Letnia Akademia jazzu w Łodzi

Kultura / Koncerty/Muzyka
dodano: 28 lipca 2020

Termin:
22 sierpnia 2020 – Łódź
22.08 (sobota), godz. 19:00

CZĘŚĆ II: LOUIS SCLAVIS QUARTET
 
LOUIS SCLAVIS, wirtuoz gry na saksofonie sopranowym, klarnecie oraz klarnecie basowym, to niewątpliwie jeden z najważniejszych europejskich jazzmanów swojego pokolenia. Na scenie niemal od pięciu dekad, a od 20 lat nagrywający dla prestiżowej wytwórni ECM. Współpracował z wieloma najwyższej sławy jazzmanami, w tym z: Anthonym Braxtonem, Cecilem Taylorem i grupą Brotherhood Of Breath – Chrisa McGregora. Laureat wielu prestiżowych nagród. Jego ogromny talent w 1991 roku doceniła m.in. Wielka Brytania przyznając mu British Jazz Award.  
LOUIS SCLAVIS poza muzyką jazzową tworzy także dla teatru i filmu. Niezwykle ciekawym projektem, do którego Sclavis skomponował muzykę, był inspirowany sztukami pięknymi, niemy francuski film "Dans la nuit". Interesującym przedsięwzięciem artysty jest także seria utworów opartych na historii i kulturze Neapolu w interpretacji dzieła francuskiego artysty Ernesta Pignona-Ernesta.
W Łodzi muzyk zaprezentuje swój najnowszy materiał z płyty „Characters on a Wall”, który nagrał wraz z pianistą Benjaminem Moussay, basistką Sarah Murcia i perkusistą Christophem Lavergne prezentując głównie autorskie kompozycje w niezwykle ciekawej stylistyce nowoczesnego jazzu.
Jak sam podkreśla, jego kompozycje odzwierciedlają stan ducha wywołany wcześniejszym obcowaniem z dziełami malarskimi. Natchnieniem dla Sclavisa stały się ponownie postacie kolażowych form graficznych na ścianach domów wielkich miast, których autorem jest właśnie Ernest Pignon-Ernest.
Na scenie Wytwórni zabrzmią perfekcyjne partie solowe Louisa Sclavisa, uzupełnione o łagodne akcenty fortepianu, finezyjne popisy solowe kontrabasu i perfekcyjne dźwięki perkusji.
 
Letnia Akademia Jazzu jest realizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.
Koncert jest współfinansowany ze środków Instytutu Francuskiego w Polsce.
 
Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/299725704559296/