Księżycowa misja na Ziemi : spotkanie z załogą

Studia i nauka
dodano: 24 marca 2021

Termin:
26 marca 2021

Testowali najnowsze skafandry. Prowadzili eksperymenty biologiczne i inżynierskie. Podejmowali trudne wyzwania podczas spacerów kosmicznych. A wszystko to – na „Księżycu” znajdującym się na Ziemi. W Polsce. Na dawnym lotnisku wojskowym w Pile. 

Teraz możecie ich poznać osobiście. Zapraszamy na spotkanie online z astronautami i astronautkami analogowej misji Orfeusz. Spotkanie odbędzie się w piątek, 26 marca 2021 r. w godz. 18.00 - 20.00.

Szczegóły wydarzenia dostępne tutaj.

Stacja Badawcza LunAres to tzw. habitat analogowy - środowisko przypominające bazę księżycową lub marsjańską. Naukowcy z całego świata prowadzą tu symulacje związane z eksploracją kosmosu. Testują zrównoważone technologie, systemy podtrzymywania życia, prowadzą eksperymenty medyczne. Takie badania pomagają w przygotowaniu procedur i przeanalizowaniu zdarzeń, które mogą wystąpić podczas rzeczywistej misji na Księżycu. Bezpieczniej jest przetestować różne scenariusze jeszcze na Ziemi.

W ramach misji Orfeusz, sześcioro astronautów przez dwa tygodnie przebywało w kompletnej izolacji „na Księżycu”. Wykonali 14 zróżnicowanych zadań i eksperymentów badawczych. Sprawdzali, czy można  rozwijać medycynę w surowym klimacie Księżyca i zastanawiali się, jaką społeczność stworzylibyśmy żyjąc na innej planecie.

Misja była częścią projektu Kampania Izolacji Pandemicznej pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. Jej cel to identyfikacja potencjalnych skutków zdrowotnych dwutygodniowej kwarantanny. Badania mogą pomóc nie tylko w eksploracji kosmosu, ale także w zrozumieniu efektów długotrwałej izolacji. 

Kto będzie z nami online? Oto załoga misji Orfeusz.

dr Benjamin Pothierfrancuski naukowiec. Dzięki udziałowi w różnych wyprawach i szkoleniach analogowych astronautów na całym świecie, ma bogate doświadczenie przebywania w środowisku I.C.E (izolowanym, zamkniętym i ekstremalnym). Jego badania dotyczą życia ludzi w takich warunkach. 

dr Shawna Pandyakanadyjska naukowczyni, lekarka, kandydatka na astronautę. Prowadzi badania związane z medycyną i neurobiologią. Przetestowała komercyjny skafander kosmiczny w warunkach mikro-grawitacji.

Eduardo Salazar Perezmeksykański inżynier. Jest członkiem zespołu zajmującego się rozwojem technologii stratosferycznej i kosmicznej.

Ola Kozawskapolska inżynierka. projektantka usług i strategii z doświadczeniem w stosowaniu narzędzi projektowych i metod zorientowanych na człowieka w różnych branżach.

Spotkanie organizowane jest przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska, Centrum Nauki Kopernik, stację badawczą LunAres, Ambasadę Francji, Instytut Francuski w Polsce, Ambasadę Kanady oraz we współpracy z Ambasadą Meksyku.