Laureaci projektu „Transport 77”

Edukacja
dodano: 20 stycznia 2021

Termin:
20 stycznia 2021

Uczniowie z oddziału dwujęzycznego z językiem francuskim z I Liceum Ogólnokształcącego im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu są laureatami ostatniej edycji projektu „Transport 77”.


„Transport 77” jest projektem edukacyjnym realizowanym przez stowarzyszenie o tej samej nazwie, które od 2016 roku korzysta ze wsparcia francuskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej i Młodzieży. Projekt związany jest z nauczaniem o zagładzie Żydów i wpisuje się w starania o zachowanie pamięci o Holokauście.

Europejski projekt „Transport 77” polega na odtworzeniu historii życia wybranych osób spośród 1400 ofiar, które zostały przewiezione transportem nr 77 z Drancy pod Paryżem do niemieckich obozów zagłady latem 1944 roku. Uczestnicy poszukują informacji w lokalnych archiwach.

W tym roku 11 szkół, w tym 6 z zagranicy, zostało wyróżnionych za wysoką jakość pracy badawczej uczniów i nauczycieli.

Francuskojęzyczni uczniowie z oddziału dwujęzycznego I LO im Karola Marcinkowskiego w Poznaniu wykonali znakomitą pracę, poczynając od wyszukania informacji w archiwach a kończąc na opisaniu życia dwóch deportowanych: Isaaka Jakubowicza i Lejzora Perelcwejga. Z odtworzonymi przez uczniów życiorysami można się zapoznać pod linkami:

convoi77.org/lejzor-perelcwejg
convoi77.org/isaac-jakubowicz

Te wyjątkowe prace zostaną uhonorowane w trakcie uroczystości, która odbędzie się w Pałacu Elizejskim pod przewodnictwem Prezydenta Republiki Francuskiej w pierwszym kwartale 2021 roku.

Jeszcze raz gratulujemy uczniom z Marcinka i ich nauczycielce pani Annie Klinger.