Konferencja : "Georges Clemenceau – portret wolnego człowieka"

Studia i nauka / Konferencja
dodano: 27 kwietnia 2022

Termin:
27 maja 2022 – Warszawa

Georges Clemenceau – portret wolnego człowieka

 

Instytut Francuski w Polsce i Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykład francuskiego historyka i polityka Jean-Noëla Jeanneneya pt. „Georges Clemenceau – portret wolnego człowieka”.

Georges Clemenceau był 72. premier Republiki Francuskiej, pisarzem, lekarzem i politykiem. Bohaterem Pierszwej Wojny Światowej, wybitnym reprezentantem Francji, klasycznym radykałem i republikaninem. Nazywano go "Tygrysem" oraz "Ojcem Zwycięstwa".

Jean-Noël Jeanneney to francuski historyk i polityk, w latach 2002-2007 szef Biblioteki Narodowej Francji, autor książki „Clemenceau. Wizjoner znad Sekwany”.

„W Panteonie III Republiki Francuskiej Clemenceau jest w pierwszym szeregu. Swój czas naznaczył swoją osobowością, przybierał wiele twarzy: po wojnie secesyjnej na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych, w czasach Komuny Paryskiej mer Montmartre’u i lekarz ubogich, „obalający władzę w ministerstwie” , nieugięty wojownik, zatwardziały przeciwnik kolonizacji, zażarty dziennikarz broniący Dreyfusa, paladyn laickości, „łamistrajk” za rządów w latach 1906-1909, „Ojciec Zwycięstwa 1917-1918, zakochany osiemdziesięcioletni... Był także ważnym negocjatorem traktatu wersalskiego i dlatego odegrał kluczową rolę w odrodzeniu Polski: do tego przygotowała go cała jego własna historia”.

Wykład odbędzie się 27 maja 2022 r., godz. 11.00 w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, w Sali Balowej (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Wstęp wolny. Wykład w języku francuskim z tłumaczeniem.

Wydarzenie na Facebooku

 

 

Ilustracje :

  • Plakat : Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego
  • Zdjęcie i rysunek: @Archives Paris/MEAE