 8 grudnia 2023 r. w godzinach 17:00-20:00 konferencję-debatę zatytułowaną „Płeć a konflikty”:  Jakie nowe pytania dotyczące praw kobiet pojawiają się w okresach konfliktów zbrojnych?

Prelegenci i publiczność omówią trzy tematy:

  • Zmieniającą się rolę kobiet w działaniach wojennych i w wojsku
  • Przemoc ze względu na płeć w czasie konfliktów, a w szczególności traktowanie gwałtu jako broni wojennej
  • Przyjmowanie uchodźczyń w krajach Unii Europejskiej: dostęp do zatrudnienia, szkoleń i opieki zdrowotnej jest prawdziwym wyzwaniem dla krajów przyjmujących

Po konferencji odbędzie się koktajl.

Konferencja odbędzie się w siedzibie Instytutu Francuskiego w Krakowie. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem tego formularza ze względu na ograniczoną liczbę miejsc.

Konferencja będzie transmitowana w językach polskim i francuskim na platformie Zoom. Uczestnictwo online nie wymaga rejestracji. Link do transmisji zostanie udostępniony w przededniu wydarzenia.

Patronaty honorowe: Fundacja Juniper / Presage – Sciences Po

Grafika: UNWomen

Konferencja-debata
"Płeć a konflikty. Jakie nowe kwestie dotyczące praw kobiet pojawiają się w okresach konfliktów?"
8 grudnia 2023
17:00 - 20:00
Instytut Francuski w Krakowie
ul. Stolarska 15