„Na granicy” – pokaz francuskiego filmu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej

Kultura / Kino/Filmy
dodano: 20 czerwca 2022

Termin:
27 czerwca 2022 – Kraków

W ramach przeglądu filmów o tematyce żydowskiej Przestrzeń Obrazu zapraszamy na film „Na granicy” w rez. Mano Khalil, Szwajcaria/Francja, 2021, napisy: PL, EN.

Sero, mieszkający w kurdyjskiej wiosce na syryjsko-tureckiej granicy na początku lat 80, ma właśnie pójść do I klasy. Prowadzi beztroski żywot nieświadomego dziecka. Co tydzień, jako szabes goj, pomaga żydowskim sąsiadom, których córka darzy uczuciem jego wuja. Sero nie wie jeszcze, że sielankowa codzienność to pozory. W Syrii rządzonej przez dyktaturę nie ma miejsca dla mniejszości. Szykanowani Żydzi marzą o emigracji, ale pozbawieni obywatelstwa nie mogą wyjechać. Tymczasem we wsi zjawia się fanatyczny nauczyciel, by wpoić dzieciom ducha arabskiego nacjonalizmu, zdusić kurdyjską tożsamość i nauczyć nienawiści do Żydów. Niewinne zabawy nabiorą wkrótce złowrogiego charakteru. 

Oparty na przeżyciach reżysera, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu “Amarcord” i “Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie.
„Na granicy” otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize - San Francisco Jewish Film Festival 2021 oraz Bern Film Award 2021 w kategorii NAJLEPSZY FILM 2021!

 

„Na granicy” – Pokaz francuskiego filmu podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie
27 czerwca, godz. 20.30
Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38 (sala w podziemiach)
Wstęp wolny

Partner: Żydowskie Muzeum Galicja, Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej, Fundacja Kamera Dawida.