Mediacje performatywne : prezentacja projektu „Personne with Voice”

Kultura / Wystawy
dodano: 4 listopada 2022

Termin:
3 grudnia 2022 – Warszawa

Już pod koniec lat 90. Guy Cools pisał o tym, że taniec jest „sztuką translacji”, wskazując, iż pełni on szczególną funkcję, ponieważ ma potencjał „tłumaczenia” konkretnej tożsamości artystycznej na uniwersalnie rozumiany język ciała. Mediacje performatywne to cykliczny projekt Muzeum Narodowego w Warszawie, który wprowadza cielesność i ruch w przestrzeń Muzeum. Projekt angażuje zarówno międzynarodowych, jak i polskich artystów, którzy są zapraszani do tworzenia prac wobec dzieł z kolekcji MNW i/lub galerii stałych.

W tym roku do projektu kuratorki Mediacji performatywnych Joanna Leśnierowska i Zofia Machnicka zaprosiły Isabelle Schad, niemiecką choreografkę i tancerkę oraz Laurenta Goldringa, francuskiego artystę wizualnego. Duet ten pracuje od wielu lat razem tworząc wspólne projekty. W Muzeum Narodowym w Warszawie zaprezentują nową wersję swojej pracy „Personne” pod tytułem „Personne with Voice”, która została oparta na kolekcji Muzeum znajdującej się w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Laurent Goldring zaprezentuje film z zakresu dokumentowania różnych wizji portretów Madonny i dziecka, które są eksponowane w Muzeum, Isabelle Schad wykona spektakl jako kontrapunkt do filmu o rzeźbach.

Efekty pracy artystów będzie można obejrzeć w Muzeum Narodowym 3 grudnia, a ich pokaz zostanie poprzedzony wspólnymi przygotowaniami, które rozpoczną się już 28 listopada.

Mediacje performatywne
Prezentacja projektu „Personne with Voice” – 3 grudnia, godz. 18.30
Muzeum Narodowe w Warszawie

 

„Personne with Voice” wykonana dla Muzeum Narodowego w Warszawie została wyprodukowana przez:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Goethe Institut w Warszawie
Instytut Francuski w Polsce
Laurenta Goldringa
Isabelle Schad
Przy wsparciu Tanzhalle Wiesenburg, Berlin i Centre Pompidou.

Podziękowania dla: Ignacio Jarquin, Aleksiej Kokhanov

 

Projekt wspierany przez „NATIONAL PERFORMANCE NETWORK - STEPPING OUT, który jest finansowany przez Komisarza Rządu Federalnego Niemiec ds. Kultury i Mediów w ramach inicjatywy NEUSTART KULTUR, Program Pomocy dla Tańca.”

Praca Isabelle Schad jest wspierana przez Departament Kultury i Europy Senatu Berlina - finansowanie koncepcji.

Podziękowania dla Wiesen 55 e.V, Rezydencji w Muzeum Susch i Goldring-productions.