„Miasto 50° C” - wykład Alexandre’a Labasse’a

Kultura / Konferencja
dodano: 7 września 2023

Termin:
10 października 2023 – Warszawa

Już 22 września w Muzeum Woli rozpocznie się 15. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zatytułowana „Zimno już było”. Tegoroczna wystawa i towarzyszące jej wydarzenia są poświęcone kwestii rosnących temperatur, strategiom radzenia sobie z upałem w mieście i naszej relacji ze Słońcem, która od fascynacji przerodziła się w strach. Razem z Muzuem Warszawy zapraszamy na wykład o adaptacji Paryża do fal upałów pt. „Miasto 50° C”, który wygłosi Alexandre Labasse, dyrektor Atelier parisien d’urbanisme.

Badania wykazały, że spośród wszystkich konsekwencji zmian klimatycznych, to właśnie ekstremalne upały są największym zagrożeniem dla Paryża. Ostatnie gorące lata wyjątkowo dały się we znaki jego mieszkankom i mieszkańcom, ale też zmobilizowały władze miasta do podjęcia natychmiastowych działań oraz do wyznaczenia kierunków na nieodległą przyszłość, w której odnotowanie temperatury 50° C w stolicy Francji jest realnym scenariuszem. O pracach nad adaptacją miasta do fal upałów opowie architekt Alexandre Labasse, dyrektor Atelier parisien d’urbanisme, paryskiej jednostki naukowo-doradczej ds. polityki miejskiej.

Zapraszamy na wykład Alexandre’a Labasse’a i dyskusję z udziałem publiczności moderowaną przez Martę Żakowską, kuratorkę 15. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Alexandre Labasse - od 2022 r. dyrektor generalny Atelier parisien d’urbanisme, organizacji naukowo-doradczej powstałej w 1967 r., której misją jest prowadzenie badań i opracowywanie strategii w zakresie polityk miejskich obszaru metropolitalnego Paryża. W latach 2012-2023 dyrektor paryskiego centrum architektury i urbanistyki, Pavillon de l’Arsenal. Dyplomowany architekt, członek francuskiej Izby Architektów odznaczony Orderem Sztuki i Literatury w stopniu Oficera (Officier des Arts et Lettres). Zasiada w Académie d’architecture (Akademii Architektury) oraz w jury konkursów architektonicznych. Prezes rady uczelni École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris Versailles. Autor artykułów i kurator wystaw o architekturze i urbanistyce. 

Wykład i dyskusja tłumaczone będą symultanicznie (francuski-polski, polski-francuski).

Wydarzenie odbywa się w ramach festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 15 Zimno już było” realizowanego przez Muzeum Warszawy we współpracy z partnerami w dniach 22 września - 22 października 2023.

Więcej informacji oraz szczegółowy program festiwalu

10.10, godz. 19.00,
Muzeum Warszawskiej Pragi
Targowa 50/52
Warszawa